Říkali jí Olinka, Olůvka, Olovo. Olga Masaryková (1891–1978), mazánek rodiny, poslední dítě Masarykových, byla ze všech prezidentových dětí ta nejméně známá. Moc se toho o jejím dětství či mládí nepíše a většinu svého dospělého života prožila v zahraničí.

Jako studentka se prý bláznivě zamilovala a v roce 1913 říká své „ano“ o sedm let staršímu právníkovi Vendelínu Halíkovi. Žádné další informace o něm nejsou. Masarykovým se to vůbec nelíbilo. Pohádka ale rychle skončila, brzy následoval rozvod a Olžin návrat k rodičům.

OlgaV roce 1914 předstírá Masaryk, že doprovází dceru po prodělané žloutence na léčení do Švýcarska. Pravý důvod emigrace to ale není! Olga se tam nejen vyléčí, ale také zamiluje. Do lékaře Henri Revillioda. Dlouho se tvrdilo, že to byl Olžin psycholog. Jistě – i ona trpěla depresemi, rodovým dědictvím po matce Charlottě. Jenže Henri Revilliod nebyl psycholog, ale urolog  jejího otce. Ani teď otec nejásá! Nedivme se! Henri je ženatý a o osmnáct let starší. K sňatku dojde v roce 1920. Henri totiž rok předtím ovdověl, a tak Masarykovi rezignují. Ostatně co jim zbývá? Vždyť Olga je dospělá, nemohou se jí věčně plést do života.

Manželství, které je hned po svatbě obdařeno dvěma rozkošnými synky – Herbertem (1921) a Leonardem (1922) - je ale šťastné. Dědeček Masaryk vnuky miluje a oni milují jeho. Občas jezdí za nimi do Švýcarska, ale častěji přijíždějí oni sem, hlavně o prázdninách či o Vánocích. Naposledy ho navštíví před jeho smrtí v roce 1937. Po pohřbu TGM už do Československa nepřijedou nikdy.

Na začátku války se stěhují i s matkou ze Švýcarska do Velké Británie a začínají studovat na univerzitě. Pak postihnou rodinu tragédie. Mladší Leonard jako pilot RAF zahyne v srpnu 1944 při cvičném letu spolu s dalšími sedmi piloty, když se ve vzduchu střetnou dva britské bombardéry. Nešťastná náhoda? Už tehdy se objevily nejrůznější dohady…

Olga a synové

Olga se syny na prázdninách v Topolčiankách

Ještě zbytečnější je smrt staršího Olžina syna. Nadaný houslový virtuos Herbert umírá v únoru 1945 na následky střelné rány do břicha. Sebevražda nebo vražda? Tedy některé oficiální zprávy hovoří i o zvláštní infekční chorobě. Zbraň se prý nikdy nenajde. Spekulace přetrvávají dodnes.

Olga tak v krátkém sledu přichází o oba milované syny. Její deprese naberou na síle, už se s nimi trvale potýká do konce života. Po válce několikrát navštívila Československo, ale po tragické smrti bratra Jana v roce 1948 už sem nezavítala. Její životní pouť končí v roce 1978 v anglickém Sussexu. Bylo jí 87 let. Přesně v tolika letech zemřel i její otec a rovněž i sestra Alice… Tou dobou o ní už v Československu nikdo nic nevěděl, vždyť tu trvale žila jen krátce - v letech 1891 až 1914. Přesto to byla pozoruhodná žena, jako ostatně v rodině Masaryků každý.

KnihaZajímavá kniha o vnucích TGM

 

Jen tak na okraj. Obvykle se uvádí, že Masarykovi měli čtyři děti: Alici, Herberta, Jana a Olgu. Jenže oni měli ještě dvě dcery, o nichž se moc nepíše. Eleonor, která se narodila 2. března 1890 a zemřela jako čtyřměsíční miminko v červenci 1890, je v knihách o TGM letmo zmiňována. Naproti tomu o dceři Haně, která zemřela hned po narození údajně v roce 1892, informace chybí.

V seriálu Jany Ládyové o zajímavých ženách jste si mohli také přečíst:

Reklama