Zdraví je to nejdůležitější. Pokud jsme mladí, tak to tak nevnímáme, protože většinu z nás nic netrápí. Postupem věku si to ale uvědomujeme čím dál, tím více. Řadu nemocí ale můžeme zachytit díky preventivním prohlídkám a léčba nemusí být tak náročná, jako když se nemoc rozvine a přijde se na ni pozdě.

prostata

Ze statistik vyplývá, že v přístupu ke svému zdraví jsou ženy zodpovědnější než muži. Často se tedy stává, že ženy jako partnerky mají vliv na zdraví svého partnera. Hlídají jeho prevenci a dbají na to, aby chodil na prohlídky, nebo když ho něco trápí, aby neoddaloval řešení problému.

Je ale jasné, že všichni máme různé povahy a jsou muži, kteří když k lékaři jít nechtějí, tak je tam nikdo nedostane. Možná takový příklad máte někde vedle sebe, ve svém okolí. Někteří muži si nechtějí připustit, že by jim něco mohlo být, natož aby šli k doktorovi, který by zkoumal, zda jim něco nehrozí. Pak se můžete snažit, jak chcete, a nic nepořídíte. Bohužel je to ale skupina mužů, kteří se pak velmi diví, když je zasáhne vážná nemoc a možná řešení jsou omezená vážností jejich stavu.

Příběh Karolíny:

Můj tatínek byl vždycky při těle a velmi rád jedl dobrá jídla a vše, co mu chutnalo. Pohybu měl málo, ale nic ho netrápilo. Až na občasné nadýmání a problémy s vyprazdňováním. Jeho žena jej často posílala na preventivní prohlídky, také na prevenci spojenou se zdravím střev. „Já přece nepůjdu dávat někam svoje bobky. To po mě nikdo nemůže chtít! Nikam nejdu!“ Pokud byl zrovna u lékařky, povídal si s ní, jak včera dělal hovězí na červeném víně, a otázky prevence zamluvil. Bohužel se dostavila nemoc a vše šlo strašně rychle. Nádor v tlustém střevu s expanzí do jater, metastázy. Lékaři nemohli nic dělat, i na onkologickou léčbu bylo pozdě. Dodnes má v sobě Karolína hořkost, proč mu ty bobky nestály za to, aby se nechal vyšetřit.

Příběh Moniky:

Moničin manžel patří mezi ty, kteří na prevenci celkem dbají. Je mu 55 let, pravidelně chodí na oční, nechává si dělat odběry krve kvůli cholesterolu, měřit si tlak. Hodně se divil, když ho lékařka poslala na preventivní vyšetření na rakovinu prostaty. Nejprve tam nechtěl jít, protože žádný problém s prostatou nemá a necítí žádné omezení při močení. Monika na něj naléhala, a dokonce ho objednala. Bohužel nález byl pozitivní. V oblasti prostaty byly zjištěny rakovinové buňky. Zatím jen v raném stádiu, nejedná se o nádor, ale musí chodit pravidelně na odběry tkáně, zda se nádor netvoří, nebo se „něco neděje“. Zpočátku měl strašnou depresi, jak se to mohlo stát, že když mu nic není, může mít rakovinu. Nyní je své ženě vděčný, že jej donutila jít na vyšetření, které mu odhalilo velké nebezpečí.

Příběh Renaty:

Mému muži je 52 let. Poslední tři roky začal chodit často na záchod, dokonce i v noci. Protože máme společnou ložnici, vím o každém jeho odchodu na WC, o každém spláchnutí. Viděla jsem, jak se najednou změnil, že na to začal myslet. Bylo mu jasné, že za to může problém s prostatou. Nejprve se mnou o tom nechtěl mluvit, k doktorovi nechtěl, v hospodě s kamarádama se smál vtipům o prostaticích. Pak mi došla trpělivost a dala jsem mu nůž na krk. Protože si ho pro řadu věcí vážím, chci, aby se šel léčit. Nebylo mi jedno, že má zdravotní problém, který vytvářel i problém mezi námi. Chtěla jsem, aby doktorovi na rovinu řekl, co má za problém. Nakonec souhlasil, jen si chtěl vybrat urologa, doktora – chlapa. Dnes je to půl roku a má dobrou náladu, protože to řeší.

Když se řekne rakovina prostaty, co si pod tím může pacient či jeho blízcí představit?

Jedná se o zhoubné nádorové onemocnění prostaty, tedy předstojné žlázy. Tato žláza je umístěna na spodině močového měchýře a obkružuje první část močové trubice. Její význam spočívá v produkci sekretu, který je důležitou součástí ejakulátu a umožňuje přežití spermií. Tento orgán je tedy bezpochyby potřebný pro celkové zdraví muže, ale bohužel jej také postihuje celá řada onemocnění. Jedním z nich je právě rakovina prostaty.

Nejčastější závažné onemocnění mužů

Rakovina prostaty je podle statistik z roku 2008 nejčastějším nádorovým onemocněním mužů, pomineme-li některé méně rizikové formy nádorů kůže. V konkrétních číslech byla nemoc v roce 2008 nově diagnostikována u více než 5 300 mužů. Ve stejném roce na tento typ rakoviny zemřelo více než 1 500 pacientů. Jedná se o onemocnění, jehož výskyt stoupá s věkem. Většině pacientů je přes 65 let, ale ohroženi jsou i mladší muži. Například v roce 2008 onemocnělo přes 700 mužů mladších 60 let a 50 pacientů z této věkové kategorie zemřelo.

Rakovinu prostaty zpočátku nepoznáte

Rakovina prostaty nemá obvykle v počátečních stádiích žádné příznaky. Projevovat se bohužel začne, až když už je nádor značně velký a prorůstá celý orgán. V tu chvíli se objeví problémy při močení, v moči může být patrná krev. Prvními projevy ale může být až bolest v kostech a dokonce zlomenina. Právě v kostech totiž nejčastěji tvoří rakovina prostaty metastázy, tedy vzdálená ložiska nádorové tkáně. V době, kdy se rakovina začne projevovat některým z uvedených příznaků, už obvykle není vyléčitelná. Naštěstí je k dispozici jednoduchý test, kterým se dá s poměrně velkou pravděpodobností rakovinu zachytit ještě v době, kdy je omezena na prostatu a můžeme ji zcela vyléčit. Jedná se o otestování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Ta je u pacientů s rakovinou prostaty zvýšená. Zvýšená hladina PSA sama o sobě však ještě rakovinu neznamená, může být způsobena i jinými procesy v prostatě. Proto se těmto pacientům po zjištění vyšší hodnoty PSA dělá takzvaná biopsie, která diagnózu buď potvrdí, nebo vyvrátí.

Více informací: www.cus.cz, www.mojeprostata.cz

Jak jste na tom se svými partnery nebo tatínky vy? Chovají se zodpovědně ke svému zdraví? Napište nám o tom!

Reklama