profimedia-0653473280.jpg

Foto: Profimedia

Posádka ve složení Dominik Dvořák, Dominik Záleský, Jakub Nosek a Jan Šindelář naši zemi letos reprezentuje na olympijských hrách v Pekingu ve čtyřbobu a dvojbobu, který je podle jejich slov na TOP úrovni. Všichni čtyři jsou bývalí atleti. Dominik Dvořák dělal desetiboj, Dominik Záleský je českým rekordmanem na 100 metrů, Jakub Nosek skákal do dálky, ale zkoušel i desetiboj a Jan Šindelář zase běhal na 400 metrů.

Díky výsledkům z minulé sezóny je brán bob jako disciplína, kde lze zajet dobré výsledky. „Rekord máme 156. Běžná rychlost je 120-130 kilometrů v hodině,“ řekl Dominik Dvořák serveru iSport. Uvidíme tedy, jak se jim letos povede na olympiádě. Jejich cílem je umístění v první desítce.

Čeští bobisté mají speciální zvyk. Před odletem do Pekingu se nechali společně potetovat. „Strašně mě baví ta tradice, tohle děláme před každou olympiádou. Bylo to už za dob Honzy Vrby, Ivoše Danileviče, všech českých posádek před námi. Přijde mi super, že to držíme, že to pořád funguje,“ říká pilot bobu Dominik Dvořák.

Z čtveřice jel na olympiádu poprvé Dominik Záleský. Ten si nechal na pravý biceps vytetovat olympijské kruhy. Ostatní spolu byli na olympiádě v Jižní Koreji, takže už kruhy mají. Dvořák s Noskem si tedy na ruce nově nechali zvěčnit logo her v Pekingu a Jan Šindelář si ke svým olympijským kruhům na prsou nechal k roku 2018 vytetovat rok 2022. Potom ještě přidal olympijské motto CITUS, ALTIUS, FORTIUS (rychleji, výše, silněji).

V Pekingu se naši bobisté potkají i s novodobými „kokosy na sněhu“, kteří se na olympiádu vracejí po 24 letech. „Snad to nebude jak ve filmu, kde se v poslední zatáčce zasekli,“ směje se Dvořák. Podle něj je český tým dost podobný právě Jamajce z filmu Kokosy na sněhu. „Nechci brečet, ale nejsme Německo, nejsme Kanada, nejsme Amerika a nemáme vlastní dráhu. Ale za poslední roky se to dost posunulo a Jamajčané už jsou dost za námi,” řekl v rozhovoru pro DVTV.

Na české bobisty je radost pohledět. Fandit jim letos bude i mnoho žen, které se na olympiádu jinak nedívají. Na Facebooku DVTV se pod jejich fotkou bez triček strhla lavina komentářů právě od divaček. „Asi začnu sledovat čtyřbob,“ píše například Kateřina. Hned pod tím Lucka vyzývá, aby sportovci nafotili kalendář, že ho ráda koupí a další se přidávají.

„Doteď jsem o nich nevěděla. Podle fotky myslím, že to vypadá na hodně perspektivní sport. Zejména co se týče fanouškovské základny. Asi se také přidám,“ komentuje Hana a Františka se přidává: „Aneb jak rozšířit publikum sportovních událostí. Funguje to skvěle, ale jen jestli budou bobovat bez trička.“
 
Zdroje: iSport, Reflex, DVTV, Facebook DVTV, Instagramy sportovců