Nepovedené tetování, ztráta jeho barevnosti, problémy v zaměstnání, vzor, který již není trendy. Takové jsou motivy, které vedou mnoho žen k rozhodnutí nechat si tetování odstranit. Kdo patří mezi nejčastější klienty, jaké jsou možnosti a jde to i bez následných jizev?

Na to nám odpověděla MUDr. Helena Reisingerová z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

nNa specializovaných klinikách si zákrok objednávají zejména třicátnice. Snaží se zbavit stigmata svého divokého mládí. Kromě klasického obrušování či přemalování motivu, které se neobejde bez pozůstatků, existují naštěstí i jiné varianty.

Jaké jsou dnes možnosti odstranění tetování?
V dnešní době již není problém tetování odstranit. Nejlepších výsledků dosáhneme především kombinovaným rubínový laserem YAG Q-Plus. Díky širšímu spektru druhů emitovaných vln tak dokáže efektivně zasáhnout a odstranit různé barvy tetování nebo permanentní make-up.

Dnes je běžné barevné tetování, jsou nějaké rozdíly v odstraňování jednotlivých barev?
Nejlépe lze odstraňovat černou barvu a tmavomodrou barvu, hůře pak odstíny zelené. U žluté a červené barvy se musí použít jiný typ laseru, a to brusný erbiový laser. Zákrok je třeba několikrát opakovat. Množství opakování záleží na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů. Povětšinou se jedná o dva až čtyři zákroky. U starého tetování opět záleží na typu barev. Nicméně vlivem různých faktorů bývají pigmenty v pokožce narušeny, a odstranění je tak snazší nežli u nového tetování.

Lze tetování odstranit bez patrných jizev po zákroku?
U rubínového laseru je riziko zjizvení minimální, mechanismus spočívá totiž v tom, že pigmenty jsou laserovým paprskem rozloženy na miniaturní části, které jsou pak z těla odstraněny imunitním systémem. Jiná situace je u brusného laseru, kdy je kůže broušena až do oblasti tetování. Zde je díky radikálnímu zákroku značné nebezpečí jizvení.

Jak se o kůži starat po zákroku?
Před zákrokem je třeba, aby kůže byla zdravá a v pořádku, nesmí zde probíhat žádné zánětlivé procesy. Po zákroku je třeba chránit ošetřenou oblast před slunečními paprsky. Osobně bych doporučila používat kvalitní ochranné krémy s vysokým faktorem. Každopádně odstranění tetování je dlouhodobou záležitostí, poněvadž mezi jednotlivými zákroky musí být šestitýdenní pauza. V současné době je zákrok minimálně bolestivý a je možné použít znecitlivující anestetickou mast na povrch pokožky.

Čtěte také:

 

Reklama