seznam.jpg

Foto: Shutterstock

Ti, kteří začali do své úklidové rutiny zařazovat i olivový olej, si pochvalují vyšší lesk a hlavně delší výdrž čistoty. Většina z nás má tuto kuchyňskou přísadu neustále doma a pokud vy také, neváhejte ji vyměnit za chemické úklidové přípravky.

Na nerez
Pokud potřebujete vyčistit nerezové povrchy, doporučujeme nejdřív použít ocet, který vyčistí nečistoty. Poté použijte papírovou utěrku a olivový olej, nebo pokud nemáte, fungovat bude i olej kokosový. Krouživými pohyby zapracujte do nerezové oceli. Obnovíte tak zašlý lesk.

Na kůži
Pokud máte doma kožené předměty (třeba židle), moc dobře víte, že se z kůže špatně dostávají skvrny, škrábance a časem ztrácí svůj lesk. Naneste kapku olivového oleje na hadřík a jemněte vetřete. Bude to fungovat i na jiné kožené předměty nebo také na kožené boty.

Na dřevo
Olivový olej můžete využít i na čištění a leštění dřeva. Na úklid kuchyňské linky, židlí nebo dřevěného nábytku smíchejte olivový olej a citron v poměru 2:1 a vyčistěte. 

Na litinové pánve
Směs hrubé soli a olivového oleje funguje na čištění zaschlého jídla a skvrn na litinové pánvi. Stačí lehce přejet houbičkou, opláchnout vodou, umýt tak, jak jste zvyklí a je hotovo. 

Na stříbro
Stříbro časem oxiduje a černá, to je jeho přirozená reakce, ale pokud se černě chcete zbavit a ještě obnovit zářivost, sáhněte po oliváči. Použijte měkký hadřík, kapku oleje a stříbro vyleštěte. Pokud by to nepomohlo, ještě předtím jej namočte do směsi horké vody a lžíce jedlé sody. Poté použijte olej.

Zdroj: TikTok videa @Uklidproklid, Thekitchn