Podívejte se na nejzajímavější díry z celého světa.

A kdo myslí na jiné díry, ať se stydí!

Pohled na fotky, jako jsou tyto, asi trochu děsí a fascinují zároveň.

Strmost a hloubka těchto děr vás donutí si uvědomit, jak nicotní vlastně jsme.


foto deputy-dog.com
Diamantový důl Mirnyj, Sibiř

Diamantový důl Mirnyj, Sibiř. Jsem si naprosto jistý, že většina lidí jej zná. Je to absolutní gigant a je držitelem titulu největšího otevřeného diamantového dolu na světě. V hloubce 525 metrů, s průměrem 1200 metrů, nad kráterem je zóna zákazu přeletů, protože už vtáhla několik helikoptér.Diamantový důl Mirnyj, Sibiř Červená šipka na fotce, směřující dolů, ukazuje na velký kamion.foto khulsey.com

Velká jáma Kimberley - Jižní Afrika

Velká jáma Kimberley - Jižní Afrika. Jde zřejmě o největší ručně vykopanou jámu na světě. Tento 1097 metrů hluboký důl poskytl přes 3 tuny diamantů před tím, než byl v roce 1914 uzavřen. Množství zeminy, odvezené dělníky, je odhadováno na 22,5 milionů tun.


foto epod.usra.edu

Slavná jáma - přehrada Monticello


foto epod.usra.edu
Slavná jáma - přehrada Monticello

Slavná jáma - přehrada Monticello. Slavná jáma je používána jako přehrada, je naplněna k hranici své kapacity a potřebuje být zčásti vypuštěna. Patří k přehradě Monticello v Kalifornii a je největší přehradou na světě. Její maximální průtok je 14 400 krychlových stop vody za sekundu. Jámu můžeme vidět v levé horní části fotografie. Pokud byste z nějakého důvodu skočili dovnitř, vaše poněkud navlhlé tělo by mělo být vymrštěno někde v dolní části přehrady (po proudu).


foto wikipedia.org
Důl Bingham canyon, Utah


foto wikipedia.org
Důl Bingham canyon, Utah

Důl Bingham canyon, Utah. Toto je pravděpodobně největší, člověkem vytvořená, jáma na světě. Těžba započala v roce 1863 a dodnes pokračuje, velikost prohlubně se neustále zvětšuje. Její současné rozměry jsou: hloubka - 3/4 míle, šířka - 2,5 míle.


foto ambergriscaye.com
Velká modrá jáma, Belize

foto ambergriscaye.com
Velká modrá jáma, Belize

Velká modrá jáma, Belize. Leží 60 mil daleko od pevniny Belize a je úžasným "geografickým fenoménem" známým jako modrá jáma. Existuje větší počet modrých jam, které jsou různě rozmístěné po světě, ale žádná není tak ohromující jako tato. Povrchová hladina, s téměř dokonale kruhovitým tvarem, je 1/4 míle široká, uprostřed hloubka dosahuje 145 metrů. Jáma je samozřejmě velice oblíbena a využívána potápěči. Více se dočtete zde (a další Blue Hole v Egyptě zde).


foto diavik.ca
Důl Diavik, Kanada


foto diavik.ca

Důl Diavik, Kanada

Důl Diavik, Kanada. Tento neuvěřitelný důl můžete najít 300 km severovýchodně od Yellowknife v Kanadě. Důl je obrovský a nachází se v tak odlehlé oblasti, že má dokonce své vlastní letiště s dostatečně velkou ranvejí, aby na ní mohla přistávat letadla typu Boeing 737. Úžasný pohled je také na okolní zamrzlé vodní plochy.


foto ordena.com

Sinkhole, Guatemala


foto ordena.com

Sinkhole, Guatemala

Sinkhole, Guatemala. Propadliště vzniklo nadměrným vsakováním vody (obvykle dešťové nebo odpadních vod) do země a důsledkem toho se půda propadla do hloubky. Toto jsou fotky propadliště, které vzniklo na počátku letošního roku v Guatemale. Jáma pohltila více než 10 domů a zabila nejméně 3 lidi. Úředníci obvinili stvůru, žijící v jámě, že narušila odpadní potrubí.