Jak často se hýbeme?
Hned první otázka byla takzvaně „na tělo“. Měly se svěřit s tím, kolikrát týdně se věnují pravidelné fyzické aktivitě. Nejpočetnější skupina přiznala, že nesportuje pravidelně (31 %), nebo dokonce že nesportuje nikdy (6 %). Jednou až dvakrát týdně má cílený pohyb 26 % respondentek. Častěji, a to 3 až 4krát do týdne, sportuje 21 % dotázaných. Jen necelá desetina žen (9,3 %) se k pravidelné fyzické aktivitě dostane třeba i pětkrát do týdne. Zbylých 8 % účastnic průzkumu sportuje denně.
Co my a alkohol?
Čtenářky se nám svěřily i s tím, jak jsou na tom se vztahem k alkoholu. K abstinenci se jich hlásí 17 %, více než polovina (56 %) dotázaných pak zmiňuje pouze příležitostnou konzumaci. Ostatní ženy přiznávají, že si něco ostřejšího nalijí pravidelně. Nejčastěji popíjejí maximálně dvakrát do týdne (16 %), ale také až čtyřikrát (6 %), pětkrát (3 %) nebo dokonce sedmkrát (2 %) během 7 dnů.
Játra a jejich problémy
Zdravotní problémy spojené s játry prodělalo 16 % respondentek, dalších 12 % netuší, zda u nich k nějakým komplikacím s tímto orgánem v minulosti došlo. Zbylým ženám (72 %) se zatím potíže v tomto směru vyhnuly. Možná i proto více než polovina (54 %) účastnic průzkumu nikdy nezaznamenala pojem nealkoholová tuková choroba jater neboli tzv. steatóza jater. Že o tom někdy slyšely, ale nevědí přesně, co diagnóza znamená, odpovědělo 30 % oslovených žen. O čem je při této diagnóze řeč, vědělo jen 16 % zapojených čtenářek.
I z toho důvodu se téměř polovina (48 %) respondentek mylně domnívá, že steatóza jater vzniká po konzumaci alkoholu. Lékům ji přisoudilo 37 %, stresu 48 %, cukrovce 2. typu 30 % a sedavému způsobu života rovněž 30 % oslovených čtenářek. Naštěstí dost žen také tuší, že na vině může být i nezdravé stravování. Například mastné jídlo (71 %), cukr a sladkosti (33 %) nebo nepravidelné stravování (35 %).
Čím játrům pomoci?
Že mohou svým játrům prospět pomocí některého z doplňků stravy, naštěstí netušilo jen 14 % oslovených žen. S nějakým takovým preparátem na podporu jejich funkce má naopak zkušenost 38 % respondentek, přičemž ho užívaly jednorázově (14 %), nárazově (17 %) nebo pravidelně (7 %).
Že se k užívání nějakého doplňku stravy na podporu funkce jater chystá, odpovědělo 14 % oslovených. Pořád je tu ale třetina (33 %) žen, které takto podpořit svá játra nemají v úmyslu.
Náš TIP Podpořit regeneraci jaterních buněk a zlepšit jejich funkci lze i užíváním látek přírodního původu – tzv. esenciálních fosfolipidů. Tyto látky se zabudovávají do membrány jaterních buněk a přispívají tak k obnově jejich struktury. V ČR je obsahuje například volně prodejný lék Essentiale® 300 mg tvrdé tobolky. |
- Podzimní deprese a obezita
- Poškození jater nemusí vždy končit cirhózou. V jakém stadiu je lze ještě léčit?
- Nárazová konzumace alkoholu o svátcích může vážně poškodit zdraví
Nový komentář