Možná vás také trápí skutečnost, že vaše okna už nejsou co bývala kdysi před třiceti lety, když jste se nastěhovali. Okenní rámy jsou prohnilé, eventuálně vypálené od sluníčka, špatně se myjí – kousíčků dřívek a laku máte plné ruce.

Prohnilé okenní rámy mají ještě tu vlastnost, že netěsní, a to znamená, že jimi zbytečně uniká teplo. V době dotovaných cen energií to ani tak nevadilo, ale nyní, když ceny stoupají, je po klidu a je třeba se vážně zamyslet nad tím, zda vyměnit či nevyměnit stávající dřevěná okna za kvalitní plastová nebo hliníková nebo i dřevěná, a tím výrazně snížit náklady na topení. Odpověď by měla být jednoznačná: Ano, vyměnit, a to co nejdříve.

Jaký materiál vybrat
Ve výrobě oken drží prim tři materiály: dřevo, plast a hliník. Hliník má nejlepší statické vlastnosti, ale je dost drahý. Dřevo je tradiční příjemný materiál, ale pokud ho porovnáme s plastem, je o něco dražší a vyžaduje pravidelnou údržbu. Když porovnáme kvalitu, životnost a cenu, pak vychází nejlépe plast. Je odolný vůči vlivům prostředí včetně UV záření, nepotřebuje další nátěry, má minimální nároky na údržbu a má stabilní tvar. Minimální životnost se počítá na čtyřicet až šedesát let.

Jak na výměnu
Firem, které vymění v bytě stará okna za nová, je řada. Proto vybírejte s rozvahou a dejte na zkušenosti známých a dobré reference.

Mám čerstvou zkušenost, a konečně jsem si oddechla, že už máme super okna. Jak jsem tak ty řemeslníky pozorovala, zapsala jsem si: Nejdříve se musejí vybourat stará okna, parapety a meziokenní vložky, pak přijde na řadu osazení oken nových, včetně meziokenních vložek a zaizolování PUR pěnou. Když jsou osazeny vnější i vnitřní parapety i s bočními krytkami, odlištují se vnitřní spáry nadpraží a svislé spáry, které se pak tmelí. Montážníci zcela v závěru prací ještě doštukují spáry nad okny, případně zednicky začistí okna. To vše je možné zvládnout za deset jedenáct hodin, ale samozřejmě v závislosti na počtu oken. U nás byla tři.

Už jste se zařadila mezi majitele nových oken? Anebo ještě váháte? Jakou máte zkušenost z montáže? Natrefila jste na solidní firmu?

 

 

Reklama