Když vám rakovina vezme oba rodiče, začnete asi o životě uvažovat úplně jinak. Jak tuto ztrátu nesla známá sportovkyně Olga Šípková a její sourozenci.
Náš seriál o rakovině, který jsme několik posledních měsíců připravovali s nadací Rakovina věc veřejná, se blíží ke svému závěru.
Přečtěte si, jak s rakovinou bojovali rodiče Olgy Šípkové...
Olga Šípková vzpomíná na největší křivdu v životě
Nemoc zvaná rakovina nám vzala oba rodiče. Jsme tři sourozenci, věkově i citově velmi blízcí. Mám starší sestru Hanku (42 let) a mladšího bratra Vratislava (39 let). Rodiče nám umřeli brzo, v době, kdy jsme jim chtěli plnými doušky vracet to, co do nás vložili v dětství. A že toho bylo hodně! Překrásné období našeho života - dětství bylo naplno spjato s báječnými lidmi, mámou a tátou...
Je to největší křivda v mém životě a bohužel se s tím nikdy nesrovnám. Při vzpomínkách mám velký knedlík v krku a slzy na tvářích. Tak jako v této chvíli...
Maminka umřela v 52 letech, roku 1996. První diagnóza byl nádor prsu. Dva roky bojovala. Podstoupila amputaci prsu a mnoho chemoterapií. Připravoval se velký zákrok, výměna kostní dřeně. Celou dobu byla naprosto skvělá, zdálo se, že i v pohodě. Když byla v nemocnici, každý den jsme se u ní střídali. Přišla o vlasy, nosila paruku a dělala si z toho velkou legraci. Dokonce jednou na výletě v přírodě jí zůstala viset na keři, vidím to jako dnes, to jsme se nasmáli... Bohužel celou dobu v jejím těle vše pokračovalo dál tím špatným směrem. Měla metastáze. Když se schylovalo k velkému zákroku, kde byla aspoň malá naděje, rakovina jí napadla plíce a maminka se jednoho ráno už neprobudila. Nikdy nezapomenu na tátův ranní telefon: „Olinko, umřela nám maminka.“ Měly jsme spolu velké plány. V 50 letech se osmělila a začala podle mě cvičit. Strašně se jí to jako bývalé gymnastce líbilo. Chtěla jsem ji s sebou brát na všechny cesty, žila mými úspěchy a byla moc pyšná. Mého titulu Mistryně světa a mé dcery Adélky se už ale bohužel nedožila...
Tatínek byl stejně báječný člověk. Pedagog nejoblíbenější mezi studenty. Já jsem šla v jeho šlépějích. Umřel v 59 letech v roce 2002. Maminku přežil pouze o 6 let. Byl velký sportovec, každý den cvičil, běhal. Diagnóza zněla rakovina mozku v tom nejhorším stádiu, 2-3 měsíce života. Z ničeho nic. To byla rána. Podstoupil náročnou operaci mozku, po které se mu vlila síla do žil a velmi bojoval. Dokonce se seznámil s novou přítelkyní, v rámci možností vedl aktivní život a připravoval Sokolský slet. Na jaře 2002 jsme s ním každý den po dobu 2 měsíců jezdili na ozařování. V létě trávil hezké chvíle na chatě. Podstoupil ještě jednu operaci, prodlužoval si život, jak jen to bylo možné, a my všichni jsme stále doufali, že se stane zázrak. Nechtěli jsme věřit tomu, že ztratíme i tátu... V listopadu ulehl, bojoval s inkontinencí, ztrátou mobility, byli jsme s ním ve dne v noci, povídali, vzpomínali, smáli se, plánovali Vánoce. Týden před Štědrým dnem naposledy vydechl.
Abych byla upřímná, ani trošku se mi do tohoto projektu nechtělo. Jitřit stále bolavé rány a vzpomínat na to, co by člověk nejraději úplně vytěsnil ze svého života. Ale pak mi došlo, že tohle vše je vlastně pomoc a podpora, která vede k boji s touto zákeřnou nemocí, k prevenci a k uvědomění si hodnot života.
Proto tady teď sedím, píšu a křičím do celého světa. Prevence, zdravý životní styl, pohyb a ještě si u toho všeho najít trochu času pomáhat těm, které to štěstí v podobě zdraví opustilo.
Olga Šípková
POŠLI PŘÍBĚH - CENA NADI URBÁNKOVÉ
Sdružení Rakovina věc veřejná založilo projekt „Pošli příběh - Cena Nadi Urbánkové“, na kterém spolupracuje s magazínem Žena-in.cz. Projekt je určen všem lidem, kteří přišli jakýmkoli způsobem do kontaktu s rakovinou.
S nejzajímavějšími příběhy se setkáváte také na stránkách magazínu ŽENA-IN.cz.
- Projekt „Pošli příběh - Cena Nadi Urbánkové“: www.poslipribeh.cz
Čtěte také...
- Ředitelka nadace Rakovina věc veřejná o rakovině
- Vzkaz herce Michaela Hofblauera
- Laszlo: Kéž by táta nikdy nezačal kouřit
- Kristýna Frejová: Držení za ruku je víc než milion slov
- Herec Ladislav Frej vzpomíná na smrt manželky
- Jan Saudek: Otce mi vzala rakovina
- Karolína: Když mi bylo 18, vzala mi rakovina maminku
- Dana: Před porodem mi táta rakovinu zatajil
- Miroslava strávila čtvrt roku s rakovinou čípku v nemocnici
- Honza Musil: Na rakovinu chci zapomenout
- Dna odmítla ablaci prsu, teď možná přijde o obě...
- Bohdana o rakovině: Svou léčbu jsem mámě vyčítala
- Rakovina a Naďa Urbánková: Tu mrchu jsem vyhnala
- Rakovina prsu: Mýty a skutečnosti
Nový komentář
Komentáře
Paní Olgo, přeji pevné zdraví celé Vaší rodině a obdivuji Vás.
Paní Olgo, hodně sil a štěstí s rodinou. Hodně skvělých lidí kolem Vás, hodně těch, kteří věří tomu, co Vy, totiž že správným životním stylem a sportem, stravou... se dají ti neřádi rakovinní (a nejen oni) zastrašit nebo na čas vyšoupnout ze života.
Mému manželovi před 14ti dny vyoperovali zhoubný nádor. Je mu teprve 36 let a máme překrásného, nejskvělejšího 2letého drobečka... chce se mi brečet...
Přeji všem sílu, nejen těm, kteří jsou na tom stejně, nebo podobně, jako jsme my.
Nevim Oli, jestli prijdes na tyhle stranky, ale je mi to moc lito. A na aerobiky s Tebou nikdy nezapomenu!Tak uzasny hodiny jsem uz pak nezazila. A Tvou knizku s venovanim opecovavam.