Vlasy a vlasovou pokožku může postihnout řada onemocnění. Nejedno z nich provází nepříjemná tvorba lupů. Nadměrné odlupování šupinek kůže pod vlasy samozřejmě nemusí být způsobeno chorobou, ale může být přechodného charakteru, například po použití nevhodného šampónu nebo jiného prostředku vlasové kosmetiky. Může se jednat o prosté podráždění nebo i o alergickou reakci na některou složku přípravku. Po odstranění vyvolávající příčiny potíže obyčejně samy ustoupí, při těžším průběhu je nutná léčba lokálně zklidňujícími prostředky. V případě alergické reakce lze eventuálně využít léky proti alergii.
Vedle pityriázy vznikají lupy při častém kožním onemocnění - seboroické dermatitidě, jež mimo jiné postihuje i vlasovou část hlavy. Tato choroba se objevuje u dětí i dospělých, muži jsou častěji postiženi než ženy. Důvodů vzniku onemocnění je několik: zvýšená činnost mazových žláz, zmnožení kvasinky Pityrosporum ovale, změny v imunitním systému, je zřejmý i vliv psychických stresů a nedostatek vitaminů a stopových prvků. Typickými projevy seboroické dermatitidy jsou svědivá, začervenalá, šupící se ložiska, nejčastěji ve vlasech, na vlasové hranici nad čelem, v obočí, v rýhách kolem nosu, ve vousaté části obličeje, v oblasti před ušima a v uších. Onemocnění není spojeno s výrazným výpadem vlasů, postupně se ale může být doprovázeno vznikem androgenní alopecie. U mírných forem onemocnění je namístě samoléčba - častější šetrné mytí vlasů jemnými šampóny nevysušující kůži, použití šampónů s obsahem antimykotik (např. osvědčený Nizoral) nebo snižujících mazotok a šupení (často s obsahem kyseliny salicylové, dehtu, sloučenin zinku, selensulfidu), které je možno zakoupit v lékárnách. Pacienti s těžšími formami nemoci musí navštívit dermatologickou ambulanci.
Dalším častým problémem spojeným s vlasy je jejich vypadávání. O zvýšeném výpadu vlasů se hovoří tehdy, je-li denní ztráta vlasů více než asi 100 vlasů (toto číslo je samozřejmě individuální - lidé s jemnými a světlými vlasy mají vlasů více, lidem s hustou kšticí vlasy více padají). Plošné vypadávání vlasů může být například reakcí na léky používané při léčbě onkologických nebo psychiatrických onemocnění, u stavů po transplantacích orgánů, u citlivých lidí mohou takto působit i některé léky při léčbě vysokého krevního tlaku, některá analgetika nebo ionizační záření. V těchto případech po odeznění vyvolávajícího vlivu vlasy zpravidla narostou. Rovnoměrné vypadávání vlasů (difúzní alopecie) je běžné u novorozenců, částečně i v pubertě a ve stáří, může postihnout také ženy po porodu (vliv hormonálních změn), po infekčních chorobách s vysokými teplotami, po stresových situacích, po operacích a těžkých úrazech, po drastických dietách a vzniká také jako následek těžkých chorob. Výpad vlasů zpravidla následuje asi šest týdnů až čtyři měsíce po vyvolávajícím vlivu. Kůže ve vlasaté části hlavy je nezměněná, ztráta vlasů bývá dočasná. Léčebně zde lze částečně zasáhnout lokálními prostředky a preparáty obsahujícími vitaminy a stopové prvky, které zlepšují kvalitu vlasů.
Androgenní alopecie (nadměrná ztráta vlasů podmíněná přítomností testosteronu) není onemocněním v pravém slova smyslu. Je charakteristického vzhledu, geneticky podmíněná a ovlivněná androgenními (mužskými pohlavními) hormony. U mužů může začít kdykoliv po pubertě. Dochází k ústupu vlasové hranice z čela, z temene, po letech nakonec zbývá pouze podkovovitý pruh vlasů kolem hlavy. První projevy se objevují nejčastěji kolem 30 let, čím dříve se objeví příznaky, tím bývá ztráta vlasů rychlejší. Pouhé posunutí vlasové hranice nad čelem se objevuje u 96% mladých mužů a 80% žen, tento jev se považuje za přirozenou známku dospělosti. Androgenní alopecie může vzniknout i u žen - zpravidla po klimakteriu, kdy se snižuje a postupně vyhasne produkce ženských pohlavních hormonů. Ztráta vlasů bývá u žen mírnější a ke vzniku typické pleši dochází jen zřídka. Vzhledem k tomu, že tento typ ztráty vlasů je geneticky podmíněn a souvisí s produkcí pohlavních hormonů, lze terapií jen zpomalit průběh. Kromě prostředků a léků ovlivňujících průběh onemocnění je možné využít chirurgické metody (autotransplantace vlasů), eventuálně i psychoterapii. Dalším typem alopecie je vznik ohraničených lysých ložisek jako následek nejrůznějších zánětů a infekcí, fyzikálního nebo mechanického poškození, nádorového proces, nebo je tento projev součástí jiných kožních onemocnění. Léčba těchto onemocnění je v rukou dermatologa.

Více o vlasech a péči o ně najdete na internetové stránce www.doktorvlas.cz.