Nedávno jsem vám psala, že se chystám na jedno před létem vyloženě praktické ošetření – aplikaci botulotoxinu do podpaží, abych výrazně omezila svoje pocení. Netrvalo dlouho a hlásím se, že to mám úspěšně za sebou a podávám hlášení, jak to celé probíhalo.

poceníAsi to znají mnohé z nás... Nadměrné pocení je opravdu nepříjemná záležitost, která člověka dovede celkem dost potrápit a kolikrát dostat do vyloženě nepříjemné, až trapné situace. V horkých dnech jako jsou tyto, kdy teploty stoupají do tropických výšek, je navíc nadměrné pocení otravné dvojnásob. Já jakožto velká sportovkyně se ještě ke všemu potím ostošest. Když jsem se tedy dozvěděla, že existuje ošetření, které mi může od přemíry potu ulevit, vyloženě jsem zajásala a hned to chtěla vyzkoušet.

Samozřejmě mě ale zajímalo, jestli ošetření není pro tělo nějak nebezpečné a na jakém principu tahle látka známá hlavně svými omlazujícími účinky v těle vlastně funguje. Paní doktorka, korektivní dermatoložka Iva Obstová, mi vysvětlila, že se nemám čeho bát. Na těle má prý každý z nás dva až pět milionů potních žlázek, a tak aplikace botulotoxinu do zvoleného místa (v mém případě do podpaží, ale látku lze aplikovat také do dlaní nebo do plosek nohou) rozhodně nenaruší vylučování odpadních látek ven z těla ani jeho přirozenou termoregulaci.

„Aplikace botulotoxinu dovede zabránit přenosu nervového vzruchu na potní žlázky, čímž se pocení dočasně zastaví. Doba efektu ošetření je individuální, nicméně obecně se dá říct, že látka působí v daném místě po dobu přibližně od čtyř do dvanácti měsíců. Samotné ošetření ani není nijak časově náročné. Zabere jen pár minut,“popisuje lékařka Iva Obstová, které jsem se v pražské pobočce MEDICOM Clinic svěřila do péče.

pocení

Zbytečný strach z bolesti

pocení

Nejsem sice žádná velká citlivka, ale když mi na klinice pro větší komfort při ošetření nabídli, že mi oblast podpaží ještě před aplikací botulotoxinu znecitliví krémem s anestetikem, využila jsem toho. V praxi to pak probíhalo následovně: sestřička mi tímhle krémem natřela oblast podpaží, na krém nalepila průsvitnou fólii, aby se účinek krému ještě zrychlil, oblékla mě do předem nachystaného županu a krém nechala na obou podpaží působit přibližně třicet minut. Během téhle doby jsem zachumlaná do župánku relaxovala s časopisem v ruce v relaxační místnosti přímo k tomu stvořené a vyčkávala na samotné ošetření.

Jakmile půl hodinka uplynula, sestřička si mě vyzvedla a odvedla do ordinace za sympatickou paní doktorkou Ivou Obstovou. Ta si mě hned získala svojí dobrou náladou a pohodou, kterou by podle mého názoru dovedla uklidnit a přivést na veselejší myšlenky i ty nejvystrašenější klienty! :-) Žádná tréma, nervozita, natož snad pocity bolesti se tedy v mém případě nekonaly. Povídaly jsme si o józe a blížících se dovolených, a tak jsem ani nevnímala, že mi u toho tenkou jehličkou aplikuje botulotoxin do podpaží, a to se přitom jednalo o téměř deset malých vpichů do každého z nich. Navíc bylo asi po deseti minutách hotovo, takže jsem se už jen zeptala na nějaká opatření po zákroku a s dobrým pocitem jsem se vydala zpět do redakce.

Potěšilo mě totiž, že po tomhle ošetření skoro žádné omezení nejsou. Jen byste neměla zhruba dva až tři dny chodit do sauny nebo se extrémně potit, a tak jsem radši odložila svou večerní lekci hot jógy na jindy…

Pocity po ošetření a radost z efektu

pocení

Celé ošetření proběhlo tak hladce a rychle, že jsem na něj už odpoledne v redakci po pravdě úplně zapomněla. Žádnou bolest jsem totiž necítila nejen při ošetření, ale ani pár hodin po něm. Podpaží dokonce nebylo ani zarudlé nebo nějak bolavé, i když mi paní doktorka poradila, abych v den ošetření pro jistotu nepoužívala antiperspiranty nebo deodoranty a kůži v podpaží jimi zbytečně nedráždila. Další den už jsem se ale i k téhle rutině mohla vrátit a po třech dnech jsem doslova na vlastní kůži poznala, že tahle aplikace vážně začala fungovat. Samozřejmě se na jiných místech pořád trochu potím dál, ale vypadá to, že koláčům v podpaží na čas opravdu odzvonilo, a to dokonce i po náročných hodinách strávených v tělocvičně nebo při venkovním sportování. Takže, milé dámy, vřele doporučuji. Na léto je to vážně skvělá investice!

medicom

Reklama