Sled událostí, které se v uplynulých týdnech odehrály (nejen) v okolí litvínovského sídliště Janov, donutil českého ombudsmana jednat. Přijel, aby zdejší situaci poznal na vlastní kůži. A pozná ji možná víc, než by se mu chtělo.

„Ať páni politici přijedou a sami si vyzkouší bydlení v Janově,“ dovolávali se jednohlasně místní. Zdá se, že alespoň jeden tato přání vyslyšel. Otakar Motejl včera navštívil Litvínov. Jak prozradila jeho mluvčí, nejel na „pouhé“ šetření, ale chtěl vidět reálný život v Janově a seznámit se podrobně s nynější situací. Jak slíbil, tak učinil. V brzkých ranních hodinách se sám na toto sídliště vydal, aby si ho prohlédl.

Od vedení radnice se dočkal překvapení, díky kterému může Janov poznat skutečně zblízka. „Darovali jsme mu dekret, tedy smlouvu o nájmu, který je napsaný přímo na jeho jméno a klíče od bytu 1+4 v Janově v Guckově ulici. Byt je zamřížovaný, ale pokud si to bude pan ombudsman nebo jeho zástupkyně přát, mříže na náklady města odstraníme,“ prohlásil starosta města Milan Šťovíček. Motejl v Litvínově nezůstal, ale klíče od bytu přijal.

Do Litvínova se několikrát sjeli pravicoví extremisté. Shromáždění svolala krajně pravicová Dělnická strana, kterou chce vláda zrušit. Radikálové pochodovali do janovského sídliště 4. a 18. října a 17. listopadu. Poslední akce vyústila v ostrý střet s policií, vyžádal si 16 zraněných.
Reklama