Annaberg - tak se jmenuje jedno městečko kousek za našimi hranicemi v SRN. Každoročně se tu pořádají v polovině září krajkářské trhy. Součástí trhů jsou výstavy, módní přehlídky, kurzy, prodej pomůcek, především na paličkovanou a šitou krajku, ale seženete zde široký sortiment od nůžek, nití, polotovarů  ke kompletaci krajky až po starožitné krajky a publikace.

Několik let jezdíme k našim sousedům na výměnu poznatků a zkušeností, ale bohužel doba je taková, že  vidíme stále  méně krajkářek a jejich dílek, ale přesto se v Annabergu tradice uchovala do dnešních dní.

Takovéto akce jsou dost organizačně náročné a většinou je vše založeno hodně na dobrovolnících. Dokonalá výzdoba a propagace na chodnících po městě, přilákala nejen německé krajkářky, ale na každém kroku slyšíte i češtinu.V dopoledních hodinách měla módní přehlídku Iva Prošková, naše významná česká krajkářka, která se prezentovala českou moderní krajkou. V pořadí druhou výtvarnicí byla její německá kolegyně, která nás v odpoledních hodinách uchvátila paličkovanými šperky z drátu.

Kov v podobě kovových nití byl v krajce používaný  běžně už v minulosti a v moderní krajce se těší opět velké oblibě. Mnoho žen už si zkusilo  drátování, ale málokterá ví, že vlastně tvoří krajku.Šitou krajku tak náročnou na preciznost, přípravu a čas. Určitě by ani jedna z těchto "drátenic“ nechtěla zkusit šitou krajku, právě pro její náročnost, a proto je dobře, že se tato krajka prezentuje aspoň tímto způsobem, jelikož je lépe dělat něco než nic.Každému bych doporučovala navštívit Annaberg, jelikož každý si tu najde své. Jsou tu nejen během akce otevřená muzea a obchůdky s upomínkovými předměty.

Je zajímavé porovnat dvě odlišné kultury, naši a německou. Troufám si říci, že české krajkářky  zvládají dokonale složité vláčkové půdice a Němci mají zase neskutečný výběr pomůcek, který se u nás nedá někdy vůbec sehnat.

Hanka

Reklama