Možná vás také na dovolené ve středomoří uchvátil tento překrásný strom s pokrouceným bizarním kmenem a tuhými stříbřitými listy, a zatoužili jste ho mít doma. Ano, za určitých podmínek ho můžete pěstovat i u nás. Poradíme vám jak!

olivovníkOlivovníky mě vždycky fascinovaly. Nádherné letité stromy fantaskních tvarů, větrem ošlehané a mozolnaté jako ruce starců. Nikdy by mě ale nenapadlo, že by se dal pěstovat i v našich podmínkách. Až jednou jsem ho zahlédla v květináči na letní zahrádce útulné kavárničky v Třeboni a mohla jsem na něm oči nechat. Ale tenkrát jsem si říkala, že to bude určitě nějaká výjimka, u nás těžko k sehnání a navíc pěkně drahá.

A vida, před pár týdny jsme ho objevili v jednom malém květinářství. Měli jediný exemplář, poměrně malý, ale překrásný stromek s netypicky pravidelnou kulatou korunkou. Za necelých pět set korun. Původně jsem tam přišla pro muškáty, ale stromek mi nedal spát. Zálibně jsem ho okukovala a přemýšlela, jestli ho mám koupit. Ale ne, až někdy jindy... Jenomže jindy už se nemusí naskytnout příležitost a tenhle stromek tu vyloženě čeká na nás! Koupili jsme ho a dnes nám dělá parádu na zápraží před chalupou.

Ale jak se o něj starat, aby v našich podmínkách přežil? Nečekám, že bude plodit olivy, i když má napučená poupátka, ale chci, aby se mu dobře dařilo. Jenomže prodavač toho o olivovníku moc nevěděl.

Zavolala jsem tedy odbornici paní Jarmile Skružné do botanické zahrady v Praze Troji.

Koupila jsem si malý olivovník v květináči a vůbec nevím, jak se o něj starat. Poradíte mi?

olivovníkOlivovník je především subtropický strom a v našich podmínkách by nepřežil zimu. To znamená, že musí přezimovat ve světlé, ale chladné místnosti s teplotou nejlépe kolem deseti stupňů. Olivovník vyžaduje dostatek čerstvého a suchého vzduchu. Nesnáší vlhko, takže opatrně se zálivkou.

Můžu ho už teď dát ven? Nezmrzne mi?

Teď už by neměly být žádné větší mrazy, takže ho můžete dát klidně ven. Nejlépe na slunné místo, na jižní stranu. Letnění je pro olivovník přímo ideální a velice prospěšné.

Kdybych ho chtěla přesadit do většího květináče, jakou zeminu bych měla zvolit?

Půda by měla být lehčí písčitohlinitá a dobře propustná. Může být i mírně zásaditá. Nesnáší přemokření a vlhký vzduch. Během vegetačního období ho zalévejte mírně, v zimě pak jen tolik, aby půda úplně nevyschla.  

olivovníkA co na podzim?

Když se začnou noční teploty pohybovat pod bodem mrazu, raději ho přeneste do chladné světlé místnosti s teplotou okolo 10–15 °C. Snesou i přezimování ve vytápěném prostoru, pokud mají zajištěn suchý vzduch, což nebývá při současném způsobu vytápění problém.

Kdy tvarovat korunu?

Na jaře nebo na podzim můžete řezem strom částečně tvarovat, ovšem na úkor příštího kvetení. Květní poupata se totiž netvoří na nových výhonech.

A naivní otázka na závěr. Někde jsem četla, že i v našich podmínkách může mít olivovník plody. Je to pravda?

Pořídíte-li si oboupohlavní rostlinu, můžou na ní opravdu vyrůst malinké olivy. Ale s těmi z jižních oblastí se nedají srovnávat ani velikostně, ani chuťově.

 

 

Čtěte také:

Reklama