Už tisícovky lidí přišly vinou krize o práci. Firmy mezi prvními propouštěly hlavně cizince. Vláda se toto chystá řešit dobrovolným odsunem nezaměstnaných cizinců, na cestu jim dají „kapesné“.

Ministr vnitra Ivan Langer tvrdí, že roste kriminální činnost cizinců v České republice. Nezaměstnaní cizinci, kteří neznají jazyk, nemají finanční a sociální zázemí podle jeho slov představují bezpečnostní riziko. „Povinností vlády je při hospodářské krizi v maximální míře ochránit české občany a v tuto chvíli hrozí zhoršení bezpečnostní situace," prohlásil  Ivan Langer.

Cizincům bez práce, kteří se přihlásí, bude nabídnuta letenka a malá finanční částka. Vláda toto rozhodnutí schválila včera.  Peníze jsou zatím k dispozici asi pro 2 tisíce lidí.

Opoziční ČSSD se však ohradila. „Lidé z jihovýchodní Asie se hodně zadlužili, aby se sem dostali. Mluví se o desetitisících dolarech, které museli sehnat," oponuje poslanec a předseda výboru pro bezpečnost PS František Bublan. Kapesné od vlády ale na pokrytí dluhů stačit nebude. František Bublan také navrhuje, aby každá pracovní agentura složila za svého zahraničního pracovníka jistinu. Ta by se v případě, že ztratí práci, použila na vycestování. Cizinci by ale měli dostat možnost vrátit se zpět.

Myslíte, že odsun cizinců je dobré řešení?

Reklama