Vtipný, pohodový, slušný - takového kluka by matky dospělých dcer chtěly mít za zetě. A přesně takový je moderátor Ondra Urban, s kterým si dnes povídáme o jeho profesi - o moderování a muzice, na které stojí jeho práce v radiu Evropa 2.    

Jak vzpomínáte na své dětství? Kdy poprvé jste začal snít o profesi moderátora? A jaké byly první krůčky, resp. slova za mikrofonem?
Na dětství vzpomínám moc rád, měl jsem skvělé zázemí. Rodiče mě hodně vedli k pohybu, ke sportu a tam vlastně vznikl zárodek mého snu živit se moderováním a komentováním. Hrával jsem totiž fotbal a miloval jsem komentátory fotbalových TV přenosů. Doma u televize jsem je napodoboval, v jednom kuse jsem řval „góóól“. A možná i díky tomu byly moje první moderátorské krůčky právě sportovní, protože jsem začínal jako hlasatel na různých zápasech, kdy jsem hlásil, kdo vstřelil gól, kdo dostal žlutou kartu.

Ondra Urban

Máte nějaký vzor, ať už profesní nebo životní? A do jaké míry se jím necháte ovlivňovat?
Vzory hledám v lidech, kteří se nějakým způsobem dokázali vypracovat, ale i přesto jsou stále pokorní. Snažím se od každé osobnosti přebrat ty nejlepší hodnoty a zkušenosti.

Předpokládám, že práce na Evropě 2 představuje pro vás splněný sen, kvůli kterému jste velmi často ochoten zdolávat dálnici D1 se všemi jejími nástrahami. Jak k takové spolupráci vlastně došlo?
O místo na Evropě 2 jsem si vlastně řekl sám. Měl jsem ambice dostat se z Brna do Prahy. Proto jsem poslal můj životopis snad do všech pražských rádií. A abych měl čisté svědomí, že jsem to zkusil, poslal jsem ho i na Evropu 2, i když jsem věděl, že dostat se tam je skoro nemožné. Jenže můj životopis je asi zaujal a pozvali mě do Prahy na tzv. „hlasovky“, kde si mě otestovali. Všechny testy a následné tréninky dopadly dobře a já se po nějaké době opravdu stal moderátorem Evropy 2 - splněný sen.

Moderátora, který pracuje na Evropě 2, se asi člověk zákonitě musí zeptat, jaká se mu líbí muzika... A jak případně vypadá jeho hudební vývoj od plenek po dnešek.
Můj hudební vývoj od dětství přes pubertu bych popsal asi takto: Šmoulové - Lunetic, Holki - Kontrafakt - současnost. A v současnosti se snažím udržet si obecný hudební přehled a poslouchat všechny různé styly. Baví mě např. The Weeknd, Drake, těším se na nové album Rytmuse, ale i české klasiky Lucie nebo Kryštof. Zkrátka všehochuť.

Ondra Urban, foto: Magda Bobinie Martínková

S tím souvisí i moje další otázka - co dnes vlastně poslouchá mládež a co takoví třicátníci, tj. lidé, kteří v podstatě také už nemohou pamatovat, co je to „zakázaná“ muzika nebo lačnost po nedostatkové zahraniční hudbě jako tomu bylo před revolucí?
Přesně jak říkáte - dneska už není nic zakázané. Díky internetu je všechno dostupné, každý si najde to své oblíbené. Na diskotékách pořád funguje taneční muzika (Avicii, Martin Garrix, Calvin Harris apod.), na kterou se dá i skvěle cvičit. V rádiu se pak míchají různé styly, už to není jen o klasickém popu. Do éteru se dostává dancehall, EDM, synthpop, okrajově rock, atd. No a starší ročníky na diskotékách baví klasické oldies 90's hity - ty fungují vždycky.

Dovedete odhadnout při prvním poslechu nějaké novinky, že to bude hit? Do značné míry hraje jistě roli interpret skladatel, ale i ti nejslavněji mohou někdy šlápnout hodně ošklivě vedle, ne?
Určitě, vedle může šlápnout každý. Jak se říká: „I mistr tesař se někdy utne“. Já si myslím, že špatná písnička se pozná hned na první poslech. Ale hit se rozpozná většinou až na 2. nebo 3. poslech, když se dostanete do jeho hloubky.

Na druhou stranu existuje pár výjimek, které v podstatě byly, jsou a ještě dlouho budou na špici - bez takřka jediného zaváhání. V tuto chvíli mě osobně z toho současného popu napadá Madonna. Jak si vysvětlujete fakt, že ji poslouchají s nadšením i „děcka“, která ještě nebyla na světě, když tato umělkyně už válcovala hitparády se svými prvními hity?
Upřímně, Madonna už ze své slávy trošku ustupuje, dnešní trendy míří jiným směrem. Ale královnou popu byla desítky let, to bezpochyb. Ale já jsem dodnes fascinován např. hudbou Michaela Jacksona, kterého miluju. Tito lidé dokázali zužitkovat svůj talent, velmi tvrdě pracovali a vytvořili nadčasové hity, na které lidi tančí dodnes. Myslím, že v dnešní době jsou podobnými hitmakery třeba Rihanna nebo Calvin Harris. Povede se to málokomu a myslím, že všechno je to kombinace talentu a píle.

Na akci Dívka ČR, kterou Ondra pravidelně moderuje, při dražbě obrazu, jenž z vlastní tvorby věnovala Andrea Růžičková.  Výtěžek šel na podporu Národního sdružení PKU a jiných DMP!

Promlouváte k lidem z rádia a na různých akcích, symbolizujete do jisté míry určitý morální vzor, resp. je to jiná zodpovědnost, než když někdo něco plácá v hospodě. Jak máte nastaveny vnitřní kontrolky? A stalo se vám někdy, že jste trochu přestřelil?
Cítím v tom velkou zodpovědnost, protože lidé často bezmezně věří všemu, co se v médiích říká a píše. Takže vnitřní kontrolky určitě nastaveny jsou - nepoužívat sprostá slova, vyhýbat se lascivním výrazům, nemystifikovat apod. Ale někdy se situace zvrtne, ani nevíte jak. To jsem takhle jednou v rádiu vysílal s kolegou Petrem a nachystal si pro něj malou hádanku. Ptal jsem se ho, jestli ví, která slavná osobnost ten den slaví narozeniny. Jako nápovědu jsem mu pustil písničku od Wabiho Daňka, ve které se zpívá: „...nohama stíráš ROSU na kolejích.“ Správnou odpovědí měl být fotbalista Tomáš Rosický, přezdívaný Rosa. Ale zaznělo jméno Iveta Bartošová. V té chvíli by se ve mně krve nedořezal, protože jsem věděl, že tohle je až moc černý humor... Ale už se stalo, bylo to v živém vysílání a paradoxně jsme na to později dostali celkem pozitivní ohlasy.

Tak to napsal sám život. Děkujeme za rozhovor.

Přečtěte si také:

Reklama