Náš první prezident byl obdivuhodný i obdivovaný člověk. Krásný, štíhlý, noblesní… Erotické kouzlo musel mít pro ženy už od mládí. Ovšem od chvíle, kdy poznal v Lipsku Charlottu Garrigueovou, žádná jiná pro něj neexistovala. Zastával názor, že muž má mít v životě jen jednu ženu a žena jen jednoho muže. Nudné? Naopak! Nádherné!

Žen si vážil, vyjadřoval se o nich vždy s úctou. Manželství považoval za posvátné. Půvabná a vzdělaná Charlotta pro něj představovala ideál. Vždyť ho následovala přes oceán a věrně při něm stála i v nejtěžších dobách, kdy na něj národ plival jako na zrádce a vyvrhela. A to i přesto, že její otec nebyl sňatkem vůbec nadšený! Nikdy se nesmířil s tím, že se dcera vdala za muže sice akademicky vzdělaného, nicméně bez majetku. A posílal „mladým“ nejméně deset let jakousi apanáž, tedy i v době, kdy Masaryk už působil jako řádný profesor v Praze.

OldraNa prahu první světové války je paní Charlotta těžce nemocná. Zůstává v Čechách, zatímco manžel odjíždí do exilu bojovat proti Rakousko-Uhersku, „budovat republiku“. Když se 20. prosince 1918 triumfálně jako prezident vrací, je už jeho žena pouhým stínem. Většinu času strávila v sanatoriu Veleslavín, kde také tiše a nenápadně umírá v roce 1923.

Masaryk je zdrcen, i když Charlottin konec očekával. Je mu sedmdesát tři let, je ale stále vitální, život pro něj nekončí. Na svůj věk rozhodně nevypadá, ženám se stále líbí, ty teď možná cítí příležitost… Kdo by mohl mít šanci? Pohledné intelektuálky, umělkyně? V Masarykově blízkosti se čas od času někdo objeví. Třeba bývalá Štefánikova snoubenka markýza Giuliana Benzoni či později sochařka Helena Scholzová-Železná. Obě zajímavé ženy. Intelektově se jim rozhodně nemohla vyrovnat další - Oldřiška Sedlmayerová.

Že dobře vypadá, si Masaryk určitě uvědomoval, i když se oficiálně tvrdilo, jak je skromný. Rád se nechával fotografovat či filmovat. Ochotně a trpělivě stál modelem malířům i sochařům. Uměl se postavit tak, že vypadal vyšší, i když měřil „jen“ 175 centimetrů. Jeho soukromí bylo přísně střeženo, jeho už tak dokonalý mediální obraz byl v očích veřejnosti neustále vylepšován. O to se starala zejména jeho dcera Alice.

Jenže na prahu osmdesátky se Masaryk zamiloval. Oldřiška neboli Oldra Sedlmayerová byla Masarykovou bezmeznou obdivovatelkou. Setkávají se v Lánech v roce 1928, kdy je Masaryk už pět let vdovcem. Citově i fyzicky ovšem strádal již delší dobu.

Oldra pocházela z Kuřimi a byla minimálně o třicet čtyři let mladší než Masaryk. Uvádí se totiž dvojí rok narození : buď 1884 nebo 1886. V roce 1905 se provdala a brzy se jí narodil jediný syn – po mamince Oldřich. Když se její manžel stal přednostou stanice v Tetčicích, Oldra zde pracovala jako poštovní úřednice. Byla Masarykovou ctitelkou a chtěla se s ním seznámit – ale až prý něco dokáže… Poprvé ho viděla v roce 1906 v Borové, kde měl projev na vzpomínkové slavnosti k výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského. Nenechala si také ujít jeho přednášku o realistické straně v blízké Přibyslavi. A rozhodla se, že vstoupí do Masarykovy realistické strany.

V manželství nebyla spokojená, a tak časem došlo mezi manželi k rozluce. O to větší měla literární a asi i politické ambice. Docela troufalé – dokonce měla v plánu stát se poslankyní! Zatím se věnovala jenom “literatuře“. Psala příležitostné články a básničky do provinčních novin a časopisů. V polovině dvacátých let vstoupila do Národní strany práce. Tu vedl Jaroslav Stránský, majitel Lidových novin. Díky tomu získala možnost občas přispět do tohoto prestižního listu, byť to byly zase zejména básničky do Dětského koutku. A přes hradního literárního tajemníka Škracha se jí pootevřely dveře i na Hrad. K prezidentu Masarykovi. I když ho uznával a miloval celý národ, v soukromí se cítil osamělý.

S Oldrou mu bylo nebývale dobře! Nejenže ho bezmezně obdivovala, ale znovu v něm probudila muže. V jeho věku! Nejspíš to překvapilo i jeho samotného. Podle všeho to nebyla jenom platonická láska. Oldra rozhodně nebyla žádná intelektuálka, ani nijak extra atraktivní žena. Poskytla ale Masarykovi to, čeho se mu už dlouho nedostávalo a po čem toužil – pohodu, porozumění a otevřenou ženskou náruč. Na veřejnost pochopitelně tehdy nic nesmělo prosáknout, Blesk naštěstí ještě nevycházel. Prezidentovo okolí však vědělo své.

Nejhůř reagovala puritánská prezidentova dcera Alice. Neustále vylepšovala otcovu image a Oldra jí to začala takhle kazit! Nedokázala pochopit, jak se s ní může otec vůbec ztrapňovat! Nesnášela ji! A dávala to jasně najevo! Proto se začali milenci scházet tajně a především si začali psát. I několik dopisů týdně, dopisů plných lásky a něhy. A v závěru nikdy nechyběl příkaz: ihned spálit! Místem dostaveníček bývá luxusní hotel Esplanade nebo malostranský byt jedné spolehlivé přítelkyně. A vůbec - scházejí se i jinde. Prostě kde se dá! Masaryk dokonce uvažuje o tom, že v Praze koupí pro Oldru dům. Požádá o pomoc hradního architekta. Dost nešťastně. Zaslechne to Alice a plány otci zatrhne!

Masaryk využívá Oldru k tomu, aby dávala jeho články do Lidových novin – pod šifrou R.V. Píše rád, ale jako prezident nemá mnoho příležitostí a ona má nyní přístup do prestižního listu. Spolu dokonce začnou psát román Marie. Tedy píše Oldra a TGM jí pomáhá, prý při psaní milostných scén. Ze tří plánovaných dílů jsou napsány dva. Výsledek moc Masaryka nenadchne, navíc začíná mít zdravotní problémy a Oldra ztrácí odvahu v díle pokračovat.

Postupně chladne i Masarykův vztah k Oldře. Projevuje se to i v dopisech. Vášnivá slůvka vystřídá obyčejná realita. Masaryk začíná psát o svých nemocech, až přestane psát vůbec. Když částečně ochrne, dostává Oldra poslední dopis psaný už Masarykovým tajemníkem. Stojí v něm: „Prosím, již mi nepište!“ Oldra poslechne. Nikdy však nespálí Masarykovy dopisy, jak měla nařízeno. Ty se objevily se před několika lety v jednom brněnském antikvariátu. Třiapadesát dopisů pak vydalo nákladem 400 výtisků v roce 2006 nakladatelství In život pod názvem Dopisy Oldře.

Oldra je tedy díky Masarykově nemoci od něj Alicí násilně odstřižena. Konečně od ní bude pokoj! V roce 1937 Masaryk umírá. Oldra žije sama, vzpomíná nad nedokončeným románem a dopisy plnými něhy. Následujícího roku vydává Tři vzpomínky na prezidenta Osvoboditele, své poslední dílko. Vydala celkem osm knih, z nichž většinu věnovala svému idolu. Na dokončení „společného románu“ si moc netroufá, i když ji k tomu po válce v roce 1947 Ivan Herben, šéfredaktor Svobodného slova, kterému se svěřila, vybízí. Také ji nabádá, aby pečlivě uchovala Masarykovy dopisy a v žádném případě je nevydávala za života Alice. To by byl skandál! Jenže po únoru 1948 je všechno jinak.

Oldra Sedlmayerová umírá v zapomnění v roce 1954. Masaryka přežila o sedmnáct let. Že byla kdysi jeho přítelkyní? To už ví málokdo…

V seriálu o zajímavých ženách jste si mohli také přečíst:

Reklama