Na začátek naší soutěže, v níž můžete vyhrát mobil Nokia 6300 - O nej... povolání, jsme se rozhodli zařadit příspěvek nesoutěžní - tak trochu ukázkový - abyste věděly, co vás přibližně čeká :).


Osmadvacetiletá Marie Horneková z Plzně  má řidičský průkaz B, C, D a E. S kamionem jezdí čtvrtým rokem a možná se stane nejlepším „truckerem“ České republiky. Společně s desítkou profesionálních řidičů se o titul utká 23. června ve finále soutěže „Mladý evropský řidič kamionu 2007“.

Jak jste se k řízení kamionu dostala?
Jezdit velkým autem byl můj sen. Asi před šesti lety mě napadlo, že bych vlastně tuhle práci mohla dělat, a hrozně mě to lákalo. Tak jsem si udělala papíry a začala jezdit. Jsem takové „odvážné děvče"; když něco chci, tak za tím jdu a většinou se mi to povede.

Jak dlouho jezdíte?
Profesionálně řídím kamion čtvrtým rokem. Teď už jezdím jen na otočku do Německa, takže se každý den vracím domů, ale dřív jsem jezdila po celé unii. Vozím různé věci – nejčastěji sběrky, tedy poštu, ale i katalogy, dřevo, železo.

Co je na řízení kamionu nejtěžší?
Nejtěžší jsou začátky, než člověk získá zkušenosti. Mě učil na začátku přítel, který jezdí s kamionem přes dvacet let, to byla velmi dobrá škola.

Hodí se, aby kamion řídila žena?
Já si nemyslím, že povolání řidiče kamionu je čistě pro chlapy. Když je někdo šikovný, chce to dělat, cítí se na to a má na to, tak ať to dělá.

Jak vás berou ostatní řidiči?
Je to různé. Někdo odsuzuje, že se jim pletu do chlapského řemesla, někdo mi fandí, někomu je to jedno. Ale spíš se setkávám s tolerantním přístupem lidí, kteří to akceptují, nebo kteří mi fandí. A když je někdo proti tomu, tak mi to řekne, ale není agresivní nebo nepříjemný.

Jak se pozná dobrý řidič?
Dobrého řidiče nepoznáte podle toho, jestli je za volantem muž nebo žena. Dobrý řidič musí mít soudnost a respekt k ostatním a hlavně se nesmí bát. Není to legrace – člověk se dostává do složitých situací a ta odpovědnost, aby je zvládnul, je vždycky jen na něm.

V plzeňském semifinále soutěže Scania „Mladý evropský řidič kamionu 2007“ jste byla mezi 24 muži jediná žena. Nevadila vám taková přesila?
Nijak mě mužská přesila nerozhodila. Jsem zvyklá, nás žen v tomto oboru opravdu moc není. Ale soupeřku i víc kolegyň na silnici bych určitě přivítala.

Kdo vás do soutěže přihlásil?
Sama. Účastnila jsem se již minulého ročníku a byla to dobrá zkušenost. Je zajímavé změřit si síly s ostatními.

 

Jak trávíte volný čas?
Často jezdím k rodině a rekreačně sportuji – aerobik nebo squash a mám kolečkové brusle. A také přemýšlím nad motorkou, na tu ale zatím nejsou finance :).

 

 

 

 

Soutěž mladý evropský řidič kamionu 2007 (Young European Truck Drive – YETD 2007)
V soutěži, která probíhá po celém světě pod dohledem automobilky Scania, musí řidiči ve věku do 35 let ukázat, jak dobře ovládají svůj kamion, zda dodržují pravidla bezpečné jízdy a nakolik je jejich jízda efektivní. Do třetího ročníku soutěže se letos v ČR přihlásilo 514 řidičů nákladních vozů. Do finále, které se bude konat 23. června, postoupilo ze dvou regionálních kol 11 nejlepších truckerů, včetně jedné ženy. Nejlepšího Čecha pak v září čeká evropské finále a na jeho vrcholu první cena – špičkový tahač Scania v hodnotě téměř 3 miliony korun. Scania usiluje prostřednictvím soutěže o zlepšení prestiže truckerů a o zvyšování teoretických i praktických znalostí mladých řidičů, kteří jsou důležitým faktorem bezpečnosti na silnicích.

S využitím tiskového materiálu.
Reklama