Na základě minulého článku jste se naučili, jak se vyznat v olivových olejích, a poté jste si možná přinesli domů svoji první lahev. Jak olivový olej správně používat a na co všechno se hodí, o tom si něco povíme právě dnes.

Olivový olej má mnoho různých možností využití, záleží však na tom, jaký druh jste zvolili a na jakou úpravu ho hodláte použít. Platí, že extra panenský olivový olej (např. Bertolli Extra Vergine) se používá spíše ve studené kuchyni – tedy na přípravu zeleninových a těstovinových salátů, ale také na dochucování jídel jako jsou polévky, omáčky, rybí a masová jídla nebo předkrmy. Stačí jen pár kapek a jídlo rázem získá úžasné aroma i chuť.

Kromě toho je však panenský olivový olej výborný i na tepelnou úpravu jídel a tvrzení, že se na ni vůbec nehodí, je jen pověra. Naopak, díky dobré tepelné stabilitě (kterou má lepší než jiné druhy olejů) je totiž možné používat olivový olej také na lehké dušení, restování, pečení a grilování. Je sice pravda, že při vyšší teplotě se uvolňuje výrazné aroma olivového oleje, které může někoho odradit. V tom případě ale stačí použít olivový olej s jemnější chutí a vůni (např. Bertolli Classico), které výslednou chuť jídla tolik neovlivní.

Jižní národy používají olivový olej navíc také na marinování masa i zeleniny, nakládají do něj sýry, houby, čerstvé bylinky a koření. Olivový olej dále slouží k pečení pizzy a chleba i k přípravě lehkých moučníků, krémů a ovocných salátů. Taková kombinace vám možná přijde zvláštní, ale Italové moc dobře vědí, že kapka olivového oleje zvýrazní chuť pokrmu (např. ovoce) a dodá mu na plnosti.

 

Důležité je, že Italům rozhodně nechutná jídlo o samotě. Rádi si ho vychutnávají v dobré společnosti a k tomu si dopřejí sklenku kvalitního vína. Pokud se tedy rozhodnete napodobit životní styl jižanů, nezapomeňte pozvat ke stolu i své přátele a blízké a uvidíte, že žít jako Ital je snadné a navíc příjemné. Více tipů na používání olivového oleje včetně zajímavých receptů najdete na stránkách www.bertolli.cz. Vyzkoušet si to můžete i na Kuchařské akademii Bertolli, kde se od špičkových odborníků naučíte připravovat světové speciality s olivovým olejem, nebo to berte jako tip na zajímavý dárek pro někoho ze svých blízkých.

 

Reklama