lesbičkyLíbí se vám kamarádka víc než pohledný kamarád, kolega nebo soused? Potom se mějte na pozoru! Podle australských vědců totiž mají lesbické ženy horší zdraví než heterosexuální. Více kouří, častěji pijí alkohol a méně dbají o své zdraví (např. zanedbávají preventivní lékařské prohlídky).

Jak uvedl týdeník The Bulletin, podle australské studie porovnávající zdravotní stav Australanek podle jejich sexuální orientace jsou na tom lesbičky a bisexuální ženy hůř se zdravím.

Výzkumný tým se přitom zaměřil na propojení s danou komunitou, legální a ilegální užívání drog, na výživu a jídelníček, na fyzické aktivity, screening rakoviny, mentální zdraví, na zneužívání a obtěžování, na sexuální praktiky a na pravidelné návštěvy lékaře.

Společnost je stále opomíjí

Rozbor prokázal, že lesbičky kouří až dvakrát více než heterosexuální ženy. Konzumují také o 30 % více alkoholu a popíjejí mnohem častěji. Lesbické ženy lze tedy označit za zcela odlišnou skupinu, která se socializuje jiným způsobem než jejich heterosexuální kolegyně.

„Musíme si uvědomit, že hovoříme o skupině, která má jiné socializační návyky než běžná populace. Většina jejich sociálních kontaktů probíhá v klubech a hospodách,“ řekla Jude Comfortová, vědecká pracovnice týmu, který výzkum prováděl.

lesbičky

Výzkum tak potvrdil poznatky z předchozích studií, které se komunitou lesbiček a bisexuálek zabývaly. I ty dokázaly, že tyto ženy mají statisticky více zdravotních problémů než heterosexuální ženy.

Podle vědců je největším problémem lesbiček to, že jsou společností opomíjené. A to je také důvodem, proč tyto ženy více kouří a pijí alkohol.

„Domnívám se, že jedním z největších problémů je opomíjení lesbicky orientovaných lidí většinovou populací. Homofobní chování skutečně může mít vliv na zdravotní stav.

Také to, jak se vyrovnávají se svou sexuální orientací, nakolik s ní jsou spokojeny a zda se přes své problémy dokážou přenést, má značný vliv na jejich chování. Můžou mít značné problémy se sebehodnocením,“ vysvětluje Comfortová.

Třicet procent lesbiček a bisexuálních žen trpí depresemi. Nejčastěji proto, že nejsou se svou orientací smířeny. Dvacet procent z nich se léčí s psychickými potížemi a dalších dvacet procent má nadváhu, třiadvacet procent je dokonce obézních.

„Samozřejmě, že i v této skupině existují zdravé ženy, ale výsledky studie jsou přesto alarmující,“ uzavřela Jude Comfortová svou zprávu.

Máte výhrady k lesbickým ženám a homosexuálům? Co vám na nich nejvíc vadí? Myslíte si, že se v případě jejich orientace jedná o genetickou vadu? Máte vy sama sexuální zkušenost se ženou? Jak byste postupovala, kdyby bylo vaše dítě sexuálně orientované na stejné pohlaví? Vadilo by vám to? Proč?

Reklama