Foto: Shutterstock

„Je naprosto nesnesitelná,
“ stěžuje si třicetiletá Hana do telefonu své kamarádce. Dělá tak po každé návštěvě tchyně, která mladé rodině nikdy s ničím nepomohla a do Hany jen rýpe a trousí jednu nevyžádanou radu za druhou. Pro svého syna si evidentně představovala někoho lepšího, anebo možná tajně doufala, že nikdy nevylétne z rodného hnízda. Nejen ona, ale i mnoho dalších žen by se mělo zamyslet nad tím, jestli je jejich chování ke snachám vhodné či nutné. Chyba sice obvykle bývá na obou stranách barikády, ale starší mají přednost, a tak si nejprve vezmeme na paškál tchyně a poradíme jim, na čem mohou případně zapracovat, aby měly se snachami přátelské nebo alespoň přátelštější vztahy. 

Naučte se vzácné umění mlčení
Mluviti stříbrno, mlčeti zlato často opravdu platí. Dá se tak zamezit mnoha zbytečným konfliktům. Tchyně, která dokáže ve správnou chvíli držet jazyk za zuby a zdržet se nevhodných komentářů, je k nezaplacení.   

Buďte nestranná (alespoň na venek)
Někdy se stává, že se manželé před ostatními členy rodiny o něčem přou, nesouhlasí spolu, nebo se dokonce pohádají. Tchyně by do takových konfliktů rozhodně neměla zasahovat slovy: „Já si teda myslím, že má Luděk pravdu.“ Je logické, že se matky častěji přiklánějí na stranu svých dětí, ale spojit se se synem proti snaše, je to nejhorší, co může tchyně udělat.

Foto: Shutterstock

Nemluvte do výchovy
O nevyžádané rady ohledně výchovy dětí snachy většinou také nestojí. Právě naopak. Je důležité si uvědomit, že každý pár má jiné podmínky výchovy, jiný přístup k výchově dětí. A je to tak dobře. Navíc to, co platilo před třiceti lety, už je dost možná dávno zastaralé.

Nevnucujte se
Je sice skvělé, že třeba bydlíte v jednom městě, na návštěvu k synovi (či dokonce vnoučatům) to máte coby kamenem dohodil a doma se nudíte, ale většina lidí nechce mít tchyni (ani maminku) neustále za zadkem. Každá rodina chce mít i čas sama pro sebe, a tak se před návštěvami vždy dopředu ohlaste a s jejich četností to nepřehánějte. To platí i o každodenním telefonování. Je jen málo otravnějších věcí. 

Nabízejte pomoc
Na tom nabídnout pomocnou ruku není nic špatného, ba naopak. Když si aspoň jednou za čas vezmete vnoučata na hlídání, vaše snacha ocení čas, který získá sama pro sebe. V momentě, kdy hlídáte vnoučata, je ale třeba respektovat rozhodnutí jejich rodičů. Pokud vás požádají třeba o to, abyste je neládovala sladkostmi, nesnažte se to tajně obejít. Také nenabízejte hlídání jen v situacích, kdy se chcete sama s vnoučaty pobavit, ale i v těch, kdy by snacha pomoc opravdu ocenila. Třeba když jedno dítě onemocní a druhé doma zlobí apod.

Chvalte
Kritizovat umí každý, ale s pochvalou už to mnohdy bývá složitější. Přitom si stačí všímat maličkostí. Udělejte snaše radost drobným komplimentem, který by třeba potěšil i vás. Stačí, když si všimnete nového účesu nebo dobře padnoucích šatů.

Foto: Shutterstock

Nemluvte o tom, co bylo dřív
Stejně jako se liší výchova dětí, liší se i přístup k domácnosti. Proto zapomeňte na poznámky typu: „Ale Luděk má rád kachnu jen s houskovým knedlíkem.“ „Luďku, to jsem nevěděla, že musíš doma uklízet, u nás jsem se o domácnost vždycky starala jen já, aby si tatínek odpočinul…“ 

Nestopujte čas a nevynucujte si návštěvy
Čím více budete na syna a jeho ženu či přítelkyni tlačit, aby k vám chodili na návštěvy, tím méně se jim tam bude chtít. A z takových vynucených návštěv přece nemůžete mít radost ani vy sama. Nabídněte jim, jestli se nechtějí stavit, ale nevyčítejte, když to nebude každý týden. A když už na návštěvu dorazí, vyvarujte se toho, abyste jim stopovala čas. Respektujte také to, pokud má vaše snacha dobré vztahy s vlastní matkou a chce s ní trávit víc času. Je to logické a vy se s tím musíte smířit. Vynucováním docílíte akorát toho, že se návštěvy u vás ještě omezí nebo zkrátí na nezbytně dlouhou dobu. 

Nežárlete
Vztah mezi partnery je něco úplně jiného než vztah matky a syna a nelze je srovnávat. Navíc vy jste měla syna pro sebe předešlých kupříkladu osmnáct let, kdy s vámi žil pod jednou střechou. Teď buďte ráda, že si našel milující partnerku a nežárlete na ni. Nebo to alespoň nedávejte tak okatě najevo.

Foto: Shutterstock

Vytáhněte snachu na dámskou jízdu
Udělejte si jednou za čas dámskou jízdu jen vy dvě, bez syna, dětí i starostí. Sblíží vás to. Ovšem detaily ze svého intimního života si nechte raději pro sebe, snachy takové vyprávění většinou poslouchat nechtějí. To se týká i dalších přílišných důvěrností, jako je četnost a kvalita vaší stolice apod. 

Základem úspěchu dobrých vztahů snachy a tchyně je samozřejmě to, že na nich budou obě jmenované pracovat. Na článek s radami, jak být dobrá snacha, se můžete těšit příští čtvrtek.


Čtěte také:

Reklama