Budou mít XXIX. letní olympijské hry 2008 v čínském Pekingu hladký průběh?

Toť otázka. Organizátory totiž pouhé čtyři dny před jejich zahájením trápí nepříjemné komplikace. Například exploze či záplavy.

Výbuchy
Šestnáct mrtvých celníků a stejný počet zraněných je bilance výbuchu v čínské Ujgurské autonomní oblasti, kde neznámí útočníci najeli autem naloženým granáty do celnice na hraničním přechodu v Kašgaru. Radikálové z Islámské strany Východního Turkestánu varovali, že budou útočit i během olympiády v Pekingu.

Čínské úřady však podnikly skutečně razantní bezpečnostní opatření. Dosud žádná olympiáda v historii nebyla zabezpečena tak jako ta pekingská. V samotném Pekingu působí 80 tisíc policistů a přes 100 tisíc vojáků speciálních jednotek. V okolí stadionů jsou umístěny protiletadlové rakety.

Záplavy
Další vrásky přidělalo čínským úřadům vydatné období dešťů na východě země. Mohutné záplavy postihly provincie Ťiang-su a An-chuej, kde bylo zničeno více než 24 000 domů. Hlášeni jsou prozatím dva mrtví, evakuováno muselo být 76 000 obyvatel obou provincií. Škody, které tu voda napáchala, mohou podle místních úřadů dosáhnout 1,5 miliardy jüanů (3,34 miliardy korun).

XXIX. letní olympijské hry 2008 budou v čínském Pekingu zahájeny 8. srpna 2008 a potrvají až do 24. srpna 2008. Zástupci několika desítek zemí budou bojovat celkem o 302 sady medailí ve 28 sportech. Mezi nové disciplíny se zařadí například cyklistická disciplína BMX nebo takzvaný plavecký maratón.

Reklama