Velmi dobře pamatuji, když jsem před přibližně dvaceti lety rodila. Na ten příšerný pocit, kdy jsem byla degradována na jakýsi kus nemyslícího a necítícího balíku, který má jednu jedinou povinnost: nic nechtít, nic nepožadovat a bezvýhradně se podřídit všem příkazům „božstva“ na porodním sále. Nerodila jsem totiž já, ale porodní asistentka, doktor, sestřičky… To, že na konci mého bolestivého a vyčerpávajícího úsilí spatřilo světlo světa MÉ dítě, bylo jenom jakýmsi bezvýznamným okamžikem. Dítě mi bylo odebráno a odneseno, a kdybych si po dvou hodinách neřekla, nikdo by se neobtěžoval mi je ukázat.

Dnes je naštěstí situace už jiná a o maminky je většinou dobře postaráno. Významným přínosem je i skutečnost, že současné maminky mají možnost si samy vybírat porodnici, kde své dětátko přivedou na svět.

Kdybych měla dnes přivést na svět nového človíčka, určitě bych využila všech vymožeností, které by mi byly k dispozici. Snažila bych se najít porodnici, kde bude o mě i mé děťátko dobře postaráno – a to jak po té odborné stránce, tak i po té lidské. Protože právě laskavý a trpělivý přístup personálu je pro každou rodičku velmi, velmi důležitý.

V pátek byla otevřena nová Porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí. Byla jsem tam, viděla a slyšela a můžu s čistým svědomím říct, že to, co tato nová Porodnice nabízí, splňuje snad i ty nejnáročnější požadavky každé budoucí maminky. Je to skutečně komfortní prostředí se vším všudy. Každá maminka zde najde tolik potřebné soukromí a klid.

Komfort, intimita, bezpečnost – tak lze třemi slovy charakterizovat to, co tato nová Porodnice nabízí.

Nastávající maminky zde totiž nečeká ani hekárna, ani velké porodní sály, rozdělené na několik boxů.

„Po příjmu odchází rodička přímo na jeden z osmi porodních pokojů ve čtvrtém patře, které jsou vybaveny nejmodernějším zařízením, které odpovídá požadavkům třetího tisíciletí,“ říká doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc, ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě. „K dispozici má polohovací lůžka, která umožňují rodičce zvolit pozici, která jí bude vyhovovat nejlépe. Jeden z pokojů je vybaven porodní vanou.“

V tomto porodním pokoji žena stráví v podstatě celý porod. Za přítomnosti manžela nebo jiné blízké osoby, pokud bude chtít, tak i s příjemnou hudbou. Pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením, přebalovacím boxem, dětskou postýlkou, infuzními pumpami, odsávačkami a dalším nezbytným zdravotnickým zařízením.

Důležitý pro každou maminku je určitě i fakt, že po celou dobu se o ni bude starat jedna porodní asistentka, která bude k dispozici pouze jí. Nemůže se tedy stát, že by musela čekat třeba několik desítek minut, než ji navštíví někdo z personálu a zeptá se jí, zda něco nepotřebuje.

Po narození děťátka zůstává maminka dále na tomto pokoji, odpadá překládání na pojízdné lůžko a převážení na tzv. poporodní místnost.

Jen pár metrů od těchto porodních pokojů se nacházejí tři operační sály, vybavené tou nejmodernější technikou, pro případ, že by se porod začal vyvíjet komplikovaně a byl nutný operační zákrok.

„Je pro nás velmi důležité, aby se každá maminka cítila především dobře a bezpečně. Protože celkový komfort při porodu, to není jen o špičkovém vybavení, ale také v přístupu personálu, v jeho ohleduplnosti a citlivosti,“ uzavírá MUDr. J. Feyereisl.

Mně osobně nová Porodnice v ÚPMD nadchla. Přiznám se, že je mi i tak trochu líto, že ji na vlastní kůži asi nepoznám. Protože si myslím, že maminky a jejich děti, které se zde narodí, budou v té nejlepší péči a na nejdůležitější a nejkrásnější okamžik v jejich životě jim zůstanou krásné vzpomínky, které nebudou ničím zkaleny.

Reklama