be.jpg
Foto: Adobe stock

Zimní olympiáda je svátkem, kterého se většina Čechů nemůže dočkat. Průzkum Sazky ukázal, že Olympijské hry bude aktivně sledovat hned 60 % dotázaných. „Stejně jako pro většinu fanoušků i pro Sazku je nadcházející Olympiáda sportovním vrcholem a těšíme se na momenty, které přinese. Sportovní myšlenka provází prakticky všechny dobročinné projekty, které podporujeme nebo sami vytváříme. Sazka olympijská cesta začíná u rozhýbávání malých dětí na základních školách a jejím vrcholem je finanční podpora profesionálů, kteří budou nyní bojovat v Pekingu o cenné kovy. Dlouhodobé partnerství Sazky s Českým olympijským týmem je vrcholem naší snahy podporovat český sport,“ říká Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky. Průzkum také odhalil zajímavé srovnání popularity zimních a letních her. I když z letní olympiády vozí Čeští sportovci mnohem více medailí, u českých fanoušků se výrazně větší oblibě těší naopak zimní varianta her, radši ji má 68 % dotázaných.

Hokej si nenechá ujít polovina Čechů
Z pohledu konkrétních sportů, na které bude upřena největší pozornost Čechů jednoznačně vítězí hokej, turnaj bude sledovat polovina respondentů. Na druhém místě se umístil s 20 % biatlon a trojici uzavírá alpské lyžování (10 %). Právě do zmíněných sportů vkládají Češi současně největší naděje na zisk olympijské medaile. Sportovní fanoušci mimo hokejového týmu věří zejména Ester Ledecké, Markétě Davidové, a také legendě rychlobruslení Martině Sáblíkové. „Pár dní před startem her máme největší objem sázek na celkové vítězství Ester Ledecké v paralelním slalomu snowboardistek. Celkově sázející u Sazkabetu tipují, že čeští sportovci získají v Pekingu do tří medailí,“ popisuje Veronika Diamantová.

Z aktivního sportování vede lyžování a bobování
Druhá část průzkumu se věnovala tomu, jak sportují samotní Češi. Zimní radovánky jsou v České republice úzce spojeny s návštěvou horských středisek, a tak je důležité na úvod uvést, že téměř polovina (46 %) Čechů v průzkumu uvedla, že na hory vůbec nejezdí. Pokud to sněhová nadílka dovolí, užívají si především sáňkování a bruslení. V případě cíleného cestování za zimními sporty jednoznačně vítězí tuzemská střediska, kam se letos chystá 44 % dotázaných. Z okolních států lze zmínit pouze Rakousko, které navštíví 3 % respondentů. Na horách je pak u Čechů nejpopulárnější sjezdové lyžování, které v závěsu následuje lyžování běžecké. Na výrazném ústupu je naopak snowboard, který v rámci provozování zimních sportů uvedly jen 3 % dotázaných.

Instruktory zaplatí dětem čtvrtina Čechů
Průzkum se zaměřil také na lyžování dětí z pohledu jejich rodičů. Dvě třetiny dospělých tvrdí, že jejich děti umí lyžovat. Velká část rodičů (42 %) navíc uvedla, že s lyžováním jejich ratolesti začaly už do 5 let věku. Nadpoloviční většina (57 %) navíc své děti na lyžích učila pouze vlastními silami. Instruktory na výuku sjezdového lyžování si objednává 25 % dotázaných rodičů.  Zbytek dětí získal zkušenosti s lyžováním prostřednictvím školních kurzů. Sportovat s dětmi se snaží bezmála polovina (48 %) respondentů. Mimo sjezdovky se jedná především o sáňkování, bruslení, ale také netradiční sporty jako například snowtubing. „V posledních dnech registrujeme na našem webu Sport v okolí enormní zájem o víkendové akce. Rodiče s dětmi hledají zajímavé události, kam by mohli vyrazit a připravit tak pro celou rodinu pestrý a neobvyklý program,“ uzavírá Veronika Diamantová.  

Sběr dat k průzkumu Sazky byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na konci letošního ledna. Odpovídalo na něj 500 respondentů z běžné populace 18 - 65+ z celé ČR.