Myslím, že barvení látek není zdaleka tak složité, jak se nám to na první pohled jeví. Naše děti jsou v tom úplní přeborníci!

Oblíbenými barvivem všech dětí je hnědá - z bláta, hlíny a těch krásných hrudek, co se s nimi nesmějí plácat, když se maminka kouká! Základem je v takovém případě neztratit hlavu. Dítě necháme pokud možno před bytem svléknout a přitom je důkladně očicháme pro případ, že by nešlo jen o nevinné blátíčko. Jakékoliv nánosy hlíny neškrábáme, nevymýváme, ale necháme zaschnout a vykartáčujeme. Jde to kupodivu docela dobře a hlavně bez následků.

Další varianta je ta, že dítě objeví krásnou stráňku, které se prostě nedá odolat, opravdu nedá, no fakt, mami a dělali to všichni! Opravdu i hodná Evička jezdila po zadečku ve svých krásných nových bílých kalhotách! Bohužel flekaté od trávy jsou jen jediné kalhoty - ano, právě ty, ve kterých se vrátil váš potomek. Pokud jsou skvrny velké, doporučuji smířit se s tím, že zelená je barva vaše a příslušný oděv obarvit na slušivou zelenou, pokud jsou ale fleky lokální, dají se obvykle odstranit. Musíme ovšem provést zkoušku na skrytém místě oděvu, protože použijeme líh s kapkou peroxidu vodíku, což může látku odbarvit.

To byly ty jednodušší případy, ale teď už půjde do tuhého. Kde se vzala, tu se vzala - skvrnka, kapka či jiná ozdoba, nejlépe na tom nejhorším místě oděvu, kde nepůjde zamaskovat vtipnou nášivkou. Co na ni vzít - tedy kromě nůžek?

Nejprve takové ty obecné rady: nejlepším čističem je tekoucí voda, a to voda studená. Zatímco studenou vodou nic nepokazíte (maximálně ani nevyčistíte), teplou vodou můžete v případě živočišného původu skvrny napáchat nevratné škody.

Pokud voda nestačí, musíme postupovat odborně: místo se skvrnou podložíme tak, aby původce fleku měl kam zmizet. Nejčastěji volíme savý papír nebo bílé pláténko vycpané vatou. Poté si opatříme menší hadřík, stočený do pevné tyčinky a tím skvrnu potíráme směrem od kraje ke středu. Na závěr oděv důkladně vypereme a vymácháme.

A čím že budeme čistit?

Saze od táboráku : pokud jsou čerstvé a mastné, stačí je posolit a pak oděv vyprat v mýdlové vodě. Starší saze a jiné mastné skvrny se už čistí spíše experimentálně - já osobně na ně beru nejraději nůžky. Jinak se dá použít sůl, rozpuštěná v lihu nebo čpavku, ovšem pokud máte, tak je ideální benzínový čistič skvrn. Potom je dobré použít teplou vodu se sodou a důkladně několikrát vymáchat!

Inkoust čistíme hned za čerstva - měla by stačit citrónová šťáva spolu se solí.

Propisovací tužky a popisovače vyčistíme nejlépe lihem.

Vosk - po zaschnutí seškrábeme a zbylou skvrnu rožhelíme mezi dvěmi savými papíry. Žehlička nemusí být nastavená na zvlášť vysokou teplotu. Zbytečky, které po žehlení zůstanou dočistíme benzínem a fleky po voskovkách zrovna tak.

V diskuzích se objevil i tip od Lídy na skvrny od dehtu, téru a asfaltu: rozpustíme terpentýnem a vytřeme čistým hadříkem. Okamžitě pereme.

Červené víno posypeme rovněž solí.

Čokoládu necháme vymrazit a pak vyškrábeme - se žvýkačkou naložíme zrovna tak.

Ovoce - potřeme skvrny peroxidem vodíku. Pozor - jde o silný odbarvovač! Stejně tak lze zkusit i slabý roztok boraxu. Špenát (no ano, my víme, že to není ovoce, ale taky je zdravý!) vyčistíme tak, že fleky přejdeme půlkou rozkrojené brambory.

Na hodně „úrazů“ zabírá kupodivu i obyčejný ocet - zkusíme ho všude tam, kde se bojíme o vzhled oděvu, protože i když čistí a odmašťuje, není zdaleka tak agresivní, aby spáchal nenapravitelné škody na našem majetku.

A ještě na závěr nám zbývají takové ty klasické rady: jakýkoliv čistič na skvrny může látku poškodit - což se týká i Sava! Flekatou látku nelze obarvit na jednobarevný odstín - řešením není ani odstranit skvrny Savem nebo jiným bělidlem a pak oděv s odbarvenými fleky barvit znovu, protože skvrny zůstávají pořád viditelné. "Mapy" vzniklé zaschnutím okrajů skvrny nebo častěji mapy po čistící látce většinou nelze odstranit, proto nečekáme, až látka po čištění úplně vyschne, ale snažíme se ji co nejdříve vyprat. Jestliže jsme se skvrn nedokázali zbavit jiným způsobem, nezbývá nám, než se pokusit o uměleckou batiku.  

      
Reklama