Pokud se rozhodnete v okolí zdejších rybníků strávit  víkend na kolech, doporučuji vyrazit z Veselí nad Lužnicí.

Odtud se můžete vydat do města Lužnice (přibližně 7 km) anebo rovnou do Třeboně, kam je to 20-30 km, dle zvolené trasy. Pojedete-li totiž po silnici, vaše cesta bude kratší. Neuvidíte ale skoro nic ze zdejších zajímavostí.
Zvolíte-li delší okruh po červené stezce, uvidíte četné rybníky, nové hráze (postaveno po povodních), pozůstatky škod napáchaných povodněmi, rybník Rožmberk (největší rozlohou) a další. Přijedete do Třeboně trochu unavenější, ale pořád vám jistě zbudou síly prohlédnout si alespoň nějakou z památek, které Třeboň nabízí.

Třeboňský zámek - vznikl ve 14. stol a je v něm umístěna stálá expozice historie města Třeboně a zdejšího rybníkářství.
Více o zámku najdete zde - http://www.trebon.cz/zamek.html

Třeboňská věž - se nachází přímo na malebném náměstí a za 15,- Kč se z ní můžete rozhlédnout po zdejší krajině.

Městské domy - nejcennější čp. 97 U bílého koníčka: loubí, bohatě členěná atika spočívající na sloupcích, v horní části ozubením zakončené věžičkovité střílny; dnes hotel. Na řadě domů renesanční štíty (čp. 86, 87, 89, 91), na dalších barokní (čp. 93, 94, 96). Dům čp. 89 patřil Štěpánkovi Netolickému (pamětní deska), gotický sklep, síň v přízemí po požáru r. 1562 sklenuta zrcadlovou hřebínkovou klenbou.

Schwarzenberská hrobka - byla postavena rodem Schwarzenbergů jz. od města poblíž rybníka Svět podle plánů vídeňského stavitele Schmidta v letech 1874-1877 v podobě novogotické centrály s předsunutou věží a schodištěm. V kryptě rakve zemřelých členů rodu. Pořádají se zde různá komorní představení.

Pokud se rozhodnete tento tip na výlet využít, přečtete si další tipy a praktické rady.

Ubytování:
- v obou zmíněných lokalitách (Lužnice, Třeboň) se nacházejí kempy, ve kterých v současných dnech uvítáme možnost ubytování v chatkách. Cena za osobu je od 100,- do 150,- Kč za osobu a noc.

Stravování:
- po celé trase se nacházejí hospody a v uvedených kempech stánky s občerstvením

Doprava:
- doporučuji vlakovou, do všech uvedených měst jezdí vlaky, které jsou schopny naložit vás i s vašemi bicykly.

Přeji hezkou cestu!