eye4.jpg
Foto: Shutterstock

Jen si to představte… Chystáte se na schůzku s potenciálním partnerem, těšíte se a zároveň cítíte to dobře známé napětí okolo žaludku. Prví setkání je vždy nejhorší. A také rozhodující. Docupitáte na stanovené místo a už z dálky vidíte muže sedícího na terase malé kavárny. Je to on! Přicházíte blíž a snažíte se působit nenuceně. S jemně ostýchavým úsměvem na rtech k němu přistupujete. Sympaticky vyhlížející chlápek vstává a podává vám ruku. Po pár vteřinách ale získáváte pocit, že je něco jinak. Ten první pohled do očí je… nezvykle dlouhý. Cítíte se trochu zvláštně a trochu komicky, a když vám dotyčný jen tak mimochodem sdělí vaši diagnózu, jste přesvědčena, že máte co dělat s dalším bláznem.

„Pozři v oči člověka a uvidíš jeho tělo.“ Hippokrates, slavný řecký lékař a otec medicíny

Dlouhý pohled do očí není jen pro zamilované

S trochou nadsázky si lze představit, že v úvodu popsaný příběh je pravdivý. Nejspíš by vám ale dotyčný nesdělil vaši diagnózu hned na první schůzce, protože by riskoval, že mu naopak jeho diagnózu sdělíte obratem i vy. Co je ovšem důležité zmínit je fakt, že delším a soustředěným pohledem do očí je v oboru vzdělaný specialista - iridolog - skutečně schopen sdělit vám až překvapivě přesné záležitosti týkající se vašeho zdravotního stavu. Řeč je o irisdiagnostice, prastaré metodě čtení z oční duhovky.

Iris byla řecká bohyně duhy. Zároveň jde o latinský název pro duhovku, nedílnou součást oka.

eye3.jpg
Foto: Shutterstock

Ukaž mi své oko a já ti povím, co tě (po)trápí

Irisdiagnostika je prastará metoda a jedno z uznávaných odvětví tzv. alternativní medicíny. Zabývá se „čtením“ z oka, na jehož základě stanovuje diagnózu. Vnímá a bere v potaz řadu faktorů, soustředí se zejména na zabarvení, různé pigmentace, tečky a odchylky od normálu oční duhovky a očního bělma. Vychází ze stejného tvrzení jako některé další alternativní diagnostické metody, a to, že na všech okrajových částech těla se zrcadlí zdravotní stav člověka. Například na ploskách nohou je možné nalézt reflexní body všech orgánů, podobně jako na dlaních, nebo učních boltcích.

Základem irisdiagnostiky je znalost umístění jednotlivých orgánů na oční duhovce – každý orgán tu má své přesné místo.  Při provádění irisdiagnostiky se z těchto vazeb čerpá, aby bylo možné z konkrétních vlastností duhovky určit, jaký orgán nepracuje správně nebo je momentálně oslaben.

Irisdiagnostika je zejména cestou prevence

Historie metody sahá tisíce let zpátky, především na území staré Číny, Japonska a Indie. Tam je dosud hojně využívána a platí za relevantní medicínský obor. Samotné oko je považováno za jakýsi mikrokosmos celého těla. U nás je metoda řazena spíše k těm okrajovým, alternativním a v populaci málo známým. Lidé se k irisdiagnostice často uchylují až v okamžiku, kdy klasická medicína selže. Logicky by to však mělo být naopak: nejprve dát šanci bylinám a neinvazivním metodám, založeným na přírodní léčbě. A až v případě, že tento způsob nepomůže, zvolit cestu chemie. Ta má v některých případech jistě své místo, protože bylinky a podobné metody nejsou všemocné.

K irisdiagnostice by lidé měli najít cestu zejména v rámci prevence, protože tato metoda dokáže odhalit úskalí a případné komplikace, které se dosud u člověka nemusely projevit. Je potom mnohem snazší hrozící potíže vyřešit či eliminovat přírodní cestou. 

60db080030aebblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Je nutno dobře si posvítit

Ke správnému diagnostikování je nutné dobře na duhovku vidět. Snadněji se zdravotní stav odečítá ze světlých očí, ale i na ně je nutno si „posvítit“. Existuje více metod; setkat se lze s odborníky, kteří oko vyfotí a na základě zvětšeného obrázku vytvoří podrobnou analýzu zdravotního stavu. Jiní preferují přímý a okamžitý kontakt s dotyčným, protože nejen samotná duhovka hraje v diagnostikování roli. Na člověka pak iridolog pohlíží jako na celek, využívá pohledovou diagnostiku, vnímá jeho mimiku, reakce, emoce, verbální komunikaci a celkovou řeč těla.

V pravém oku se zrcadlí orgány ležící v pravé části těla, v levém ty levé. Párové orgány jsou pak viditelné v obou očích. Evidentní jsou i nejrůznější úrazy, které se v oční duhovce projeví klidně i během několika hodin. Po vyléčení se stopa zmírní, „zahladí“. Duhovka tak citlivě reaguje na jakékoli fyzické i duševní změny.

Existuje několik map oční duhovky, které se v rámci irisdiagnostiky využívají. Mohou se od sebe i lehce lišit, nicméně odborník, který má s metodou dostatek zkušeností, a na základě rozhovoru s klientem, dokáže někdy až překvapivě přesně stanovit diagnózu a hledá příčinu samotného problému. Vychází z mnoha souvislostí a využívá mimo jiné metodu čínského pentagramu. Ten pracuje s tvrzením, že žádný orgán v těle nefunguje samostatně, ale vždy souvisí ještě s jiným orgánem.

Diagnostika se také řídí barvou oka. Tu dělíme do tří základních skupin, ačkoli někteří specialisté uznávají pouze dvě základní barvy. Kupříkladu modroocí lidé bývají podle irisdiagnostiky náchylnější k onemocnění dýchacích cest, k revmatismu a nejrůznějším alergiím. Hnědoocí mají zase citlivější trávicí ústrojí a bývají náchylní k tvorbě žaludečních vředů a žlučových kamenů. Šedé oči (smíšená barva očí) předurčují náchylnost ke kožním chorobám, revmatismu a katarům sliznic.
eye1.jpg
Foto: Shutterstock

Čtěte také: Jak na zánět spojivek pomocí homeopatie?
 
Zdroj: Wikipedia, skripta Irisdiagnostika (Křišťálová univerzita), serafinbyliny.cz

Reklama