Milé čtenářky, pod dnešním článkem se zamyšlením Kláry Křížové: „Jste stará, už vás tady nechceme“ můžete diskutovat o tom, zda máte také pocit, že ženy jsou dnes ve svých profesích možná více než dříve omezovány svým věkem. Co si o tom myslí psychoterapeutka Karin Řeháková?

pani „Už vás nechceme, jste stará...“ Věta, která se může stát noční můrou všech žen zralého věku. Pokud by zazněla v tomto znění, jedná se o diskriminaci a zároveň devalvaci nabytých profesních zkušeností.

Samozřejmě jsou odvětví, kde se přibývající věk ženy může negativně projevovat v jejím profesním výkonu (baletky, modelky, gymnastky). V těchto profesích se s tímto obdobím ale počítá.

Pokud žena uslyší - třeba i ve společensky a eticky přijatelnější podobě, tuto výzvu, vnímá ji jako těžký úder, který rozkolísá její sebevědomí a snadno podlehne negativnímu dopadu na své sebehodnocení. (Tento zážitek může být spouštěčem depresivních či úzkostných stavů, neboť necitlivě zasahuje osobní rovinu ženy.)

Je k velké škodě zaměstnavatelů, kteří preferují především reprezentativní a mladistvý vzhled na úkor zkušenosti, spolehlivosti i loajality k firmě.

karinBonusů zralých žen je opravdu mnoho: neotěhotní, nezůstává doma s malými nemocnými dětmi, dlouholetá praxe , větší časová flexibilita, profesní jistota a v neposlední řadě fakt, že ve zralém věku často bývá prioritou právě naše profese...

Bc. Karin Řeháková, speciální pedagog, psychoterapeut, arteterapeut
http://karinrehakova.cz/

Čtěte také:

Reklama