man

Je to zvláštní, ale je to tak! Karel Šťastný je opravdu šťastný. Jak říká, poznal díky epilepsii podle jeho slov nejbáječnější ženu na světě.

A ona? Karel je dar od Boha za to, že mi přidal do života nemoc králů.“

Šťastní bydlí v Praze na Proseku v řadovém domě spolu s papouškem, kočkou a malým pinčem. Kolem cupitá drobná holčička s narezlými vlásky.

K rozhovoru jsem dostala kávu a bábovku.

Je vedro k zalknutí, ale energie těch dvou, vlastně tří, mi za chvíli dala zapomenout i na to, že jde dolů tlak a že nejspíš bude brzy venku pěkné peklo.

„První záchvat jsem měla už jako dospívající dívka,“ začíná své vyprávění dnes devětadvacetiletá Markéta, maminka dvouleté Natálky.

„Tehdy jsem šla a na přechodu pro chodce jsem před sebou najednou viděla zlatý, veliký míč. Cítila jsem silnou vůni nějakých květin a pak už nevím nic. Probrala jsem se v nemocnici s diagnózou epilepsie. Měla jsem prokouslý ret a odřené lokty. Nechápala jsem a bylo mi hrozně, když mi řekli, že se jedná o nemoc, která se absolutně vyléčit nedá nikdy. Říkala jsem si, že nemůžu vůbec chodit mezi lidi, že jsem normální kripl, co se postě najednou svalí na zem a pak sebou mlátí a kouše se do rtů. Chtěla jsem snad raději umřít. Jak to řeknu kamarádům? Jak si najdu kluka? Můžu mít vůbec děti? Bylo to strašný období,“ vzpomíná.

Markéta měla od té doby podle jejích slov hodně záchvatů.


Markétko, vždycky o sobě nevíte?
Někdy se objeví jen ta halucinace. Pokaždé je to něco jiného a já už to znám, tak si třeba sednu na zem, nebo to řeknu někomu, kdo to ví a je se mnou a tak. Není to příjemný, pokaždé se bojím, ale jak se říká, člověk si zvykne na všechno a já vím, že jsou i lidé, co jsou na tom hůř.

Měla jste před Karlem známost?
Ano, i kluka jsem si našla. Když mi bylo devatenáct. Nebylo to na dlouho a nerozešli jsme se kvůli nemoci. Toho pravého, ten poklad jsem ale našla v Chorvatsku v sauně. Je to tady Karel. A to si představte, že jsem na tu dovolenou tehdy vůbec nechtěla jet!!!

Jak to?
Tu nabídku jsem dostala od kamarádů. Ne, nepřišla jsem o ně, jak jsem se bála, mám kolem sebe skvělé lidi a mám v nich velkou oporu. S nimi se nebojím, když by měl přijít záchvat. Moje nejlepší kamarádka se dokonce přihlásila na kurz a složila zkoušky na první pomoc pro nemocné epilepsií. Jsem jí vděčná.

To oni přišli s tou cestou do Chorvatska. Nikdy jsem nikam nevycestovala, protože jsem se bála, že v cizině bych to s případným záchvatem měla složitější. Ani tehdy jsem nechtěla. Vlastně jsem se rozhodla kvůli snu.

Co se Vám zdálo?
Tehdy se mi pár dnů před termínem zdálo, že jsem na louce a byla tam vážka. Ta vážka mluvila. Říkala, že mi ta cesta změní život. Já jí tak věřila, že jsem jela. A víte, ona měla pravdu. Nevím, co to bylo, a dodnes si to rozumem nedokážu vysvětlit.

Jak jste se tedy poznali?
Pobyt byl krásný, lidi milí, počasí super, a ani jeden záchvat. Měla jsem z toho dobrý pocit. Každý večer jsme seděli a povídali si. Byla jsem ráda, že jsem jela. Moře je krásné.

Předposlední den jsme šli v rámci hotelu do Wellnessu. Byla tam i solná jeskyně a sauna. Chtěla jsem do ní. Šárka sice říkala, že bych neměla, ale já chtěla. Šla jsem tam, když oni byli v páře. Bylo tam horko a nějací lidé. Sedla jsem si.

Najednou jsem měla pocit, že to červené světýlko je čím dál větší, že roste. Došlo mi, že je zle, ale bylo už asi pozdě. Záchvat přišel hrozně rychle.

Když jsem se probrala, viděla jsem jako první jeho tvář. Teda vlastně ne tvář. On mně podepíral hlavu, v puse jsem měla ručník, a jak jsem otevřela oči, první, co jsem viděla, byl jeho... no prostě byl v té sauně a patně nedával pozor na to, jestli mu něco nekouká, když se o mě staral.

Bylo to komické. Pak jsem se teprve podívala do jeho obličeje. Řekl: „Už je líp, vílo?“ Nikdy na to nezapomenu.

Od té doby jste spolu?
Vlastně se už ode mě nehnul. Okamžitě se skamarádil se všemi a od té chvíle se vlastně stal součástí mýho života. Já to beru jako dar od Boha. I tu vážku a všecko.

Poslal mi ho do života jako dárek za to, že mi do něj poslal i tu nemoc. Nemoc králů. A já vlastně si vedle Káji opravdu připadám jako královna...

Karel sedí vedle mě na sedačce, na klíně malou Natálku a já jsem si všimla, že má takový sklený pohled. Asi ho povídání Markéty dojalo. Ptám se ještě na jeho názor. Jak to bylo a je z jeho pohledu.


Díky té nemoci jsem poznal vílu - čtěteTADY

Reklama