Co na sebe prozradil Ondřej Soukup? Přečtěte si rozhovor s naším předním hudebním skladatelem, jehož jméno není cizí ani cizincům...


Na jakém projektu teď zrovna pracujete a s kým?
Od listopadu jsem skládal hudbu ke třetí řadě seriálu Nemocnice na kraji města, už je vše dopsané, nahrané a zbývá mi jen nasadit hudbu do posledního třináctého dílu. Lucie Konášová napsala skvělý scénář, režie Viktora Polesného i herecké výkony jsou výborné. Sám jsem s napětím očekával každý nový díl. Je tam totiž jedna příšera (slečna), která udělá ve vztazích v nebohém Boru pěknou paseku – připomínala mi jeden můj dávný vztah a šel mi přitom mráz po zádech.

Ve své první zkušebně.Kde berete inspiraci pro svou hudbu?
To by mě také zajímalo, netuším.

Když si chcete od všeho odpočinout, všechno pustit z hlavy – jak relaxujete?
Já neumím pustit všechno z hlavy, a proto mám s odpočíváním problém. Nejsem z toho zrovna šťastný, ale nevím, co s tím. 

Jaký je váš největší životní sen? A splnil jste si ho?
Já mám snů… Některé jsem si splnil, jiné ne. Ale to je přece nejhorší varianta splnit si životní sen – co potom?

Jak si představujete ideální dovolenou?
Já nevím, nikdy jsem dovolenou neměl, protože jsem nikdy nebyl zaměstnaný.

Jaké je vaše oblíbené jídlo?
Je jich hodně, nemá smysl je jmenovat.

Je něco, co vás spolehlivě rozesměje?
Blbost.

Hádáte se s Gábinou o práci (třeba o X Factoru)?
Nehádáme.

Fotografie Petra Škvrně

Kolik času trávíte skládáním?
Je to různé, někdy lenoším, ale když začnu pracovat, tak píšu klidně dvanáct hodin denně.

Kdybyste nebyl skladatelem, čím byste chtěl být? A proč?
Pilotem. Protože je krásné lézt do prostředí, kam nepatříme. A kromě toho to umím.

Co byste popřál čtenářkám Ženy-in?
Ať jsou krásné, inteligentní, vtipné, a ať nežárlí.

Ondřej Soukup

Narodil se 2. května 1951 v Praze. Po vystudování konzervatoře v roce 1975 hrál v mnoha známých jazzových a popových kapelách (s Jiřím Stivínem, Pražský výběr, Orchestr Karla Gotta...), zároveň psal a aranžoval hudbu.

Po roce 1980 se začal naplno věnovat skládání. Současně začal i produkovat desky. Napsal nespočet písní pro různé interprety, složil hudbu k mnoha filmům (Druhý tah pěšcem, Kolja...), animovaným filmům a televizním pořadům. Spolupracuje i se zahraničními televizemi (BBC, RTVE...).

V roce 1998 a 2001 získal Českého lva za nejlepší hudbu. Prvního k filmu Juraje Jakubiska „Nejasná zpráva o konci světa“, druhého k filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět.

Již řadu let úzce spolupracoval s Lucií Bílou. Složil pro ni tři úspěšná alba – Missariel (1992), Lucie Bílá (1995), Jampadampa (2003). Produkoval též její album Hvězdy jako hvězdy (1997). 

Neuzavírá ale cestu ani odvážným projektům, jako je například balet Šachmat nebo scénické oratorium Zahrada rajských potěšení, inspirovaném životem Hieronyma Bosche.

Se svým letadlemS jeho muzikály (které se hrají i ve světě) se můžeme setkávat od roku 2000, kdy měla 30. března 2000 premiéru Johanka z Arku. Další muzikály s písněmi nebo přímo z pera Ondřeje Soukupa: Láska je láska (2004), Elixír života (2005),

Ondřej Soukup má za manželku úspěšnou textařku Gabrielu Osvaldovou, s níž však nežije, pouze úzce spolupracuje na většině svých projektů. Oba byli v porotě ve dvou kolech soutěže Česko hledá Superstar a X Factor.

Největší Ondřejovou zálibou je létání. Vlastní IR instrument rating (tedy licenci přístrojového létání) a jednomotorové čtyřmístné letadlo Piper Warrior P28A. Vzdušné proudy ho zatím nejdále donesly na Gibraltar a do Casablanky.

Co z Ondřejova díla se vám líbí nejvíce? Když si vzpomenete na Super Star a X Factor, přijde vám Ondřej Soukup jako drsný porotce?

Reklama