menzel.jpg

Foto: Profimedia

Kauza o sexuálním násilí a obtěžování, ze kterého byl před nedávnem obviněn bývalý poslanec Dominik Feri, hýbe nejen médii, ale mluví o ní hojně i česká veřejnost. Servery Deník N a A2larm zveřejnily výpovědi dívek, které měl Feri obtěžovat.

Ke kauze se nyní na svém Instagramu vyjádřila i manželka zesnulého režiséra Olga Menzelová. Ta se diví, proč se dívky se svými výpověďmi přihlásily až po tak dlouhé době. „Dámy a paní, dívky a ženy, přátelé, dění posledních dní mi jako ženě nedá a neodpustím si následující úvahu. Umíte si představit, že byste se staly, nota bene v dnešní době, předmětem sexuálního obtěžování nebo přímo nevybíravého chování ze strany muže, veřejně známého politika a ponechaly to bez adekvátní reakce? Může být podle vás strach z osoby agresora tak velký, že překoná pocit pošpinění, ponížení a frustrace přetrvávající možná do konce života?“ napsala.

Čtěte také: Lenka otěhotněla při vynuceném sexu. Teď se bojí, že bude dítě nenávidět

Uvedla také, že si sama neumí představit, že by si takovou stresující a ponižující zkušenost nechávala roky pro sebe a nijak se nebránila. „I kdyby to byl samotný prezident Zeměkoule… Obzvlášť pokud bych věděla, že je dotyčný politik a čekala bych s obviněním (které se mi samozřejmě po tak dlouhé době bude sakra těžko prokazovat) na dobu před volbami? Moc mě zajímá váš názor,“ napsala.
 
Netrvalo dlouho a pod příspěvkem se rozjela diskuze plná různých názorů. Některé uživatelky s Menzelovou svůj názor sdílely, jiné však oponují, že se dívky dříve styděly, měly strach, neměly k přiznání odvahu a byly traumatizované. „Víte, že cca 90 % sexuálního násilí zůstává nenahlášené, mimo jiné i kvůli těmto předsudkům a trapným kecům od ostatních,“ píše jedna z diskutujících pod příspěvkem.
 
Menzelová se ke kauze po diskuzi se svými sledujícími vyjádřila následně i podruhé. Nejdůležitější podle ní je, aby se ženy nebály. „Strach je mocný pán, se strachem se dobře obchoduje. Každá v sobě máme velikou sílu k odvaze, jen je potřeba ji v sobě najít,“ napsala a podotkla, že se k nám budou ostatní lidé chovat tak, jak jim sami dovolíme.

„Je legitimní mít různé názory, protože pomáhají hledat správnou cestu,“ uvedla dále a vyzvala všechny, aby své děti vychovávali tak, aby věděli, jaké jsou dobré a špatné vzorce chování. „Naučit je, že NE znamená NE,“ dodala.

Mohlo by vás zajímat: Rozhovor s Miluší Bittnerovou (42): Na mateřství jsem dlouho nebyla připravená


 Zdroj: Instagram Olgy Menzelové

Reklama