Ač to zní paradoxně, Jirka, dnes už bývalý pracovník v jednom nejmenovaném autobazaru na jihu Moravy, by si na jeho bývalém pracovišti ojetý automobil nikdy nekoupil. Proč? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jirku znám už od školních let. Když jedu na chalupu na Moravu, téměř pokaždé na něho narazím, bodejť by ne, když bydlí jen o pár baráků dál.
Naposledy jsem jela na Moravu autobusem, viz. článek: Před cestou si pořádně prohlédněte vašeho řidiče
Jirka se divil, proč jsem nepřijela autem.
„Ále, pořád se mi na něm něco kazí. Přemýšlím, že ho prodám a koupím si něco jiného, klidně i nějakou dobrou ojetinu.“
„To bych nedělal,“
odpoví mi Jirka.
„Narveš do toho peněz víc než do nového. Vím, o čem mluvím.“
Jirka totiž pracoval několik let u svého známého v tamním autobazaru. Už tam nepracuje. Fígle, jaké se tam dělaly s automobily, mu vadily. Když se ohradil, bylo mu řečeno, že ho tam nikdo nedrží.
Nakonec odešel sám.
Co všechno mi Jirka prozradil, aby mě od nákupu ojetiny odradil?
Samé známé (pro někoho možná neznámé) věci.

car

Dejte si pozor i vy.

„Netvrdím, že se to dělá ve všech autobazarech, ale u nás třeba nebyl problém rozmontovat a znovu složit součástky z kradených automobilů. Ty k nám přiváželi na falešné doklady jedni a ti sami týpci, to nepoznáš, že jsou doklady falešné, nebo alespoň já jsem to nepoznal. Šéf to určitě věděl.
Někdy takové auto obratem ruky střelil celé, bez úprav, jenže lidi by si měli uvědomit, že tyto auta můžou být v databázi kradených automobilů, a když je zastaví silniční kontrola, tak aby se pak nedivili.“

Ty jo, ale jak poznám, že jsem koupila kradený automobil?
Smontovaný nijak, možná podle značky motoru, ale i to se dá už přestřelit. Je dobré se podívat do té databáze, než ho koupíš.

Jirko, a co přetočené kilometry?
Tak to je starý fígl. Čím méně najetých kilometrů, tím větší má auto cenu, to je jasné. To ti sníží každý automechanik. Taky to těžko zjistíš, až když se ti začne auto s prominutím srát, tak si řekneš, to není možné, vždyť nemá tolik najeto.

Tak to bude asi případ toho mého.
To sis koupila z bazaru?

Ano, ale mělo najeto jen 30 000 km.
To už tě mohlo trknout, že je to málo.

Proč jsi odešel z autobazaru?
Spíš se zeptej, proč jsem tam šel pracovat. Tady v kraji není práce, to víš. Jsem vyučený automechanik, byl jsem rád, že mi známý nabídl práci. Když jsme ale přestříkávali silné koroze, různě montovali staré součástky, dělali auta na koleně ze starých vraků, a potom přišla nějaká mladá holčina, která se v tom i s klukem vymlátila, byla to dcera kámošky, měl jsem toho plné zuby.

Nenapadlo tě jít na policii?
S čím, jako prásknout to? To bych se mohl rovnou odstěhovat. Už tak jsem měl problémy. Aspoň známým říkám, ať si tam nic nekupují.

Prý se hodně prodávají také auta v exekuci?
U nás jsem se s ničím takovým nesetkal, ale myslím, že v těch větších bazarech se to dělá.

Proti tomu se mají lidé bránit jak?
Myslím, že stejně jak u těch kradených, taky existuje nějaká evidence, nevím teď přesně, jak se to jmenuje, ale dá se to najít na webu.

To všechno se děje i ve velkých, vyhlášených autobazarech?
Já nebudu nikoho jmenovat, co vím, tak ty kontroly v bazarech jsou častější, třeba si to tak nedovolí, ale v těch malých zaprděných, kde jsem pracoval, na to kašlou, každý vydělává, jak může.

A prý se také hodně falšují data registrace.
Stará známá věc, lidi jsou koumáci. Ale rok výroby si můžeš ověřit sama a od toho přibližně vyvodíš registraci. Plus, minus.

Takže si teda nemám kupovat ojetinu?
Kašli na to, teď ty nové auta nejsou tak drahé, i splátky jsou poměrně slušné. Na trhu je tolik automobilů, že ojetiny se za chvilku budou dávat zadarmo. Říkám ti, narveš do toho za opravy, a to se ti nevyplatí.
Anebo si s sebou vem fakt někoho zkušeného, kdo tomu rozumí. Baby většinou kupují auta podle vzhledu, je jim jedno, jestli má slabý motor, nevidí třikrát překrytou vrstvu laku, hlavně, že se jim líbí.

Taková já nejsem.
Tak si kup nové auto, nebo z nějaké předváděčky, ty jsou taky dobré.

Anebo tě vezmu s sebou.
(smích) Nebo.

Závěrečné shrnutí

  • Při koupi ojetého automobilu si sebou vezměte odborníka.
  • Nakupujte tam, kde máte dobré reference, ne v malých „zaprděných“ autobazarech, kde vám už od počátku něco nesedí a na place vidíte hromady starých vraků.
  • Před koupí si projděte Centrální registr ukradených a exekucí zabavených vozidel
    Databáze kradených vozů lze ověřit na stránkách ministerstva vnitra www.odcizena-vozidla.cz
    Exekuci je možné si ověřit v Centrální evidenci exekucí na stránkách komory exekutorů.www.evidenceexekuci.cz
  • Společně s tachometrem si dobře prohlédněte technický stav vozidla, zda ujetým kilometrům odpovídá.
  • Ujasněte si, na co budete automobil používat nejčastěji, zda na popojížďky po městě, na dlouhé cesty, nebo jen na nákupy. Podle toho vybírejte i automobil.

Pozn.red. Text byl redakčně upraven, jméno automechanika pozměněno

Přečtěte si také:

Reklama