Podle Evropské organizace pro stínící techniku (European Solar-Shading Organization) uteče každým čtverečním metrem okna až 45 % tepla, což je desetkrát více, než unikne stěnami. Přitom teplo v bytě můžete ovládat pomocí prvků venkovní stínicí techniky.

ISOTRA

Venkovní klima se přenáší do interiéru obvodovým pláštěm budovy, jehož nejslabšími články jsou okna. Na podzim a v zimě můžete sice jejich tepelně izolační vlastnosti zlepšit použitím speciálních skel, těsněním a interiérovými clonami, ovšem ani tak nedocílíte efektivní izolace vnitřního prostoru od venkovních neregulovatelných podmínek. „Abyste zabránili úniku tepla a dosáhli maximální úspory energie, musíte posílit tepelně izolační vlastnosti obvodových stěn okna. A to se vám podaří jen pomocí předokenní stínící techniky. Je prokázáno, že exteriérové žaluzie jsou třikrát účinnější, než veškeré clony umístěné v interiéru. Chrání okna před větrem, deštěm a mrazem, a zároveň zabraňují kondenzaci vodních par a rosení na vnitřním povrchu zasklení,“ vysvětluje Ing. Maxmilián Svoboda ze společnosti ISOTRA, která kvalitu svých produktů podporuje vlastním vývojem, konstrukcí, výrobou komponent a jejich kompletací. Jednička na českém trhu stínící techniky exportuje své výrobky do více než třiceti zemí světa.

ISOTRA

„Céčko“, „esko“ nebo „zetko“?

ISOTRA

Z analýzy trhu stínění, kterou pravidelně provádí Sdružení výrobců stínicí techniky, vyplývá, že poptávka po exteriérovém stínění se rok roku zvyšuje. Jen za poslední dva roky stoupla o další dvě procenta. Nejžádanější a nejčastěji používané jsou takzvaná „céčka“ - venkovní žaluzie s tvarem lamely C. Velké oblibě se těší žaluzie Cetta 50. Jsou ideální k zastínění menších ploch. Žaluzie s širší lamelou Cetta 80zajistí dokonalý stínící efekt na ploše až 24 m2. V provedení DUO lze lamely naklápět rozdílně v horní a dolní části žaluzie. Tohoto efektu lze využít v pracovnách nebo školících místnostech. Unikátním stínicím prvkem pro veškeré typy objektů jsou žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „S“, které v uzavřeném stavu tvoří účelnou a zároveň elegantní celistvou plochu. K zastínění velkých ploch se hodí exteriérové žaluzie s lamelami ve tvaru písmene „Z“.  Největší lamely s šíří devět centimetrů působí opticky větším dojmem. Tyto technologicky nejvyspělejší venkovní okenní žaluzie se skvěle se hodí k zastínění administrativních budov, ale také moderních rodinných domů.

ISOTRA

Termoregulační efekt exteriérových žaluzií  Z a S navíc zvyšuje guma vlisovaná po celé délce lamel. Hliníkové vodící lišty zajišťují stabilitu ve větru, odolají dešti i mrazu. Nosné a ovládací prvky jsou umístěny ve vkusně provedených krycích boxech, které opticky ladí s fasádou.

Energii ušetří způsob ovládání

ISOTRA

Abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken a ušetřili co nejvíce energie na vytápění, musíte stínící prvky správně nastavit. V zimě nechávejte žaluzie přes den vytažené v horní poloze, aby topný systém podpořilo působení slunečního svitu. Při soumraku je spusťte, ať omezíte nežádoucí únik tepla skrze okna. Pokud je žaluzie v noci stažená, teplota v místnosti stoupne o 1,5 stupně,“ doporučuje odborník. Podle jeho slov se dá exteriérové stínění ovládat manuálně klikou, nebo elektrickým pohonem, s možností obsluhy dálkovým ovladačem nebo vypínačem. Efekt venkovního stínění zvyšují také větrná a sluneční čidla, která automaticky řídí naklápění předokenních stínících prvků podle počasí. Jak říká Maxmilián Svoboda: „Omezením tepelných ztrát odoláte rostoucím cenám energie. Například u venkovní žaluzie s lamelami ve tvaru „Z“ termogram ukázal, že při sklopení lamel do celistvé plochy se průměrná teplota v místnosti v zimě zvedne v průměru o 4,4 °Celsia. V létě pak udrží v interiéru přirozenou cestou a bez klimatizace teplotu nižší až o devět stupňů.