Prevence je nejkratší cesta ke zdraví a prevence rakoviny děložního čípku je navíc i jednoduchá. Kromě nezbytných pravidelných gynekologických prohlídek chrání před rizikem této nemoci i očkování. Vezměte proto zdraví svých dcer do vlastních rukou a nechte je očkovat, dokud je čas!

injection

Finanční náročnost očkování dívkám ve věku 12 - 17 let snižuje příspěvek od Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE. Klientky ZP METAL-ALIANCE tak mohou být chráněny již od 2 400 Kč. Očkování se skládá ze tří očkovacích dávek, které se aplikují v průběhu šesti měsíců. Již od počátku očkování se v médiích objevovala řada mylných tvrzení. Zde jsou ty nejčastější:

„Pokud žena (dívka) není panna, nemá očkování význam“

Je ideální, pokud se podaří očkovat dívky ještě před prvním pohlavním stykem. Probíhající i ukončené studie však prokazují, že má význam očkovat i ženy, které již sexuálně žijí. Účinek vakcinace se u těchto žen snižuje pouze nepatrně.

„Nemá význam očkovat chlapce a muže“

Význam očkování mužů proti HPV infekci neustále sílí. Hlavním přínosem je ochrana proti genitálním bradavicím, ale očkování chrání i proti rakovině penisu. V USA je nyní u mužské populace nově prokázán ochranný vliv očkování kvadrivalentní vakcínou proti análnímu karcinomu, který se vyskytuje nejen u homosexuálních, ale i heterosexuálních mužů. Ale hlavním důvodem, proč očkovat muže, je skutečnost, že muž je ten, kdo ženu HPV virem infikuje. Očkování tak může být v budoucnu i jedním z faktorů při výběru partnera.

„U nás v rodině se nikdy rakovina děložního čípku nevyskytla, nemám dědičné dispozice“

Rakovina děložního čípku, ale i rakovina pochvy, vulvy, rakovina anu (=řiti) i velká část rakoviny vyskytující se v oblasti nosohltanu, nejsou závislé na dědičných dispozicích, ale pouze na přítomnosti virů HPV. Jedinou primární ochranou proti těmto onemocněním je očkování. Je nutno připomenout, že podle dostupných výsledků studií na všechny tyto oblasti působí očkování jenom kvadrivalentní vakcínou, bivalentní vakcína má potvrzený účinek jenom na děložní čípek.

„Před očkováním musí dívky absolvovat gynekologickou prohlídku“

Ochranné očkování je zaměřeno na infekci HPV viry a ne proti onemocnění děložního čípku. Dívky a ženy, které ještě neměly pohlavní styk, proto nemusí před aplikací vakcíny podstoupit gynekologickou kontrolu. U žen, které již sexuálně žijí, je gynekologická kontrola nutná pro vyloučení eventuelně již probíhajícího onemocnění.

„Kdo používá kondom, nemusí očkování podstupovat“

Užívání kondomu je chvályhodné, ale není všespasitelné. HPV viry se mohou přenést i při jiných aktivitách, než při klasickém pohlavním styku, tedy i při pouhém mazlení. Tyto tzv. nekoitální sexuální praktiky jsou zodpovědné za výskyt rakoviny způsobené HPV viry i v oblasti anu a nosohltanu. K přenosu viru může dojít pouhým kontaktem kůže a sliznic.

„Je možné, že vakcína může aktivovat v ženě rakovinu“

Vakcíny, které jsou dnes na trhu, jsou vyrobeny modernější metodou, nežli dříve užívané. Jsou to vlastně „napodobeniny“ původních virů, tzv. VLP (virus like particles). Vakcína tak nikdy nemůže způsobit onemocnění, neobsahuje aktivní DNA. Navíc je efekt vakcinace a jejich účinek na lidský organismus neustále monitorován. Ve světě se o bezpečnost a účinnost stará americká FDA, evropská EMA, u nás SÚKL.

„Po dokončení vakcinace již nemusí žena chodit na gynekologické kontroly“

I přes absolvování vakcinace je nutno nadále docházet na pravidelné gynekologické kontroly. Žádné očkování nechrání zcela 100% proti změnám na pohlavních orgánech. Navíc se může u ženy vyskytnout i jiný zdravotní problém, který může ženu ohrožovat, např. nádory vaječníků, děložního těla, různé druhy zánětů apod.

„Ženy nad 26 let jsou již staré na očkování“

Z hlediska gynekologa je nejvhodnější věk pro očkování 13 -15 let, pokud možno před zahájením pohlavního života. Tedy v době, kdy se její organismus s virem HPV ještě nesetkal. Nečastěji se ženy infikují viry HPV mezi 18. - 23. rokem. Bivalentní vakcína má studiemi prokázanou účinnost pro ženy do 26 let. Kvadrivalentní vakcína má výsledky studií, které potvrzují efekt očkování i u žen nad 40 let.

„Po dobu očkování, tedy celých 6 měsíců, je nutná sexuální abstinence“

To by bylo rozvodů! Je ideální, pokud se očkuje dívka, která ještě neměla pohlavní styk, aby vyčkala s tímto až do ukončení očkování. U žen, které již pohlavní styk měly, nemá toto opatření význam.

„Vakcíny chrání proti genitálním bradavičkám“

Výskyt genitálních bradaviček je v ambulanci gynekologa relativně častý jev. Je to zdravotní i společenský problém, který s sebou nese častou recidivu, psychickou i finanční zátěž postižené ženy, velmi často dochází k narušení partnerských vztahů. Proti tomuto onemocnění chrání pouze kvadrivalentní vakcina.

Text: MUDr. Jiří Dvořák, Zdroj: Zdravotní pojišťovna METAL-ALIANCE a Diagnóza v ošetřovatelství

metal-allianceNepodceňujte prevenci a nechte svou dceru včas očkovat! Očkování proti rakovině děložního čípku může stát klientky Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE jen 2400 Kč. Více na www.zpma.cz

Reklama