V úterý jste byly pozvány na výstavu obrazů do galerie pražského Divadla Kámen, kde proběhla vernisáž - dnes si přečtěte rozhovor s malířkou, která pochází z Ukrajiny, a kromě malování také skvěle fotografuje.

Olga Darmokryk

S Olgou jsem se seznámila vloni na Srí Lance: Působí jako víla z trošku jiného světa: éterická, jemná, uzavřená, až jakoby tajemně vzdálená. Skoro si ji za malířským stojanem nebo s těžkým foťákem v ruce nedovedu představit, ovšem spousta rozměrných olejomaleb svědčí o opaku. Ve své tvorbě je překvapivě univerzální a všestranná nejen co se témat týká, ale také různých malířských technik, jak potvrdil v úvodním proslovu její lektor. Na vernisáži máte dojem, že ji pořádá několik výtvarníků zároveň. Posuďte samy z fotografií - ovšem díky často použitým plastickým technikám a velkým rozměrům zdaleka nevzbuzují tak silný dojem jako ve skutečnosti.

Olga Darmokryk

Olgo, jaké je Tvé původní povolání?
V životě mě to táhlo k „práci rukama“ spojené s uměním - toužila jsem tvořit krásu a dokonalost. Po skončení lycea jsem se vlastně naučila mnoho různých profesí prostřednictvím kursů a osobních lektorů - všechny se točily okolo umění. V současné době studuji fotografii a učím se s fotografiemi pracovat v grafických programech.

Olga Darmokryk

Proč jsi nestudovala výtvarný obor? Neměla jsi na to doma podmínky?
Jako dítě jsem vyzkoušela mnoho druhů sportů a dodnes jsem doslova závislá na pohybu. Studovala jsem také hru na housle v hudební škole - tu jsem bohužel nedokončila. Nejvíce mě mrzí, že jsem nešla studovat malířství. Moji rodiče už si se mnou nevěděli rady - lítala jsem od jednoho koníčku ke druhému. A nakonec jsem ani netušila, kam jít malířství studovat.

Olga Darmokryk

Kdy a proč jsi se dostala do Česka - sama, nebo s rodiči?
Vždy mě táhly dálky a ve svém rodném městě na Ukrajině jsem neměla pocit, že se mohu seberealizovat. Tam je život odlišný: chaotický a bojovný. Vlastně jsem využila první nabídky přítele, který začal v ČR podnikat, a jela s ním podívat se do světa. Zamilovala jsem se do Prahy, do její architektury a historie. Dodnes jsem nadšená a vděčná, že mohu žít na tak krásném místě. Praha mě velmi inspiruje a hlavně je tu klid, tolik potřebný k mé umělecké tvorbě.

Olga Darmokryk

Jak jsi se naučila tak dobře česky?
Od počátku života v Praze jsem se přátelila hodně s Čechy a žila mezi nimi. Zajímala mě jejich odlišná mentalita - v současné době už jsou mi blíž než krajané. To mě také donutilo rychle se naučit česky a dnes se domluvím docela slušně. Já už dokonce v češtině i přemýšlím! Jsem zde 13 let, byla jsem vdaná za Čecha a mám 8letého syna. V rodině mluvíme česky.

Olga Darmokryk


Olga DarmokrykVernisáž proběhla moc hezky - přišla spousta Olžiných českých přátel a zaslechla jsem i ruštinu. Hudební doprovod byl úžasný: skupina dvou muzikantů skvěle hrála v jazzově rockovém stylu v průběhu celého večera. Ač jsem to neplánovala, odcházela jsem téměř jako poslední - bylo to moc milé setkání, pokochání se obrazy a popití dobrého vínka.

Většinu vystavených děl, stejně jako fotografií z Olžiny tvorby, je možné odkoupit.

Reklama