Ochlupení v intimních partiích je pro mnoho žen estetickým problémem. Odstraňováním ochlupení se již zabývali lidé v období starověku. Například ve Starověkém Egyptě, Francii, Řecku a Římě mělo odstraňování ochlupení velkou tradici a nalezneme o tom zmínky v odborné historické literatuře. Módním trendem vyšších společenských vrstev výše zmíněných států, bylo tělo zbavené veškerého ochlupení včetně vlasů. V současné době je odstraňování ochlupení jedna z nejpopulárnějších metod estetické (korektivní) dermatologie a kosmetologie.

Zeptali jsme se proto kožní lékařky MUDr. Hlavaté-Stružinské na jednotlivé metody odstraňování ochlupení.

„Metody odstranění ochlupení z hlediska hloubky zásahu rozdělujeme na tzv. povrchové odstraňování neboli depilace (bez ošetření vlasových folikulů) a tzv. hloubkové odstraňování neboli epilace (ošetřující vlasové folikuly). Nejčastěji jsou chloupky odstraňovány z těchto míst: obličej, okolí prsních bradavek, podpaží, lýtka, třísla (bikini linie) a dnes zejména z velmi hodně diskutované oblasti intimních partií (zevních genitálií).“

Pro odstranění ochlupení známe tyto metody:

Depilační metody (metody mají dočasný efekt)

Mezi nejstarší depilační metody patří odírání pemzou, kamennou solí – tuto metodu nedoporučujeme, protože má opravdu velmi dočasný efekt, navíc je zde riziko vzniku jizev.

Chemické přípravky – tyto přípravky obsahují účinné látky, jako jsou sirníky nebo thioglykolát vápenatý. Metoda je to krátkodobá (2-3 týdny), nebolestivá, ale časově zdlouhavá. Chemické depilační krémy rozpouštějí tu část ochlupení, která vyrostla nad kůží. Bohužel se nehodí pro citlivou pokožku, protože často vyvolají iritační nebo i alergické reakce v místě aplikace. Je doporučeno přípravek nejprve vyzkoušet na předloktí, zda alergickou reakci nezpůsobuje.

Nejčastější metodou je holení - tento způsob je velice oblíbený. Více než 20 % žen nad 15 let tuto techniku využívá. V některých zemích patří holení k celkové hygieně těla, kdo se neholí, je považován za nehygienického člověka. Holení je možné provádět dvojím způsobem na mokro: chloupky jsou měkčí a lépe se holí, či na sucho.
Pokud o holení požádáte partnera, může to být skvělá hra pro zpestření Vašich sexuálních hrátek... Obě metody jsou při správném provedení rychlé, bezbolestné, ale velmi krátkodobé. Chlup při holení vyrůstá seříznutou hranou a ochlupení se opticky zdá hustší a tvrdší, ale je to jen optický klam. Pro holení na trhu existuje nejvíce přípravků a tento způsob se dá i použít, při vhodném výběru kosmetických přípravků, pro citlivou pokožku.

K depilačním metodám řadíme i odbarvování ochlupení, i když jde spíše o úpravu barvy chloupků. Používáme většinou přípravky originální s obsahem peroxidu vodíku, kyseliny citrónové aj., ale také i magistraliter (pozn. na předpis) přípravky.

Epilační metody s krátkodobým efektem

Mechanické vytrhávání provádíme buď pinzetou nebo elektrických přístrojem pracujícím na principu rotačních spirál. Efekt metody je dva až tři týdny. Nevýhodou je bolestivost a při ošetření se často setkáváme se zánětlivými komplikacemi a poruchami růstu chloupků - tzv. zarůstající chloupky.

Oblíbená je i metoda epilace vosky - používají se buď tzv. teplé nebo studené vosky. Vhodnější je aplikace teplého vosku, vzhledem k jeho větší přilnavosti k chloupku. Metoda je méně bolestivá díky rychlosti odstraňování a je s menším rizikem zánětlivých komplikací.

Podobně účinná je epilace pomocí orientálních směsí - touto směsí rozumíme cukrovou (karamelovou) adhezivní hmotu s příměsí různých přírodních látek (např. výtažky z citrusů). Oproti voskům je lépe přilnavá k vlasovému keratinu, ale efekt je opět krátkodobý (3-7 týdnů). Bolestivost je individuální, jsou možné i zánětlivé komplikace a ztmavnutí kůže jako u klasických vosků.

Epilační metody s dlouhodobým efektem

Iontoforéza - v praxi se moc k odstraňování chloupků neužívá, i když efekt může být při využití na větší plochy dlouhodobý. Principem je použití galvanického (stejnosměrného) proudu k vpravování roztoku, který má poškodit buňky epitelu vlasového váčku osmotickým přetlakem a vést k jejich destrukci – natrávením. Chloupky jsou uvolněny, ale musíme je ještě mechanicky odstranit.

Elektrokoagulace - podél chloupku se zavádí elektrická epilační jehla a pomocí výboje elektrického vysokofrekvenčního proudu na hrotu epilační jehly, mitoticky je zasažena aktivní část chloupku. Tato metoda má dlouhodobý efekt a lze ji využít i na ochlupení bez tmavého pigmentu. Je náročná na zručnost terapeuta. Zákrok je však velmi bolestivý a při nesprávném provedení hrozí vznik malých atrofických jizviček.

Elektrolýza - využívá se stejnosměrného proudu, tj. pacient drží v ruce druhou elektrodu a funkční elektrodou je právě hrot epilační jehličky, elektrický impuls je při srovnání s elektrokoagulací méně bolestivý. Efekt by měl být dlouhodobý a ošetření je nutno vícekrát opakovat.

Nejsou tyto metody moc náročné?

„Elektrokoagulace a elektrolýza jsou metody velmi pracné, neboť se odstraňuje chloupek po chloupku, každý samostatně. Proto se využívají k odstraňování chloupků například v obličeji. Odstranění rozsáhlejších oblastí například na nohách, je z časového, ale i finančního hlediska téměř nemožné.“

V současné době se velmi využívá epilace laserem. K této metodě si řekneme více. Cílovou tkání je pigment, melanin, umístěný v bulbě v místě bujení. Po zasažení laserovým paprskem by mělo dojít k destrukci barviva a tepelnému poškození okolní mitoticky (pozn. buňky se dělí nepřímo) aktivní tkáně. Ideální je tmavé ochlupení na světlé kůži, i když již existuje systém umožňující ošetření i opálené kůže. Bohužel metodu nelze doporučit ženám se světlým ochlupením (blond, rusá nebo bílá barva), protože zde chybí cílový pigment – melanin.

Před laserovým ošetřením je důležitá konzultace s lékařem, který pacienta poučí o principu metody, výsledném efektu, o možných nežádoucích komplikacích a zejména o předpřípravě, která spočívá v nevytrhávání ochlupení po dobu 5 týdnů až 2 měsíců. Pro kosmetické ošetření po dané období je vhodné bud holení, chemická depilace či zastřihávaní. Místo po laserovém zákroku musí být čerstvě oholeno, aby nedocházelo k připálení ochlupení nad kožním povrchem a rozptylu laserového paprsku. V průběhu epilace se ošetřuje postupně po malých ploškách celá ochlupená oblast. Během výkonu a po výkonu se různými způsoby daná plocha ochlazuje (ledem, chladicím gelem či sprejem). Při zvýšené citlivosti můžeme použít i lokální znecitlivění.(například krém s lidokainem, roztok xylokainu). Po ošetření je místo zarudlé s drobnými pupínky, které vymizí do 48 hodin.

Mezi komplikace patří i možnost vzniku popáleniny a následně ztmavnutí či naopak zesvětlení pokožky a jizvení. Nevýhodou je nutnost opakování zákroku a celkem vysoká cena. Počet opakování je individuální a záleží na množství zasažených či poškozených chloupků v růstové fázi. Po ukončení základního ošetření (tj. 4 opakování), by mělo dojít k permanentní redukci ochlupení. Po určité době se doporučuje zopakování v důsledku možné regenerace folikulů.

Zmíníme i epilaci rtg zářením. Tato metoda se i přes její trvalý efekt pro epilaci nevyužívá. Riziko nevratného poškození kůže a vzniku kožního nádoru je velmi vysoké!

A jak se lékaři dívají na současný trend holení si intimních partií?

„Vzrůstající tendence odstraňování chloupků v intimních partiích se týká žen, ale v současné době se ochlupení zbavuje i mnoho mužů. Pokud se žena rozhodne odstranit si ochlupení v této oblasti, měla by si vybrat metodu, která by nejlépe vyhovovala danému typu ochlupení v této lokalitě. Dále také i zvážit velikost ošetřované plochy, barvu a charakter ochlupení, trvalost efektu po ošetření a v neposlední řadě svůj zdravotní stav (například u žen s cukrovkou hrozí vyšší riziko zánětlivých komplikací). Ochlupení v oblasti zevních genitálií plní úlohu sekundárních pohlavních znaků a dle některých gynekologů i určitou ochranu před vnějším prostředím.

Máme-li vybrat ideální metodu odstranění ochlupení intimních míst, měla by být zejména bezbolestná, rychlá, snadno aplikovatelná, jednoduchá, ale v této citlivé oblasti obzvláště bez nežádoucích místních či celkových následků (zánětlivých). Záleží tedy na ženě, jak vnímá ochlupení v intimních partiích, zda je pro ni spíše kvalitativním či kvantitativním problémem a jakou z výše uvedených metod zvolí. Z lékařského hlediska tedy neexistuje žádný důvod, proč se neholit. Záleží tedy jen na pocitech jednotlivých žen.“

 
Reklama