Určitě jste se někdy pozastavili nad tím, jak nádherná je kvetoucí vistárie. Je to v podstatě lijána, kterou vysazujeme jako popínavou dřevinu. Je známá především v Asii, a to v Číně nebo v Japonsku. Vistárii ale úspěšně můžeme pěstovat i u nás. Na našich zahradách najdete nejčastěji dva druhy: vistárii čínskou (Wisteria sinensis) a vistárii květnatou (Wisteria floribunda).

64e873f378317obrazek.png
Foto: Shutterstock

V zahradnictvích ale dostanete i různé křížence, včetně plnokvětých odrůd. Nejčastějším druhem je vistárie s modrofialkovými květy, najdete ale i druhy, které kvetou jemně růžově nebo bílé. 

Vistárie potřebuje prostor

Věděli jste, že vistárie jsou liány, které mohou vyrůst až do výšky 20 metrů a široké mohou být i 10 m? Květy vistárie rostou v převislých hroznech dlouhých až 80 cm. Když kvete, je to nádhera, strom nebo keř vypadá kouzelně. Vyhovuje jí slunné místo a potřebuje pro svůj růst prostor. Musíte mít na vědomí, jak moc se rozroste, a to jak do výšky, tak do šířky. Je také potřeba, aby měla oporu. Ta musí být dostatečně silná, protože větve vistárie budou časem mohutné. Musíte jí dát prostor pro její šplhání – po oblouku, po nějaké konstrukci, určitě vám dobře vyplní prostor nevzhledné zdi. 

64e8745412ab7obrazek.png
Foto: Shutterstock

Se střihem neotálejte

Vistárie potřebuje letní střih, jinak nepokvete. Pokud chcete, aby vám vistárie krásně prospívala a těšili jste se ze záplavy bohatých kvetoucích trsů, které vytváření úplné girlandy, je třeba myslet na to, že je nutné ji v určitém období stříhat. Střih je třeba udělat 2x za rok. První je ještě na konci zimy před jarem, kdy je třeba výhony seříznout minimálně o 10 cm. Pro bohaté květenství je ale důležitý střih aktuálně nyní. 


V létě je potřeba vistárii sestříhat – zejména její dlouhé šlahouny, které vytváří v létě. Pokud byste je neodstřihli, přestala by vám kvést. Tento sestřih je nutné udělat nyní v srpnu. Tím, že odstraníme šlahouny, přeměníme listové pupeny na květní a díky tomu se budeme v příštím roce těšit bohaté záplavě květů. Myslete na to, jak vaše vistárie vypadá, řezem tvarujeme celý strom nebo keř, regulujeme její velikost. Za rok dokáže narůst o jeden metr, takže je jen na vás, jak svou lijánu budete krotit. Ještě je třeba udělat zimní střih, ale na to je ještě čas.

64e874058764fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Zima za rohem

Pozor na zimní mráz, hlavně pokud je vistárie na nechráněném místě, nízké teploty pod bodem mrazu ji mohou poškodit. Pokud na jaře poškozené části odstraníme, vistárie se vzchopí a obrazí. 

Zdroj informací: zkušenosti autorky, Zahradnictví Flos, ireceptar

Čtěte také: 

Reklama