David Ondříček měl původně v plánu natočit film podle oceňované knihy Jaroslava Rudiše Nebe pod Berlínem. Oba se ale shodli, že by to šlo dost těžko, a tak Jára Rudiš napsal ještě s Pavlem Jechem scénář údajně o tom, jak Rudiš kdysi v mládí působil v Liberci. Kolik je z toho pravdy není podstatné. To důležité je, že se zkřížily dva zcela odlišné pohledy na svět – intelektuálský svět Rudišův a cool a in obyčejný člověk Davida Ondříčka. Co vzniklo?

Vznikla podivnost non plus ultra. Pestrost a barevnost Ondříčka se musela vyrovnat s tak trochu pochmurnou atmosférou Rudiše. A ne že by to dopadlo nezajímavě. Odpadla ona patetická póza Samotářů (pokud nějaká póza zůstala, tak bychom ji mohli nazvat spíš antipózou) a film dostal i jakousi novou hloubku a vyzrálost, kterou jsme u Ondříčkových prakticky vždy trochu pubertálně zastydlých filmů rozhodně zatím neviděli.

Filmu možná dost pomohlo i to, že se jako první Ondříčkův film neodehrává v Praze, ale v Liberci, který je doménou Jaroslava Rudiše. Liberec je daleko pomalejší město než Praha, a tak vyznívá i film. Nežene se nikam gejzírem prvoplánových hlášek, ale snaží se budovat příběh tak, aby měl logiku a dával smysl.

Marek Taclík hraje podivína Fleischmana, který se poprvé vymyká cvokům Ondříčkových filmů, které téměř vždy představoval Jiří Macháček. Taclíkův „úchyla“ je třicetiletý panic meteorolog, který nikdy neopustil svoje město. Ondříček o výběru Taclíka říká, že chtěl dát Taclíkovi ještě jednu šanci po filmu Jedna ruka netleská, kde jeho výkon nedopadl podle režisérových představ. Jak se Taclík osvědčil, bude na vašem posouzení, ale i tak je jeho postava daleko uvěřitelnější než jeho předchozí role u Ondříčka.

Hlavní ženskou hrdinku představuje Klára Issová - je Ilja. Ve filmu se snaží otěhotnět a vůbec se filmu docela zdařile pokouší dodat ženskou něhu. Dá se dokonce říci, že Klára Issová ve filmu přehrává hlavního hrdinu. To Jaroslav Plesl alias Patka je ve filmu ještě daleko větší úchyl než Taclík a možná že jeho výkon nevyznívá právě nejlépe, protože jako filmový partner Kláry Issové to zkrátka neměl lehké.

(Nepočítáme-li ovšem bizarní scénu v kuchyni, o které se zřejmě ještě bude dlouho diskutovat. Ta prostě nefunguje.)

Dita Zábranská hraje Zuzanu, která se snaží překonat zábrany (a jde jí to) a Ladislav Mrkvička hraje Franze, který musí splnit misi. Jak vidno, charaktery jsou namíchány do podivného mixu.

Všichni spolu obývají Grandhotel na Ještědu a z výšky se dívají na město. Milostný mnohoúhelník se pomalu vyvíjí až ke šťastnému konci. Než se tak ale stane, proteče mnoho limonády a sní se hodně sušenek. Grandhotel by byl ideální film na letní prázdninové kino s dlouhými večery a těžkou pohodou. Takhle, ve všedním podzimu, si nejspíš budou lidé stěžovat, že film obsahuje málo hlášek (fanoušci Ondříčka), a těm druhým (fanouškům Rudiše) bude zase vadit Ondříčkův styl.

Přitom Grandhotel je dál než kterýkoli z dosavadních filmů mladého režiséra. Scénář je konzistentní a drží pohromadě, film celkově působí vyzráleji, jen je jaksi „celý takový divný“. Ale o to tu zřejmě šlo. Divný být má a je. Celkovou atmosféru dokresluje hudba Jan P. Muchowa, která se skutečně povedla. Je také jisté, že Ondříček už má dost fanoušků, kteří na film půjdou, ať už budou recenze jakékoli, a to je to, oč tu běží. Pozitivní je rozhodně i fakt, že divná chuť na patře po filmu zůstane i mnoho dní po jeho shlédnutí. To je jasnou známkou toho, že nejde o další bezduchý výplod naší kinematografie.

Režie: David Ondříček
Scénář: Jaroslav Rudiš a Pavel Jech
Hrají: Klára Issová, Marek Taclík, Dita Zábranská, Jaroslav Plesl, Ladislav Mrkvička a další
Premiéra: 12.10.2006

Šumařův blog je ZDE. Oficiální stránky filmu najdete ZDE.

Reklama