bromelia

Překvapivě „sněhový“ podzim nás už definitivně donutil zazimovat naše zahrádky, terasy či balkony, uklidit truhlíky a ostříhat poslední hnědnoucí jiřinky a chryzantémy. Teď už se naše zahradnické aktivity mohou klidně přesunout domů, do bytu. Tady se nám nabízí nepřeberné množství nápadů, jak z našeho domova vykouzlit rozkvetlou exotickou zahradu.

Dříve oblíbené stálezelené okrasné rostliny v našich domácnostech už zcela „převálcovaly“ kvetoucí orchideje, ibišky, kaly a v neposlední řadě stále oblíbenější bromélie.

Zářivé meče

Do skupiny bromélií patří více než 2000 druhů. Některé se pěstují pro krásné, pestře zbarvené listy, jiné naopak pro exotická květenství.

Bromélie pocházejí z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Jsou to epifyty, ve své domovině se zachycují na větvích stromů nebo na kmenech, ale patří k nim i geofyty, zemní rostliny.

bromelia

Květenství bromélií je velmi dekorativní. Rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče.

Pro většinu těchto rostlin je typická růžice složená z kožovitých listů, z jejíhož středu vyrůstá mečovitý květ. „Může trvat i několik let než rostliny vykvetou, ale potom kvetou i několik měsíců,“ říká Marta Hrušková z pražského zastoupení Holandské květinové společnosti. „Většinou nás ale neokouzlí svými květy, které jsou malé a nenápadné, ale barevnými listeny, které je kryjí.“

Zvláštní je způsob zálivky. „Rostlině prospívá nalití vody do listové růžice, nikoliv na povrch substrátu, ve kterém je zasazená. Zemina v květináči totiž nesmí být promokřená, jinak dochází k odumírání jemného kořenového systému,“ vysvětluje floristka Marta Hrušková.

Rozlišujeme dva hlavní typy bromélií – epifytické a teraristické. Epifytické rostou v přírodě na stromech a skalách. Kořeny mají slabé. Živiny a vodu přijímají ze vzduchu pomocí listů. Sem patří například echmea a tilandsie.

bromelia

Guzmánie a vrísea vedou

Teraristické druhy rostou na zemi. Patří sem rostliny jako ananasovník, vrísea, guzmánie či neoregélie. V posledních letech se staly velmi populární dvě broméliovité rostlin – guzmánie a vrísea.

Guzmánie má poměrně široké listové růžice, které mohou mít v průměru až 50 cm. Pokud pro ni budeme hledat vhodné místo v bytě, vyhovuje jí světlo až polostín. Dobře se cítí ve vlhku a při teplotě vyšší než 20 ˚C.

„Zalévá se měkkou vodou, a to jak do květináče, tak i do listové růžice,“ radí jak pečovat o bromélii zkušená floristka Hrušková.

Druhá z oblíbených broméliovitých – vrísea – je guzmánii velmi podobná. Někdy se jí kvůli plochému a oranžovočervenému květu říká „hořící meč“. Vrísea nemá čáda chladno, nesnáší ani přímé sluneční záření.

Zálivka jen odstátou vodou

bromelia

Zeminu v květináči musíme udržovat vlhkou, voda na zálivku by měla být „odražená“. Rovněž střed listové růžice by měl být stále plný čisté vody. Protože vrísea pochází z tropů, kde je zvyklá na vysokou vlhkost vzduchu, nic nepokazíte, když ji budete často rosit.

Pro bromélie je vhodná směs zeminy, která může dobře odvádět vodu. Základem je vždy rašelina, jež splňuje tuto podmínku. Dále přidejte hrubý listový humus, rozdrcenou kůru, perlit nebo hrubozrnný písek.

Tyto rostliny sice pořídíte s již připraveným substrátem, když však o ně budete správně pečovat, dočkáte se odnoží. Popsaný postup při míchání zeminy vám pak přijde vhod. Chcete-li si zjednodušit práci, kupte si půdní směs pro orchideje. 

Znáte bromélie? Líbí se vám? Máte v bytě spíš klasické pokojové květiny, nebo zkoušíte i nějakou exotiku? Daří se vám exotické květiny pěstovat?

Reklama