Před časem jsme si tu povídali s Olgou Šípkovou o jejím těžkém období v životě. Letos se Olga v plné síle vrátila k velkým pohybovým akcím, kde rozdává svou energii a úsměv. V rámci tour po republice, kterou naplánovala spolu se svým „kolegou“ z dob úspěchů ve sportovním aerobiku Davidem Hufem, předcvičuje opět svůj oblíbený aerobik, ale také nově jógu. A zároveň promlouvá lidem do duše.

A protože si myslíme, že má Olga Šípková ohledně těla a mysli co říct i čtenářkám Žena-in.cz, navazujeme nyní na naše předešlé povídání.

Olga Šípková

Olinko, jak bys stručně popsala poslední tři roky svého života, které uběhly od našeho posledního rozhovoru? Vypadáš krásně a energie z tebe „na place“ při vašem Tělo a Mysl tour přímo sálá... Co vše jsi pro to udělala?
Každopádně, Marcelko, děkuji za hezká slova. Já stále cvičím, jak jsi trefně nazvala, můj oblíbený aerobik, do svého programu jsem si zařadila nově jógu, které jsem velmi přišla na chuť, a naplňuje mne.

V těch posledních pár letech přišla doba, kdy se snažím pracovat sama na sobě. Už mám na to i podmínky, druhé děcko, Adélka, vyrostlo a já mám pro sebe trochu více času. Otevřela jsem více dveří a dělá mi dobře vystoupit z toho pověstného kruhu, kam se člověk často dostává. Po čase nás to velmi ubíjí, demotivuje a žijeme ve stereotypu. Samozřejmě mluvím ze svých zkušeností.

Teď se učím věnovat sama sobě. Ne vždy mi to jde, nepoužívám záměrně slovo „vychází“. To zavání výmluvou, což nemám ráda. To je alibismus, který nám ubližuje. Pokud máme sami sebe pod kontrolou, tudíž máme prakticky vše ve svých rukou, pak je to ideální stav někam se pohnout. Nejlépe k větší spokojenosti.

Učím se jazyk, sportuji s manželem, rodinou a přáteli, vzdělávám se v oblasti jógy, pracuji pravidelně na očistách organismu a snažím se doplňovat ty správné živiny (na což jsem léta zcela kašlala, takže jsem byla hodnotově podvyživená a neuměla z toho kruhu vystoupit).

Nicméně ty stále pracuješ, aby to nevypadalo, že Olga Šípková už jen relaxuje (smích) ...
Ano, velmi mne obohacuje spolupráce s Českým rozhlasem Dvojkou, kde mám téměř každý den po osmé hodině Minuty zdraví. Je to malý pořad, který píšu sama a přicházím tak na spoustu zdravých záležitostí. Organizuji cvičení, víkendy a mám velké štěstí, že se na této platformě setkávám s úžasnými lidmi. Prostě stejné energie se stále přitahují...

Toto jaro si doslova užívám Tělo a mysl tour se svým profesním parťákem Davidem Hufem. Je to krásný projekt, který jsme rozjeli nejen na základě našich lektorských zkušeností, ale i díky metodě, která má v současné době skutečně zelenou a tou je koučink. Oba se tomu věnujeme, David déle a byl to on, který za mnou přišel s myšlenkou uspořádat turné. A musím říci, že je to pro nás osobně a naši práci s klienty velký přínos. Připravovali jsme se v pražském Koučink centru, kde jsem složila na podzim zkoušku na akreditovaného kouče.

A jak jsi naložila s tím sebezapřením, o které jsme se minule bavily, a pocitem, že žena musí všechno zvládnout? Co konkrétně jsi třeba ze svého života na základě těch zkušeností vyhostila, pokud se to dá takto říct?
Tak to vše je běh na dlouhou trať. Nevím, zda jsem ve fázi, kdy mohu rozdávat moudra, jak na to, abychom (mluvíme o nás, zaměstnaných ženách) uměly nechat věci plavat, myslely na sebe a nevyčítaly si volné dopoledne. Učím se... stále.

Každý je nějak založený a nese si vzorce ze svého dětství a mládí. Ano, jsou dny, kdy jsem velmi unavená a myslím, změna je v tom, že se s tím nechci smířit, ale přemýšlím, co udělám proto, abych se zotavila. A díkybohu, mám to, jak jsem vysvětlila v první odpovědi, pod kontrolou. Jen se naučit vykročit (úsměv).

A jak nakládáš s energií? Obdivuji, že dokážeš v sobotu cvičit v jednom městě a na neděli se přesunout do jiného poměrně vzdáleného místa a tam opět odvést úžasnou práci. Kdy a jak odpočíváš?
Tady mám ještě rezervy. Protože právě v těch dnech, kdy je člověk unavený, nemá moc sílu na změnu. Takže tady je jasný cíl: myslet na to už dříve, udělat si dobrý plán, kde bude mít relaxace a odpočinek stejnou váhu jako práce. Jak vidíš, teorii mám zmáklou (směje se).

Odpočívám doma, stále vyšívám, miluju být na zahradě a hrabat se v hlíně, mazlit s leonbergrem Dorčou, snídat v neděli s rodinkou a diskutovat o životě, hrát golf s manželem, beach volejbal s kamarády, hrát hry, nechat se táhnout jiným lektorem, ležet v hamace... Odpočívám a poslední dobou hooodně ráda. Asi stárnu. (úsměv)

Olga Šípková a David Huf

Minule jsi také zmiňovala, že tobě osobně přineslo energii také to, že si se začala věnovat novým věcem. Jógu, s kterou jsi relativně nedávno začala, dokonce předcvičuješ. Čím tě tak učarovala a kdo myslíš, že by na její praktikování měl také pomyslet?
Jóga je úžasný protipól a kompenzace mého dynamického a tanečního cvičení. Je to pro mne zastavení a uvědomění si pocitu tady a teď. Z praktického hlediska je to skvělé protahovací, posilovací a nápravné cvičení. Existuje řada druhů a pojetí. Já mám svůj styl, který vychází z mého založení sportovce, pedagoga, tělocvikáře...

Srovnání těla, nervosvalových dysbalancí a k tomu báječné zklidnění. Pokud bych mohla, doporučím tento pohyb všem, stejně jako doporučuji i dynamické nebo taneční cvičení. Obojí je kouzelná meditace. Když se necháme vést, vtáhnout do děje, vyčistíme tím hlavu od negativních myšlenek a osvěžíme naší mysl. Je to tak jednoduché...

Jógu vedu jako lektor zejména na svých aktivních dovolených u moře, na společných víkendech pro klienty a třeba i na našem Tělo a mysl tour. Připravuji i své soukromé lekce, které mají velkou sílu.

Obě víme, že cvičení je úžasný lék na velké množství neduhů. Ideální je samozřejmě pravidelnost, s kterou občas maminky od rodin bojují. Měla bys třeba nějaký osvědčený tip ohledně obnovení energie, když žena přijde po práci unavená domů a čekají ji další neodkladné úkoly v domácnosti?
Tak v tom umíme lítat každá! To je právě ten začarovaný kruh, ze kterého je dobré vystoupit. Pokud chci, pak jsou důležitá otázky „Co proto mohu udělat? Co mohu změnit v každotýdenním běhu a mám to ve svých rukou? Kdo mi také může pomoci?“... K tomu se váže i fakt naučit se delegovat i domácí práce. Zaměstnat ty ostatní a ten čas využít pro sebe. Sednout si, zastavit se a naplánovat konkrétní kroky a zaangažovat do toho své blízké okolí. Napsat si do diáře „ můj čas“ a nenechat si do toho nic vstoupit.

Tady jsem vlastně i popsala koučovací otázky. Vidíš, jak tu metodu už nosím v hlavě. Ono je to vlastně úplně jednoduché. Jen udělat ty kroky a začít šlapat cestu k vlastní spokojenosti. Pojmenovat to, co chceme a něco pro to udělat. Prostě vzít iniciativu do svých rukou. Je to jen náš život...

Říká se, že co člověka nezabije, to ho posílí. Také ty jsi zmiňovala, že jsi za to těžké období nyní už ráda. Nicméně, kdyby tomu chtěl někdo předejít, na co, myslíš, že by měl nejvíce dbát? Co udělat, aby tělo a mysl byly co nejvíce spokojené?
Dělím dobu na před a po těžším období fyzického, ale hlavně psychického vyčerpání. Toto období mne skutečně naučilo přemýšlet jinak. Vše, a hlavně to špatné, co se děje, nám má něco ukázat a je to pro nás výzva a pohyb vpřed. Pravda, když nám není dobře, tato slova si moc nechceme připustit. Ale mne to moc pomáhá!

A ne, že bych byla ze všeho venku. I tady je recidiva, ale já se učím mít otevřené oči (jak říkal můj moudrý tatínek „Koukej, ať vidíš!“) a vnímat signály svého těla a duše a nebýt k nim lhostejná.

Umět nechat věci plavat, zabývat se přítomností a dělat si radost. Stále se učím...

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se daří.

Aktivity Olgy Šípkové naleznete na www.sipkova.cz.

Foto: archiv Olgy Šípkové, děkujeme za poskytnutí.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Přečtěte si také:

Reklama