Plazmaterapie, neboli omlazení vlastní krví, patří k velmi efektivním omlazujícím metodám. A přestože názvem může někomu trochu nahánět strach, v praxi není důvod k obavám. Naopak! Díky tomu, že se při ošetření pracuje s krevní plazmou, látkou tělu vlastní, nedochází k alergickým reakcím pleti. Jak plazmaterapie probíhá, lze ji kombinovat i s jinými omlazujícími metodami a je ošetření vhodné pro každého? O tom jsme si povídali s korektivní dermatoložkou Ivou Obstovou z MEDICOM Clinic.

X-201701171312219251.jpg

Co si máme představit pod pojmem plazmaterapie?

Plazmaterapie nebo rovněž plazmalifting představuje minimálně invazivní metodu, která se běžně používá k omlazení pokožky. Plazma pak může být obohacená o další látku tělu vlastní – kyselinu hyaluronovou. Díky té při ošetření zároveň dochází k žádoucí hloubkové hydrataci pleti.

Jak celé ošetření probíhá?

Nejdříve odebereme do speciální zkumavky (RegenLab) krev a provedeme její centrifugaci. Pomocí tzv. separačního gelu dojde k oddělení krvinek od plazmy a destiček. Ve druhé fázi ošetření už aplikujeme plazmu přímo do pokožky, a to jemnými mikrojehličkami nebo jemnou a tenkou kanylkou. Záleží na lokalitě, ale obvykle ošetření trvá okolo 30 minut.

Jaké jsou přednosti plazmaterapie?

Krevní plazma s destičkami obsahuje velké množství růstových faktorů. Díky jejich účinku dochází po plazmaterapii k zlepšení vzhledu pleti. Je pružnější a má celkově lepší strukturu. Ošetřením se zároveň zpomaluje proces stárnutí pleti, v kůži se navozují revitalizační procesy. Vzhledem k tomu, že do podkoží aplikujeme látku tělu vlastní, pleť celou terapii velmi dobře snáší a nedochází při ní k alergickým reakcím.

Komu je ošetření určeno?

Plazmaterapie umí dobře posloužit každému typu pleti. Nejčastěji ji však vyhledávají ženy, a to přibližně ve věku okolo čtyřiceti let, které touží po celkovém omlazení pleti. Takové klientky chtějí zpravidla vyhladit jemné vrásky a zmírnit ty hlubší, celkově zlepšit pružnost a texturu pleti. Kromě omlazení pleti má však plazmaterapie skvělý vliv také na vlasy. Stanou se vitálnější, lesklejší, pevnější, pomůže se jim v růstu.

Jaké oblasti jsou k ošetření vlastní krevní plazmou nejvhodnější?

V první řadě oblast obličeje, krku, dekoltu, ale skvělý efekt má plazmaterapie i na hřbety rukou, které náš věk kolikrát určí ještě přesněji, než obličej… Jak jsem zmínila, plazmaterapii lze dále využít také k podpoře růstu vlasů a k celkovému zlepšení jejich stavu.

Je nutné se na plazmaterapii předem nějak připravit?

V podstatě ne. Klientka by však měla přijít na kliniku přibližně hodinu před ošetřením, aby ji sestřička odlíčila a následně jí na ošetřovanou oblast aplikovala znecitlivující krém s lokálním anestetikem. Ten se na pleti nechává přibližně 60 minut. Jeho zásluhou se pak vše obejde bez bolesti.

Hrozí nám nějaké kontraindikace?

Při použití mikrojehliček bývá kůže bezprostředně po zákroku mírně začervenalá a lehce oteklá, zřídka se mohou na pleti objevit malé modřinky. Po plazmaterapii provedené kanylkou bývají na tváři chvíli po ošetření patrné i maličké vpichy. Nejpozději do druhého dne se však ošetřená pokožka zklidní. První dny po terapii doporučuji ošetřovat pleť nedráždivým krémem s panthenolem. Po zatažení injekčních vpichů už můžete na tvář aplikovat i make-up. Pokud se vám vytvoří nějaká modřinka, její zahojení urychlí krém s heparinem.

X-201701171312444561.jpg

Za jak dlouho uvidíme výsledky?

Efekt ošetření lze hodnotit s odstupem dnů až týdnů. Účinek plazmaterapie i doporučený počet opakování se pak odvíjí od typu kůže, věku klientky/klienta, ošetřované lokality a v neposlední řadě samozřejmě od problému, který se plazmaterapií snažíme řešit.

Vyplatí se ošetření zopakovat?

Ano, pro co nejlepší výsledek bych určitě doporučila ošetření zopakovat, a to 2–3x v intervalu 3–4 týdnů.

Můžeme plazmaterapii doplnit ještě jiným omlazujícím ošetřením?

Mezi plazmaterapií a dalším omlazujícím ošetřením, například aplikací botulotoxinu, je lepší dodržet odstup přibližně dva týdny. Pleť potřebuje čas, aby se vypořádala se všemi vylepšujícími zásahy a jednotlivé metody omlazení mohly přinést co nejlepší efekt. V jednom sezení s plazmaterapií vám ale můžeme ošetřit i nasolabiální rýhy (mimické vrásky vedoucí od nosu ke koutkům úst) kyselinou hyaluronovou. V takovém případě nejprve aplikujeme výplň s kyselinou hyaluronovou a následně provedeme plazmaterapii. Pracuje se v jiné úrovni kůže.

Kolik za plazmaterapii přibližně zaplatíme?

Cena se odvíjí od typu plazmaterapie i od velikosti ošetřované plochy. Menší lokalita stojí okolo 1800 korun, za celý obličej zaplatíte okolo 5 000 korun. Kompletní ceník za plazmaterapii, kterou provádíme na našich klinikách MEDICOM Clinic, naleznete u popisu ošetření zde, úplně dole na stránce.

X-20170117134450003.jpg