Máte doma malé dítě nebo školáka a trápí vás nějaký problém s jejich stravováním? Pak se zeptejte odbornice, která vám ve středu odpoví na vaše dotazy! Její specializací je dětská gastroenterologie a výživa.
Výživa je spjatá s příjmem energie dítěte. Potřebný příjem v jakékoliv věkové kategorii u dětí hodně závisí na pohybové aktivitě. Aktivní děti potřebují dostatek energie, ale v případě nízké pohybové aktivity, by rodiče neměli podceňovat možné základy budoucí obezity.
Rodiče jsou vzorem
Malí školáci překypují touhou vědět, získávat nové zkušenosti, zdokonalovat své schopnosti, pochopit nové věci a děje. Mají za sebou poznávací období a jsou citlivější, vnímavější a pozorně sledují, co rodiče říkají a dělají. Učí se od nich, jelikož jsou pro ně uznávanou autoritou, vzorem a snaží se jejich chování napodobovat. Zdravý životní styl a správné stravovací návyky by tak měla dodržovat celá rodina, aby školák měl dobrý příklad ve svém nejbližším okolí. Může se zapojit do přípravy jídel a mít tak pocit, že si sám vybírá,
co bude jíst.
Jak jste na tom s dodržováním zdravého jídelníčku dítěte?
Zdravá jídla pětkrát denně. Pro školáka je ideální složení jídelníčku dobře vyvážená snídaně, oběd, večeře a dvě (v případě potřeby tři) malé svačiny během dne. Nezapomínáme na pět porcí ovoce a zeleniny a dodržování pitného režimu dítěte. Ve vzorových jídelníčcích umístěných níže najdete zajímavé tipy na složení stravy během dne.
Pohybová aktivita – jak jsou vaše děti aktivní?
Kromě školy je pro děti nezbytnou součástí dne pohybová aktivita. V tomto věku potřebují dostatek pohybu, měly by mu věnovat stejně času jako tráví ve škole. Právě v této době začínají také se sportem a utváří si k němu silný vztah, který často vydrží po celý život. Rodiče by měli dbát nejen na to, že jejich potomek má dostatek pohybu, ale že jej také nejrůznější sportovní kroužky baví. Zapomeneme na to, že jsme chtěli být úspěšným hokejistou a nepřenášíme tyto touhy na dítě, když nejvíce přilnulo třeba k tenisu. Pokud máme doma školáka, který své záliby směřuje jiným směrem než ke sportu, o to více dbáme na dodržení pohybové aktivity. I pouhé omezení jízdy výtahem je přínosem. Pokud je to možné, mohou děti chodit do školy a ze školy pěšky.
Pokud vás tato témata zajímají – co by měly děti jíst, jak se má stravovat dítě, které má různé alergie, co by nemělo jíst hyperaktivní dítě nebo naopak co poradit matce, která pečuje o dítě, které nemá vztah ke sportu. Jak rozpoznat první náznaky nadváhy, s čím si nevíte rady nebo naopak co byste sami chtěli ostatním doporučit – zapojte se do našeho připravovaného on-line rozhovoru, který proběhle zítra!
Kdo bude ve středu 1.11.2006 odpovídat na vaše dotazy v čase 16:30-18:30? Je odborný lékař v oboru dětského lékařství, pracuje na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN a 1. lékařské fakulty UK v Praze. Její specializací je dětská gastroenterologie a výživa.Ve svém volném čase se věnuje vaření, divadlu a plavání. Má ráda literaturu převážně sci-fi. |
Nový komentář
Komentáře
Já mám dvouletou dceru - snídá 250ml kakaa, pak má jeden jogurt, na oběd polívku, občas mi ujídá z talíře i druhé, ale moc ne. Odpoledne už nejí nic - výjimečně si dá jabko nebo mandarinku, v létě jahody a tak a na večeři zas jen kakao. Vypije tak max.400 - 500 ml čaje nebo vody (občas si lokne piva, to jí chutná nejvíc;)). Roste jako z vody a i když toho nesní moc, přibírá hezky, na svůj věk je až moc velká (říkala doktorka). Někdy žere jak kyselina, někdy za celý den vypije jen tři flaška kakaa. Nenutím ji - nechceš, nejez, však až budeš mít hlad, tak přijdeš. Nás babička nutila do jídla - i tři hodiny jsem seděla u obědu, který mi vůbec nechutnal, byla jsem přecpaná a musela jsem tam být tak dlouho, dokud jsem nesnědla všechno. Hrůza. A nevím, komu to pomohlo...
Absolutní souhlas s názorem 16. Naše pediatrička se zeptala - má kolem sebe jídlo? Má. Žádné dítě ještě hlady v tomto případě neumřelo. A byla vyléčená. Holka je už velká, řešíme to tak vlastně pořád. No, a co babička do malé nacpala - raději nevzpomínat. Už je to pryč.
hhh: dávej mu jogurty- přírodní, neochucené, živé.
Ad nechutenství- nad plným talířem se hlady neumírá. Nedělej z toho vědu, nebo tě bude mít na háku. Pravidelně naservíruj jídlo, co sní sní, zbytek vyhodit bez milosti a další jídlo až v čase. Žádná kokina mezitím. NENUTIT DO JÍDLA, NEBO NA SEBE UPLETEŠ BIČ. To zvracení bych určitě konzultovala s pediatričkou.
Vivian: dolňačka?
Lilinka: a proč myslíš, že mám tu širokou sukni?
Od pasu nahoru je to dobrý a od pasu dolů není nic vidět
Vivian:
ty válčíš s nadváhou? Viděla jsem tvoje fotky ze svatby a nemůžu si vzpomenout, že by nevěsta měla nadváhu
rystupije: no jo, babičky... asi jsou všechny stejný... Ty moje (zvlášť jedna) nám taky pořád cpaly nějaký sladkosti
A já si v dětství vytrpěla se zubama a dodnes válčím s nadváhou
.
Henri: chybička se vloudila, už opraveno, rozhovor bude zítra - 1.11.
rystupije: to mi hovor! mam to doma tiez
5porci ovoce a zeleniny
snad 2x..nejsme kralici
ještě nerozumím, jestli to bude 1. nebo 2. 11.
Pět porcí ovoce denně se mi ještě nepovedlo vnutit nikdy. Pokud do nich natlačím jedno jablíčko (pro dvě děti), tak jsem king.
A ještě jsem zapomněla napsat, že čokoládoví mikuláši a ostatní figurky se dobře rozpouštějí na vánoční cukroví, velikonoční figurky zase na perníčky a narozeninové dorty.
Přidávám se k rystupije, jak vysvětlit babičkám a tetičkám, že čokoládky a sladkosti můj syn fakt nejí a kdyby mu koupili mrkev, banán nebo pomeranč udělají líp pro něho a já potom tu čokoládu nesežeru
K paní doktorce bych musela vyslat obě babičky aspoň na měsíční školení. Mám dvě malé holky a co se nazlobím kvůli stravě, kterou naše babičky holkám dávají