Děkujeme čtenářkám, které reagovaly na naši výzvu a napsaly nám, jakým způsobem se setkaly s tímto onemocněním. Vybrali jsme čtyři příběhy, autorkám velmi děkujeme a zasíláme malý dárek. I z vašich reakcí je jasné, že se onemocnění netýká jen dětí, ale i dospělých.

62bc169970f6bobrazek.png
Foto: Shutterstock

Přečtěte si příběhy našich čtenářek:

  • První příběh:

Po rodičovské dovolené jsem začala chodit do práce a dcera do školky. Ve školce se jí moc líbilo, byla veselá, ráda vstávala a těšila se na děti i paní učitelky. Proto jsem se jednoho dne divila, když se jí do školky nechtělo. Pravda, trochu pokašlávala, nechtěla snídat. Jenom se napila. I přesto jsme do školky vyrazily. Konec konců teplotu neměla, ani rýmu a kašel mi nepřišel nijak silný, natož závažný. Odpoledne jsem ji vyzvedla. Byla celkem unavená a oči měla jako skleněnky. Jen jsme přišly domů, chtěla spinkat. Opět moc nejedla, jenom měla žízeň. Dceru jsem uložila a už mi šlo hlavou, že situace není normální a raději zajdeme další den k lékaři. Dcera spala asi dvě hodinky, pokašlávala a po probuzení jí doslova hořely tváře. Naměřila jsem teplotu 38,6 Celsia a již jsem neváhala ani minutu. Rozjeli jsme se na pohotovost. Lékař dceru prohlédl a poslal nás domů s léky proti teplotě, doporučením ohledně zábalů a s tím abychom další den navštívili dětskou lékařku. Jenomže v noci dcera tak urputně kašlala a teplota neklesala ani po lécích... S manželem jsme neváhali a jeli do nemocnice znovu. Tentokráte již dceru společně se mnou hospitalizovali. Dceři zavedli kapačku a začali se zavodňováním i léčbou podávanou nitrožilně. Dceru uložili na JIP a mě na pokoj pro maminky. Nebyla to lehká noc. Moc jsem se o dceru bála. Ráno proběhla mnohá vyšetření a odběry. Již brzy jsem se dozvěděla, že dcera má zápal plic. Následně i to, že je způsoben pneumokokem. Byla nasazena antibiotika. Dcera byla na JIP pět dní se zavedenou infuzí. Mohla jsem k ní a to bylo pro mě v tu chvíli nejdůležitější. I když první dny byla opravdu velmi skleslá. Čtvrtý den se začala zlepšovat a šestý den jsme byly přeloženy na standardní pokoj. Po dvanácti dnech nás propustily do domácího léčení. S nemocí i tak bojovala čtyři celé týdny a do školky nechodila více než tři měsíce. Byla často celkem velmi unavená a spavá, nechtěla moc jíst a měla stále zvýšenou sedimentaci. Po více než třech měsících mohla teprve do dětského kolektivu. Ovšem opravdu zdravá byla tak po půl roce. Trvalo to velmi dlouho, ale moje holčička se z toho dostala, a to je nejdůležitější. Dnes je již dospělá a krom tohoto období mi už takhle vážně nestonala. Tehdy jsme si prošli velikým strachem a jsme rádi, že se vše obešlo bez dalších potíží či následků.

Těžký zápal plic (pneumonie), zánět mozkových blan, otrava krve, akutní zánět středního ucha, záněty vedlejších nosních dutin. To jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok. Pneumokokovým onemocněním se daří zejména v období předjaří, tj. v únoru a březnu.

  • Druhý příběh:

Partner měl jako dítě 17x píchané ucho, zánět ucha způsobený pneumokokem. Z tohoto důvodu jsem nechala očkovat syna vakcínou Prevenar13 a jsem za to ráda, protože sousedky stejně starý syn, kterého neočkovala, pneumokoka chytil, měl vysoké horečky, zápal plic, skončili v nemocnici. Naštěstí je vše v pořádku, ale tohle byl další případ, co mě utvrdil v tom, že jsem udělala dobře, že jsem syna nechala očkovat.

  • Třetí příběh:

Ano, setkala jsem se s akutním zánětem středního ucha. O dovolené jsem se koupala v řece a do ucha mi natekla voda. Než jsme se vrátili domů z dovolené, ucho už mě hodně bolelo, že jsem se ho ani nemohla dotknout, natož na něm ležet. Z ucha mi vytékala tekutina a měla jsem ho celé zarudlé. V pondělí po příjezdu jsem se hned vydala k lékaři, bohužel si pan doktor zrovna vybíral dovolenou. Nakonec jsem skončila na pohotovosti v nemocnici, dostala jsem antibiotika a kapky. Stalo se to již před deseti lety, na to ucho slyším o něco hůř než na druhé.

  • Čtvrtý příběh:

S infekcí způsobenou pneumokokem mám četné osobní zkušenosti, už jako malá holka jsem trpěla opakovanými záněty středouší. Na zakládce byl klid, ale znovu se mi infekce vrátily na střední škole. V té době ještě neexistovalo proti pneumokokům očkování. Naštěstí můj syn už si bolestivé záněty nemusel prožít, za což jsem velmi ráda.

Všem moc děkujeme za zaslané příběhy a přejeme vám hodně zdraví.

Pneumokokové infekce mohou postihnout všechny věkové kategorie, nejrizikovější jsou však pro nejcitlivější skupiny – kojence a děti mladší 2 let a seniory starší 65 let. Dle posledních statistických údajů bylo v roce 2020 zjištěno 247 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), z toho 42 pacientů infekci podlehlo, tedy 17 %. I tato čísla potvrzují, že rizika pneumokokových onemocnění nesmíme podceňovat, navíc v situaci, kdy existuje účinná prevence v podobě vakcinace.

Všechny články spojené s tématem „nebezpečné pneumokoky“ najdete v tomto speciálu

Reklama