Září se pomalu blíží a budou se podávat přihlášky na pořádání olympijských her v roce 2016. I tehdy, když Česká republika přihlášku podá, není nikde napsáno, že bude vybrána do užší kandidatury. Bylo by to neobvyklé, daleko pravděpodobnější je zařazení na rok 2020 při stálém zájmu. Ale pokud by to vyšlo, pokud by to náhodou skutečně vyšlo, co nás čeká? Pochopitelně že další ale.

A že jich bude. Agentura Mori ČR provedla výzkum, ve kterém se jednotlivé kraje vyjadřují k pořádání olympiády u nás. Zajímavé je, že Praha, v níž se má konat největší podíl všech aktivit, se staví k olympiádě nejodmítavěji. Chce ji zde pouhých 32 % obyvatel. Důvod je jasný – už teď je v Praze tolik turistů, že zvýšení jejich počtu může v Praze znepříjemnit život ještě více, než je tomu teď.

bylinka
Celých 65 % obyvatel ale po olympiádě touží v kraji Ústeckém, kde lidé naopak doufají, že těch turistů přibude a hry pomohou v rozvoji kraji, který si nevede právě nejlépe. Nejméně obyvatel chce olympiádu v kraji Karlovarském, pouhých 25 %.

Pak už se názory obyvatel příliš neliší, téma skutečně „rozdělilo“ Čechy na přesné poloviny, takže pokud proběhne referendum (které se ukazuje nutností), hrozí, že dopadne podobně jako loňské zpackané volby a národ se na ničem nedomluví.

Když už je řeč o té politice, je zajímavé sledovat postoj našich činitelů. Ten je přímo a jednoznačně - vyhýbavý. Politici se nechtějí k olympiádě vyjadřovat příliš otevřeně, protože právě ona rozpolcenost národa z ní dělá zapeklitý oříšek a její podporování či nepodporování může znamenat pro politiky ztrátu voličských preferencí.

Aktivita i proto zůstává na krajích, které si jasně uvědomují, že pokud na podniku může někdo vydělat, nebude to bohatá Praha, ale právě ony. Pardubice nabízejí dráhu pro dostihy, ale to se zase nelíbí Kralupům, které by také rády viděly něco z balíku peněz, které bude olympiáda znamenat.

Investice totiž budou miliardové. Ale dost bylo povídání, podívejte se na skutečná data zpracovaná agenturou MHMP:

Proč pořádat olympijské hry v ČR:
 Olympiáda má obrovský modernizační potenciál pro Prahu i Českou republiku, protože v rámci příprav bude tlak na dobudování infrastruktury, jež dosud chybí.   
 Olympiáda přiláká soukromé investice, a zajistí tak do české ekonomiky příliv zahraničního kapitálu.
 Úspěšně realizované Hry zvýší prestiž Prahy a České republiky.
 Budou modernizována a dobudována sportoviště jak v Praze, tak v regionech. Vznikne tak kvalitní zázemí pro vrcholový, výkonnostní i rekreační sport.
 Pořádání her bude významným impulsem pro rozvoj cestovního ruchu v celé republice.

Další argumenty pro OH:
Zdroj: prezentace ing. Jiřího Zedníčka - Český olympijský výbor
(konference ČR na prahu 3. tisíciletí)
 
• 16 dnů nejsledovanější světová událost
• 1 TV kanál vždy vyhrazen přímému přenosu OH
• 9 let před konáním OH intenzivní propagace destinace
• 500 tis. - 1 mil. turistů přijíždí do dané země, aby zhlédlo OH
• OH jsou pro každou zemi skokem v brandingu
• Ve všech zemích, popř. městech, kde se již OH konaly, došlo v dalších letech k výraznému zvýšení počtu turistů, kteří měli zájem vidět místa, kde se OH pořádaly
• Neexistuje jiná podobná událost, která by měla tak výrazný dopad na cestovní ruch dané země
 
Základní čísla olympijské kandidatury ČR:

Zdroj: studie zpracované pro MHMP
 
 Přímé náklady 135 mld. korun (OH v roce 2016), 132 miliard korun (OH v roce 2020)
 Nepřímé náklady byly v roce 2004 vyčísleny na 487 miliard korun, nyní je tato částka pravděpodobně nižší, protože řada infrastrukturních staveb byla již realizována (např. dálniční obchvat Plzně, úpravy ruzyňského letiště apod.)
 Požadavek na ubytovací kapacity: 40.000 hotelových pokojů (pro OH v Londýně pořádané v roce 2012)
 Počet sportovců: 10.500
 Počet zdravotníků: cca 4.500 dobrovolníků různých odborností

Zdroj iDnes a CzechTourism

 

Reklama