Na začátku letošního roku nemůže samozřejmě chybět ohlédnutí za rokem uplynulým. Takže co nám ve zkratce přinesl a už i odnesl?

rok

Leden

První měsíc v roce nezačal špatně, neb náš šéfredaktor Radek Kříž konečně vstoupil do řad dospěláků a stal se čtyřicátníkem. V pravěku už by byl zřejmě nejstarším členem tlupy a moudrým kmetem. Dnes?
Ale pojďme k „méně významným“ událostem.
A bohužel žádná legrace to nebude. Stejně jako předloni převažují zprávy smutné a tragické.

 • Událostí, kterou sledoval celý svět, bylo 13. ledna ztroskotání výletní lodi Costa Concordia u italského pobřeží. I když ztráty na životech nebyly tak katastrofální, v mnohém tato tragédie připomínala potopení Titanicu před sto lety.
 • A další smutná zpráva. Hned zkraje měsíce, 3. ledna 2012, zemřel přední český spisovatel, žijící v emigraci, Josef Škvorecký. Proslavil ho zejména román Zbabělci o konci druhé světové války v Náchodě, kde poprvé vystupovala postava Dannyho Smiřického.

Únor

 • Hudební svět zaskočila zpráva o úmrtí slavné americké zpěvačky Whitney Houston, která zemřela 12. února 2012 ve věku 48 let. Svůj podíl na její smrti měla nadměrná konzumace drog. Škoda tak božského hlasu.

Whitney Houston I Will Always Love You

 • A trochu pozitivnější zpráva ze světa. Britská královna Alžběta II. oslavila 6. února 60. výročí od nástupu na trůn. Z toho by si měli brát příklad naši politici, kteří se střídají „na trůně“ po šedesáti dnech.

Březen

 • Slepice snáší zlatá vejce. Ano, stalo se to právě počátkem března uplynulého roku, kdy Evropská unie zpřísnila pravidla pro chov slepic a cena vajec v obchodech podražila o sto procent. Vajíčko jste mohli koupit za šest korun a nosnou slepici nikde, neboť se začaly houfně skupovat a chovat i v panelácích.

Duben

 • V dubnu asi zase neměla naše vláda co na práci, jak jinak si vysvětlit nesmyslný návrh zavedení sazby daně deset korun z litru vína. Tento návrh nakonec po velkých protestech vyšuměl. Jako šumivé víno.
 • A média opět přetřásala po všech stránkách údajné napadení Romy chlapce z Břeclavi. Konaly se protestní akce, pořádaly se sbírky, až se nakonec přišlo na to, že si to chlapec celé vymyslel. Chudák jeho maminka, musela se pak omlouvat celému národu. Jo, jo, děti jsou starosti.

Květen

 • A máme tady májové zatčení poslance ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha, který si jen tak nosí sedm milionu v krabici od bot. Kdoví, třeba ji nesl pod nějakou májovou třešeň, aby ji při polibku předal některé ze svých milenek.
 • A 27. května věku nedožitých 100 let zemřela v motolské nemocnici herečka Zita Kabátová. Spolu s ní se uzavřela i kapitola slavné prvorepublikové éry, doby představující vybrané chování, zdvořilost a eleganci.

Červen

 • V sobotu 23. června 2012 havaroval na chorvatské dálnici český autobus. Při této havárii přišlo o život osm lidí. Nehoda se stala u tunelu Krpani. Smutný závěr dovolené.
 • V polovině měsíce obdržela předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová žádost policie o vydání poslankyně a bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, podezřelé ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Že by tolik naštvala tím svým zpěvem?

Červenec

 • V letních měsících, kdy se lidé chystají svými automobily na dovolenou, nás v Čechách postihla doslova dopravní apokalypsa, kdy zkolaboval nový centrální registr vozidel. Ten vlastně od té doby pořádně nefunguje dodnes.
 • A trochu pozitiva v záplavě té hrůzy. 6. července 2012 oslavili Sokolové na sletu 150. výročí založení své organizace. Na stadiónu v pražském Edenu poskakovalo v 11 skladbách 10.500 cvičenců z ČR i ciziny.

Srpen

 • 25. srpna 2012 zemřel ve věku 82 let první člověk na Měsíci, Neil Armstrong. Do paměti lidstva se zapsal jako velitel kosmické lodi Apollo 11, ze které coby první pozemšťan v roce 1969 vstoupil na povrch Měsíce.
 • Norský soud uznal 24. srpna vinným pravicového radikála Anderse Behringa Breivika, který v červenci předloňského roku zabil 77 lidí. Soud ho poslal do vězení na 21 let s možností dalšího prodloužení. Lidská zrůda.

Září

 • V Čechách začala aféra s metanolem, která trvá dodnes. Počet lidí, kteří zemřeli na otravu metanolem, přes veškerá opatření, včetně stáhnutí lihovin z prodeje, trvá pořád. Holt, komu není rady…
 • 12. září 2012, den před svými osmdesátými narozeninami, zemřel herec Radoslav Brzobohatý. Ještě dva dny před úmrtím točil jeden z dílů seriálu, Vyprávěj. Proč se jen více nešetřil? Je ho opravdu škoda.

bez komentáře...

Říjen

 • Letiště v pražské Ruzyni se 5. října definitivně přejmenovalo na Letiště Václava Havla Praha. Tento počin měl řadu příznivců i odpůrců. A taxikářům se stejně bude ještě dlouho hlásit: Na Ruzyň.
 • A opět šťouravá Evropská unie, která nám s definitivní platností zakázala 18. října 2012 používat pomazánkové máslo. Tedy používat ho můžeme, ale nesmíme mu tak říkat. Je to prostě Kocourkov.

Listopad

 • Demokrat Barack Obama vyhrál prezidentské volby v USA v těsném souboji s republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym. Určitě měl  radost a my ji máme také. Třeba k nám přijede a my se zase budeme moci mačkat pod Hradem.
 • A pozor. Historický okamžik na scéně české populární hudby. Mladý zpěvák Tomáš Klus uzmul slavíka neporazitelnému Karlu Gottovi. Nebo že by Karel ty slavíky už neměl kam dávat a vzadu za oponou to nějak zařídil?

Český Slavík 2012

Prosinec

 • Světová média zveřejnila 3. prosince veselou zprávu. Princ William a jeho manželka vévodkyně Kate očekávají narození potomka. Škoda jen, že tuto šťastnou událost provází sebevražda zdravotní sestřičky, která se stala terčem nejapného žertu dvou britských moderátorů.
 • Ve věku 89 let zemřela 11. prosince 2012 herečka Antonie Hegerlíková, nezapomenutelná maminka z televizního seriálu F. L. Věk. Pohřbu se zúčastnilo jen několik desítek lidí, poněvadž ten den probíhala k výročí 1. roku úmrtí také zádušní mše za Václava Havla.
  Je jich tam nahoře už nějak moc.

REKAPITULACE

Byť jsem se snažila události roku 2012 chvilkami odlehčit, nebylo to nikterak jednoduché. Jedna tragedie stíhala druhou, úmrtí známých osobností by člověk napočítal daleko víc.
Projela jsem noviny křížem krážem a najít šťastnou, veselou a optimistickou událost bylo jako hledat jehlu v kupce sena.

Nikterak veselý nebyl ten rok 2012. Ještěže alespoň ten konec světa nenastal.
Uvidíme, co přinese rok 2013. Snad se poměr veselých a smutných zpráv obrátí.

pf

Za redakci Žena-in
polomrtvá Saša

Reklama