Milé čtenářky,

reaguji na dnešní téma „Vadí Vám děti cizinců na školách“.

 

Musím říct, že mi děti cizinců na našich školách opravdu nevadí. Ba naopak, když je dítě chytré a má talent zvládnout výuku i v jiném než mateřském jazyce, tak to moc obdivuji.

 

Na gymnázium se mnou do třídy chodila Japonka, jmenovala se Tamiko. Byla velmi drobná, milá a usměvavá. Nastoupila od prvního ročníku a vydržela až do maturity. Byla velmi chytrá, zvládala i český jazyk, sice s problémy, ale maturitu udělala. Určitou výhodou pro ni bylo, že se již narodila v Čechách.

Moji spolužáci se jí snažili pomáhat a vytvořili jí, myslím, dobrý kolektiv, kde se cítila dobře.


Ale byla jsem svědkem i toho, když se účastnila  biologické olympiády, umístila se na druhém místě. Velmi pěkný výsledek. Objevili se i tací, kteří jí vítězství nepřáli a hrubě ji uráželi. Volali na ní, ať se vrátí tam, odkud přišla, že na takový „Číňanky“ tu nejsme zvědaví apod. 


Tím jsem chtěla říct, že ani na školách se děti cizinců nevyhnou rasistickým narážkám a mají to mnohdy složité. Jejich odvaha žít a studovat v jiné zemi je obdivuhodná.

 

Jana


Jano, je vidět, že děti a mladí mezi sebe jiné národnosti přijímají se samozřejmostí. I když se, bohužel, najdou výjimky.


editorka Mira

 

Zaujalo Vás naše téma - podělte se s námi o zkušenosti!

Dnešní téma

Jaký máte vztah k menšinám?
Vadí Vám děti cizinců v našich školách?
Registrované partnerství homosexuálů, souhlasíte s ním?
Co nebo kdo jsou podle Vás menšiny?
Pište, nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!

redakce@zena-in.cz

Reklama