geprad-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Disciplína skok vysoký
Pokud tipujete, že ve skoku vysokém bude hrát prim kůň, který se k této disciplíně zdá jako stvořený, nebude to úplně přesné. Dostihový kůň je sice schopný překonat při skoku překážku o výšce více než 250 cm, o poznání lepším skokanem je však puma. Nejvyšším zdokumentovaným rekordem pumy je skok o výšce 5,4 metrů.

Největší chlupatec
Oficiálně nejchundelatějším zvířátkem není načesaný bišonek, ale mořská vydra kalan. Na jednom centimetru čtverečním svého kožichu má 38 až 40 tisíc chlupů. Pro srovnání pes má průměrně jen 8 tisíc chlupů na centimetr čtvereční. Důvod hustoty srsti u tohoto druhu vydry je zřejmý – je evolucí výborně adaptovaná na pobyt ve vodě.

Nejschopnější lovec
Není to lovecký pes, ani gepard. Dokonce nejproduktivnější lovec není ani zástupce ptačí říše z čeledi dravců. Nejschopnějším lovcem mezi němými tvářemi je překvapivě lasice kolčava. Za rok uloví přibližně 4 500 myší a hrabošů, čímž dalece překonává například kočku domácí.

Nejlepší turista
Na prvním místě v kategorii nejlepší a nejvytrvalejší chodec se umístil rosomák – největší suchozemský člen čeledi lasicovitých. Jedná se o silného masožravce, který připomíná spíše malého medvěda. Během svých pravidelných „túr“ obchází okrsek o velikosti až 3000 km2.

Největší srdce
Řeč nebude o nejvíce dobrotivém a šlechetném zvířeti, nýbrž o živočichovi, jehož hlavní a životně důležitý orgán srdce dosahuje neuvěřitelných rozměrů. Největším srdcem o váze až 500 kg se chlubí plejtvák obrovský.

Voda je můj bratr – plavu jako…
Plavu jako plachetník širokoploutvý – tak by měla pokračovat tato známá hříčka, jelikož se jedná o nejrychlejšího plavce z celé říše zvířat. Dokáže se pohybovat rychlostí až 109 km/h.

Vzpěrač – Ota Zaremba by blednul závistí
Na bedně vítězů ve vzpírání by první místo obsadil chrobák, který dokáže zvednout až 1 115x těžší břemeno, než je on sám. Pro srovnání – člověk by v takovém případě musel zvednout přibližně šest dvoupatrových autobusů plných lidí. Ty nejsilnější vzpěrači světa zvedají přibližně trojnásobek své váhy.

Největší spermie
Pokud tipujete, že největší pohlavní buňkou se bude chlubit některý z obrovských živočichů či případně člověk, jste vedle. Octomilky neboli ovocné mušky jsou schopné vyprodukovat spermii, která může dosáhnout až 5,8 centimetru, tedy dvacetinásobku délky jejich těla. Je navíc tisíckrát větší než lidská spermie.

Zdroj: National geographic, Wikipedie, Nádvorníková - estránky, Novinky 100+1