Zajímá vás, proč jsou kvalitní oleje tak drahé? Nebo který olej je vhodný na dušení zeleniny nebo masa? Dozvíte se z následujících odpovědí nutriční terapeutky Věry Boháčové, DiS.

olej

paníProč jsou kvalitní oleje tak drahé? A je opravdu vyšší cena zárukou vyšší kvality?
Do ceny olejů se promítá řada faktorů, mimo jiné způsob zpracování a základní surovina. Obecně jsou finančně náročnější oleje listové zastudena, a také ty získávané z exotičtějších plodin či plodin, ne úplně běžných. Hluboko do kapes ale vždy sahat nemusíme. Velice kvalitní, a přitom jeden z nejlevnějších, je řepkový olej. Má nejen nutričně (výživově) vhodné složení, ale i široké použití jak v teplé, tak ve studené kuchyni.

Slyšela jsem, že některé oleje nejsou vhodné na vaření a další úpravy zatepla. Který olej tedy mohu použít, když chci například dusit maso nebo zeleninu?
Ano, je to pravda, ne všechny oleje se hodí do pokrmů připravovaných zatepla. Pro teplou kuchyni je třeba používat oleje, které jsou dobře tepelně stabilní, to znamená, že snesou vyšší teploty, než se začnou přepalovat. Z běžně dostupných a nejčastěji používaných olejů jsou to např. olivový nebo řepkový olej. Pro řepkový olej navíc mluví fakt, že jeho chuť je neutrální a neovlivní tak chuť výsledného pokrmu. Kromě zeleniny a masa je tak vhodný například i do sladkých pokrmů.

Když chci koupit olej, mám se raději řídit složením nebo informacemi, na co je možné ho použít? 
Ideální je skloubit oba parametry a vybrat takový olej, který je jednak všestranně použitelný, a jednak výživově (nutričně) vhodný. Mezi takové oleje patří např. olivový nebo řepkový olej, přičemž u olivového oleje je lehce limitující specifická chuť a vůně, která se do některých typicky českých pokrmů příliš nehodí.

 

Kampaň financovaná z prostředků Evropské unie a České republiky

oil

Reklama