Zelenska-seznam-i-text.jpg
Foto: Profimedia

Olena Zelenská se narodila v Kryvyj Rih dne 6. února 1978 jako Olena Kiyashko. Vystudovala architekturu na Fakultě stavebního inženýrství Národní univerzity Kryvyj Rih, ale místo toho psala texty pro Kvartal 95 a nakonec se stala spisovatelkou. Její manžel působil od mládí jako komik a herec. Narodil se dokonce ve stejném městě jako jeho žena a navštěvoval stejnou základní školu. I přesto se s Olenou Kiyvashko setkal až na univerzitě.

První dámou Ukrajiny se Zelenská stala dne 20. května 2019. Netajila se tím, že byla proti kandidatuře svého muže do funkce prezidenta Ukrajiny. Olena se zářím reflektorů a zvýšené pozornosti médií snažila vyhýbat a jmenování Zelenského do tak významné funkce dle svých slov v rozhovoru pro ukrajinskou televizní stanici vnímala jako zcela nový životní směr, který zásadním způsobem ovlivní život celé rodiny. Přes rozdílný pohled na manželovu kandidaturu se hrdě a oddaně postavila po jeho boku a důstojně se ujala funkce první dámy. Dokonce byla oslovena, zda by nafotila titulní obálku ukrajinského vydání prestižního módního magazínu Vogue.

V rozhovoru pro časopis mluvila o své první iniciativě – reformě výživy na ukrajinských školách. Z iniciativy Oleny Zelenské začala reforma školního stravovacího systému novým školním jídelníčkem, který vyvinul šéfkuchař Ievgen Klopotenko. Reforma je komplexní program: od zlepšování kvality, výživy a bezpečnosti potravin až po poskytování zdrojů školám. Aktualizovaný školní jídelní lístek má 160 položek: zahrnuje jak tradiční ukrajinská jídla, tak oblíbená jídla z různých kuchyní světa.

Velkou měrou se Olena rovněž vždy zasazovala o rovnost ženského a mužského práva. Třikrát vystoupila se svou iniciativou na ukrajinském Kongresu žen, kde s veřejností komunikovala téma rovnoprávnosti obou pohlaví.

621e75de3d3a2image.pngFoto: Shutterstock/photowalking

Nyní ovšem nejen před Zelenskou a její rodinou, ale i před celou Ukrajinou stojí největší výzva. První dáma se rozhodla v této velmi obtížné době podpořit jak manžela, tak svůj národ tím, že spolu s celou rodinou navzdory přímému ohrožení zůstávají v hlavním městě Ukrajiny, v Kyjevě.

Na svém profilu na Instagramu uveřejnila fotografii ukrajinské státní vlajky s povzbudivým textem: „Můj ukrajinský lide, jsi neuvěřitelný. Jsem hrdá, že s vámi mohu žít v jedné zemi. Dnes nebudu ani plakat, ani panikařit. Budu klidná a sebevědomá. Moje děti se dívají. Budu vedle nich, vedle svého muže a s tebou. Miluji Tě, Ukrajino."

Zdroje: Wikipedia: Olena ZelenskaKvartal 95 StudioOdvážná Olena Zelenská: Zůstanu u svého muže a dětí, má jasno první dáma Ukrajiny

Reklama