Máte doma malé dítě nebo školáka a trápí vás nějaký problém s jejich stravováním? Pak se zeptejte odbornice, která vám ve středu odpoví na vaše dotazy! Její specializací je dětská gastroenterologie a výživa.

Výživa je spjatá s příjmem energie dítěte. Potřebný příjem v jakékoliv věkové kategorii u dětí hodně závisí na pohybové aktivitě. Aktivní děti potřebují dostatek energie, ale v případě nízké pohybové aktivity, by rodiče neměli podceňovat možné základy budoucí obezity.

Rodiče jsou vzorem

Malí školáci překypují touhou vědět, získávat nové zkušenosti, zdokonalovat své schopnosti, pochopit nové věci a děje. Mají za sebou poznávací období a jsou citlivější, vnímavější a pozorně sledují, co rodiče říkají a dělají. Učí se od nich, jelikož jsou pro ně uznávanou autoritou, vzorem a snaží se jejich chování napodobovat. Zdravý životní styl a správné stravovací návyky by tak měla dodržovat celá rodina, aby školák měl dobrý příklad ve svém nejbližším okolí. Může se zapojit do přípravy jídel a mít tak pocit, že si sám vybírá,
co bude jíst.

Jak jste na tom s dodržováním zdravého jídelníčku dítěte?

Zdravá jídla pětkrát denně. Pro školáka je ideální složení jídelníčku dobře vyvážená snídaně, oběd, večeře a dvě (v případě potřeby tři) malé svačiny během dne. Nezapomínáme na pět porcí ovoce a zeleniny a dodržování pitného režimu dítěte. Ve vzorových jídelníčcích umístěných níže najdete zajímavé tipy na složení stravy během dne.

Pohybová aktivita – jak jsou vaše děti aktivní?

Kromě školy je pro děti nezbytnou součástí dne pohybová aktivita. V tomto věku potřebují dostatek pohybu, měly by mu věnovat stejně času jako tráví ve škole. Právě v této době začínají také se sportem a utváří si k němu silný vztah, který často vydrží po celý život. Rodiče by měli dbát nejen na to, že jejich potomek má dostatek pohybu, ale že jej také nejrůznější sportovní kroužky baví. Zapomeneme na to, že jsme chtěli být úspěšným hokejistou a nepřenášíme tyto touhy na dítě, když nejvíce přilnulo třeba k tenisu. Pokud máme doma školáka, který své záliby směřuje jiným směrem než ke sportu, o to více dbáme na dodržení pohybové aktivity. I pouhé omezení jízdy výtahem je přínosem. Pokud je to možné, mohou děti chodit do školy a ze školy pěšky.

Pokud vás tato témata zajímají – co by měly děti jíst, jak se má stravovat dítě, které má různé alergie, co by nemělo jíst hyperaktivní dítě nebo naopak co poradit matce, která pečuje o dítě, které nemá vztah ke sportu.  Jak rozpoznat první náznaky nadváhy, s čím si nevíte rady nebo naopak co byste sami chtěli ostatním doporučit – zapojte se do našeho připravovaného on-line rozhovoru, který proběhle zítra!

Kdo bude ve středu 1.11.2006 odpovídat na vaše dotazy v čase 16:30-18:30?

 
MUDr. Miroslava Adamcová

Je odborný lékař v oboru dětského lékařství, pracuje na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN a 1. lékařské fakulty UK v Praze. Její specializací je dětská gastroenterologie a výživa.
Ve svém volném čase se věnuje vaření, divadlu a plavání. Má ráda literaturu převážně sci-fi.
Reklama