Dnešním téma se zalíbilo i další pisatelce s nickem Ohnivka, která si cení starých věcí nejen pro vzpomínku, ale také pro um našich předků. Více v dalším pěkném příspěvku, jehož součástí je i fotografie.

Krásný den přeji všem...
..óó, to je krásné téma. Ano, pro někoho je to veteš, pro druhého krásná vzpomínka a nostalgie na stará léta a na předky. Já jsem v té druhé kategorii, mám ráda věcičky které používali a patřili mým předkům.
Vzpomínám na babičku, když vytáhnu její modlitební či pracovní knížku, dědovy odřené hodinky zvané „cibule“, staré křestní listy. Vzpomínám na vyprávění u rozsvícené petrolejky a schoulená u kachlových kamen na jejich vyprávění. I tu petrolejku mám na památku a ochraňuji ji jako oko v hlavě.

Občas slyším od dětí, že jsem vetešník, ale já si to nemyslím. Nebudu tvrdit že nemám ráda nové věci, ale i ty se dají skloubit se starožitným předmětem.
Udělala jsem si na chalupě takové „staré zátiší“....postel s jemnou řezbou a s vyšívaným přehozem technikou richelieu, vedle starý šicí stroj a na něm mycí souprava s ruční malbou, k němu stará židle a zrcadlo z doby secese. Vše mám po babičce. Třešničkou na dortu by byl porcelánový nočník....ten už se bohužel před dávným časem rozbil.

Každá z těch věcí ve mně vyvolá vzpomínku na dětství, rodiče a prarodiče. Vím, že se říká, že dítě vidí svět jinýma očima, ale nemohu si pomoci, žilo se více v klidu. Víkend byl ve znamení pěkného stolování v kruhu rodiny, procházek, výletů a návštěv příbuzných.
Cením si starých věcí, nejen pro vzpomínku ale jako um našich předků. Um, kdy živnostník vytvořil dílo, které slouží i po dlouhých létech, aniž by se muselo opravovat.

Ohnivka

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

sada

__________________________

Moc hezky jste to napsala. A jestli toto téma ještě někdy zopakuji, určitě pošlete i fotografii toho vašeho zákoutí. Musí být stejně kouzelné, jako kuchyňská sada, nacházející se na vámi přiložené fotografii.
Děkuji, že jste napsala, krásně se to četlo.
Saša

Téma dnešního dne: Památky po (pra)rodičích

  • Máte doma nějakou památku po mamince, po babičce, po tatínkovi, po dědečkovi, po tetě, pratetě…, na kterou nedáte dopustit?
    A nemusí jít o velké věci. Ale třeba i o prstýnek, náramek, knihu, památník…

Pište a klidně posílejte i fotografie (nejvýš dvě)
Budu se těšit

redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: Kriminálním románem autorky Gillian Flynnové: Temné kouty a k tomu přidáme i antiperspirační krém Rexona.

ddddd

Reklama